Kolekcja

Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Kolekcja

Post autor: kasia74 »

Piękną vandę kupiłeś. Masz rację jak się wsiąknie to nie ma odwrotu :u2:
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Kolekcja

Post autor: Elżbieta »

Piękne Vandy :super: i Miltoniopsis czy to Miltonia też bardzo mi się podoba. Tylko coś takiego to nie na moje nerwy :zły: .Tak Trzymaj. :ok: .
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Daetorian

Re: Kolekcja

Post autor: Daetorian »

Elżbieta pisze:Piękne Vandy :super: i Miltoniopsis czy to Miltonia też bardzo mi się podoba. Tylko coś takiego to nie na moje nerwy :zły: .Tak Trzymaj. :ok: .

Do Vand mam słabość :D ale ostatnio mi chorują ;(

To miltoniopsis i czemu mówisz, że nie masz do nich nerw?
Mam 3 sztuki podlewam jak zwykłego Phalka obecnie raz na 1,5 tygodnia z tą różnica , że kora w której są posadzone jest drobna. Stoją na tackach z keramzytem i wilgotność w okół nich waha się od min 50% do 70%(zmierzone). Jak dla mnie nie są zbyt trudne w uprawie a powiem, szczerze, że to jedne z ładniejszych i przedewszystkim pachnące storczyki! :)
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Kolekcja

Post autor: Elżbieta »

Taaak. U mnie to właściwie wszystko zaczęło się od Vandy,dzięki temu mam storczyki,a Miltoniopsisy? Miałam 3... ,może 4. To zależy na jakie trafisz. Kolumbijskie,czy ekwadorskie,no,ale u mnie jakoś nie chciały się zaaklimatyzować. Też mam keramzyt na tackach.Kiedyś z Niemiec przywiozłam 2 Miltoniopsisy. Moment i było po nich. Później ktoś mi wysłał 2 zimą,a że było -10 to padły w drodze,tylko Masdevallia przetrwała. Mam ją do dziś ^_^ .Jeden miałam ze 2 lata,pachnący :usmiech: i tak. Jak podlałam - chociaż mało,to korzenie padały,po zamgławianiu liście brązowiały itd. Cóż,trzeba zostać przy tym,co się chowa najlepiej. ;) Saboki i Masdevallie też nie wszędzie chcą rosnąć. :P ,a u mnie rosną najlepiej.Katleje też nie chcą :zły: . Tak już jest :gwizdać: . :papa1:
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Kolekcja

Post autor: Elżbieta »

Nie napisałam Ci o leczeniu. Nie wiem,co jest Twoim Vandom,ale ja stosuję profilaktykę. Spryskuję storczyki wywarem z orzechów piorących - 5 całych łupinek gotuję w 0,5 l wody. Trzeba uważać,bo po zagotowaniu woda unosi się do góry jak mleko,otwarte gotować nie bardzo,bo to co cenne wyparowuje,ale gotować 7 min i rozpuścić tak,aby na szklankę wywaru dać 4 szkl. wody. Można nieco gęściejszy roztwór,jak roślina choruje. Nie gwarantuję super wyzdrowienia Vand,ale polecam. Można zanurzyć korzenie na 2 godziny,lub dłużej. Pryskać roślinę. Ten wywar działa potrójnie. ;)
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Daetorian

Re: Kolekcja

Post autor: Daetorian »

A co zawierają takie orzeszki?

Tak naprawdę to problem mam z jedna vandą ale ogólnie mam 3 sztuki.


Różowa jest w doskonałej kondycji(nie chce zapeszać ale tak to wygląda) rosną jej grube korzenie itp

Ciemny fiolet wygląda, że wyszła z dołka, straciła 3 liście ale opryski z topsinu + previcuru ją wyciągnęły na prosta :taniec:

Biała - tu jest dramat nie wiem czy to przez to, że w Leroy Merlin trochę postała a tam wcale nie dbają o kwiaty , :wkurzony: po czym kupiłem ją przecenioną ale dopadł ją grzyb i zgnilizna od 2 tygodni na szczęście choroba nie postępuje a Vanda wygląda jak 7 nieszczęść. W środkowej części straciła 8 liści a korzeni zdrowych ma dokładnie dwa z czego jeden ok a drugi ma tylko 4 cm resztę zasuszyła na wiór.

Mam nadzieję , że odżyje. Dla niej kupiłem specjalna lampę 60 czerwonych i 20 niebieskich leadów oraz coś co się nazywa Ashi SL. W sumie wydałem już więcej niż za nią dałem aby ja ratować ale wiecie jak to jest lol

Pozdrawiam
Sebastian
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Kolekcja

Post autor: Elżbieta »

To w zasadzie łupinki z orzechów zwanych orzechami piorącymi. Można nimi myć włosy,prać,używać jako płynu do naczyń. Dobre dla alergików. Przeciwgrzybiczo,przeciw wirusowo i odpędzają robaki. Powodują lepszy wzrost roślin,wzrost korzeni itp. Tak myślę o białej Vandzie. Czy nie zostawiałeś wody w liściu sercowym? Uważasz na te sprawy?Na grzyb i zgniliznę orzechy powinny pomóc. Ja ratuję Phalaenopsis hierogliphica. Dostał jakichś plam,chyba mu było za chłodno pod koniec lata. :hgw:
Ale jak wychodzisz na prostą... . W każdym bądź razie zaopatrz się w te orzechy - przydadzą się,jak nie teraz to w przyszłości. :usmiech:
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Daetorian

Re: Kolekcja

Post autor: Daetorian »

Z niecierpliwością czekam na wiosnę by się pochwalić większa ilością a tym czasem trochę zimowych kwitnień.

Falek:
Obrazek

Falek2:

Obrazek

Cymbidium:

Obrazek

Tak mi się rozrosło, że po przekwitnięciu na wiosnę spokojnie podzielę je na 3 części. Jakby ktoś był chętny to chętnie odstąpię.


a tu mały off -topic :P


hippeastrum :

Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Kolekcja

Post autor: kasia74 »

Wow, cudne to cymbidium i widze jeszcze jeden ped w paczkach :)) Mozesz pokazac je w calosci. Kolor kwiatow bardzo subtelny.
pozdrawiam Kasia
Daetorian

Re: Kolekcja

Post autor: Daetorian »

Cymbidium z szerszej perspektywy:

Obrazek

Kolor faktycznie taki kremowy tu kwiat z bliska:

Obrazek


Cymbałek ma 12 PSB i w tym roku łącznie 7 pędów kwiatowych. Kwitnie od końca października a 3 pędy jeszcze zakwitną. Choć już nie tak obficie ale to pewnie z braku słońca.
ODPOWIEDZ