Storczykowy stolik

Lucyna32
VIP
VIP
Posty: 96
Rejestracja: 14 sie 2013, o 12:37

Storczykowy stolik

Post autor: Lucyna32 »

Witam w moim wątku :kawa:

Mam na imię Lucyna i od kilku lat zajmuję się uprawą storczyków. Na forum zarejestrowałam się jakiś czas temu, ale jakoś nie mogłam sie zebrać na napisanie czegokolwiek (mam troje małych dzieci i storczyki pod opieką co sprawia, że nie mam zbyt wiele czasu na siedzenie przed komputerem :) ) Od dwóch lat mieszkam w Norwegii i co ciekawe w moim domu nie ma parapetów, więc nie mam gdzie ustawiać moich storczyków. Stąd też większość moich podopiecznych stoi na stoliku przy południowym oknie, który jest tylko dla nich :) Jakoś sobie muszę radzic bez parapetów.
Obecnie kwitnie mi tylko jeden storczyk, reszta dzielnie wypuszcza nowe korzonki i przyrosty. W swej małej kolekcji mam różne gatunki, które postaram się sukcesywnie przedstawiać. Na początku dendrobium które dostałam w prezencie od znajomych, w zeszłym roku.Jest to jakaś hybryda myślę (na fiszce było Dendrobium nobile) Kwitło jednym kwiatkiem w Boże Narodzenie, a obecnie jest obsypane pączkami, z których część już się otwarła. Torchę pachnie, szczególnie około południa, przypomina mi to trochę zapach indyjskich kadzidełek :niepewny:

Obrazek

W swej kolekcji miałam też phalenopsisa miniaturkę, którgo nistety już nie mam :( gdy byłam w Polce zimą nieptrzebnie go podlałam przed wyjazdem, gdy wróciłam był zapleśniały. Wyrzucilam go gdyż balam się o inne storczyki.
A tak kwitł ;(
Obrazek

Obrazek

To narazie tyle, muszę kończyć bo się moja malutka córeczka obudziła. Wkrótce postaram się przedstawić resztę moich storczyków :)
Ostatnio zmieniony 7 cze 2014, o 21:37 przez Lucyna32, łącznie zmieniany 1 raz.
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą ze spojrzeń ludzkich oczu. K. Przerwa-Tetmajer


Pozdrawiam wszystkich Lucyna
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowy stolik

Post autor: kasia74 »

Witaj fajnie że założyłas wątek. Piękne dendrobium czekam na kolejne zdjęcia
pozdrawiam Kasia
einhwaz

Re: Storczykowy stolik

Post autor: einhwaz »

a czemu nie masz parapetów?
Awatar użytkownika
Bober
VIP
VIP
Posty: 1088
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 18:42
Status: Aktywny
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczykowy stolik

Post autor: Bober »

Witam :D Bardzo jestem ciekawa następnych zdjęć, zapowiada się fajnie :D
Nie w każdym domu są parapety. Szczególnie za granicą.
Pozdrawiam, Pati!
ja_marta

Re: Storczykowy stolik

Post autor: ja_marta »

hej, piękne kwiaty u dendrobium, pozdrawia i czekam na kolejne zdjęcia :)
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowy stolik

Post autor: nina1611 »

Witaj ;)
bardzo ciekawie się zapowiada, czekam na ciąg dalszy ;)
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Lucyna32
VIP
VIP
Posty: 96
Rejestracja: 14 sie 2013, o 12:37

Re: Storczykowy stolik

Post autor: Lucyna32 »

Dziękuję za miłe powitanie i przyjęcie mnie do Waszego (naszego) forum storczykomaniaków :radocha:
Często, gdy mam trochę wolnego czasu przeglądam Wasze kolekcje i podziwiam, podziwam i podziwiam...
U mnie na razie kwitnie tylko dendrobium, reszta inwestuje w korzenie i liście :)
Jako dowód na młodziutkie korzonki (a raczej korzenie) wystąpi Vanda Bai Blue Sky Blue :)

Obrazek

Storczyka tego kupiłam w grudniu w OG. Był w koszyczku plastikowym, ale ja ich nie lubię. Wyjęłam ją z niego *przy okazji trochę się korzenie połamały niestety).Do tego czasu nic się nie działo. Gdy w maju poczuł słoneczko i ciepełko to od razu wróciła mu chęć do życia i zaczął wypuszczac wiele nowych korzonków. :klaszcze:

Poza tym ucieszyła mnie Cattleya skinneri. Hmm wiele u mnie przeszła tej zimy. Dwa razy została zahaczona rurą od odkurzacza w trakcie sprzątania i wypadła przez to z doniczki. Potem moje dziecko postanowiło ją wyrzucić przez okno na dwór (leżała tam jakiś czas, nie wiem jak długo). Potem ją poparzyło wiosenne słońce i ma brzydkie plamy na listkach. A ona sobie po tym wszystkim jak gdyby nigdy nic wypuszcza korzonki, a dzisiaj wypatrzyłam malutki odrościk, zbyt mały jeszcze aby mu zrobić zdjęcie (zdjęcia robię komórką więc nie mam zbyt wielu możliwości), ale zrobiłam zdjęcia jej i jej rosnącym korzonkom.

Obrazek

Obrazek

A tu zdjęcie kolejnego z moich podopiecznych. Jest to Oncidium Twinkle Chian-Tzy Chiou Pin 'Hanabi' Podobno ładnie pachnie. Jeszcze u mnie nie kwitło, ale wypuszcza młode przyrosty to mam nadzieję na kwitnienie. Chociaż z drugiej strony, od nowego przyrostu do kwitnienia to daleka droga :/

Obrazek

Na koniec jeszcze zdjęcie Anoectochilus formosanus. Lubię wzorki na jego listkach. Jak dla mnie to wystarczy, nie wymagam od niego kwitnienia.

Obrazek

Oraz zdjęcie mojego kwitnącego Dendrobium w wersji słońce i zieleń dookoła

Obrazek

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego weekendu :)
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą ze spojrzeń ludzkich oczu. K. Przerwa-Tetmajer


Pozdrawiam wszystkich Lucyna
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Storczykowy stolik

Post autor: Kasia_Ra »

Witam się w Twoim wątku i bardzo cieszę, że pokazujesz swoje rośliny :D .
Już sporo ciekawych okazów zgromadziłaś na stoliku :super: , jak widać parapety wcale nie są do tego potrzebne :D
Awatar użytkownika
Kaktus
VIP
VIP
Posty: 1340
Rejestracja: 24 maja 2013, o 19:55
Status: Aktywny
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczykowy stolik

Post autor: Kaktus »

Witam sie i ja w Twoim watku ,ktory bardzo ciekawie sie zapowiada :)
I wiesz co? Ja tez nie mam parapetow :D
Pozdrawiam KasiaObrazek
Przepraszam za brak polskich znakow,niestety nie moge temu zaradzic
Wielka milosc Actusowej cz.ICzesc II
Lucyna32
VIP
VIP
Posty: 96
Rejestracja: 14 sie 2013, o 12:37

Re: Storczykowy stolik

Post autor: Lucyna32 »

Lato w pełni, czują to moje storczyki i korzystają z dostępu do światła i świeżego powietrza odwdzięczając się pięknym kwitnieniem. Większość z nich dopiero przymierza się do kwitnienia wypuszczając pędy, część właśnie kwitnie, a jeszcze inne idą w zielone.... Ja jestem bardzo zadowolona i cieszę się, że mogę podziwiać ich kwiaty i obserwować jak rosną :D

Phalaenopsis hybryda
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Paphiopedilum typu americanum

Obrazek

Obrazek

i jeszcze jedno, nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Jeden z moich phalaenopsisów wypuszcza pęd kwiatowy, nie wygląda on jak typowy pęd kwiatowy, gdyż na całej długości otaczają go liście, a wygląda to tak

Obrazek

Obrazek

Liście na pędach kwiatowych, to mnie trochę zdziwiło :0
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą ze spojrzeń ludzkich oczu. K. Przerwa-Tetmajer


Pozdrawiam wszystkich Lucyna
ODPOWIEDZ