Coming out :-)

Awatar użytkownika
kasja
Administrator
Administrator
Posty: 233
Rejestracja: 12 paź 2013, o 09:39
Status: Aktywny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coming out :-)

Post autor: kasja »

Husky rządzi ! Mam do nich ogromną słabość, zresztą w domu jeszcze jeden został (z czwórki) :usmiech:
Pozdrawiam - Marek
Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia Kazam »

Kasiu (kasia74), dziękuję bardzo za Twoje "3 grosze". :* One zmieniają postać rzeczy. Powiedz mi, czy korzystasz z takiego drobno zmielonego kokosa jak ten na zdjęciu na tej stronie
http://domowauprawa.pl/Podloza-uprawowe ... ol-39.html czy z chipsów kokosowych?
Wodę w podstawku pozostawiasz do całkowitego wchłonięcia przez podłoże i korzenie, czy po jakimś czasie odlewasz?
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Witam Wszystkich odwiedzających i komentujących :-)

Dziękuję uprzejmie za komplementy :-)

Dendrobium pokazane z kotem to thyrsiflorum. Poniżej kwitnienie z ubiegłego roku:
Obrazek
Też lubię takie groniaste kwiatostany :-)

Cypripedium formosanum mam od września ubiegłego roku, więc to kwitnienia jest takie moje -nie moje. :usmiech:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jako jedynego obuwika trzymam go w doniczce, ale po 'zimnych ogrodnikach', na okres lata dołączy do krewniaków rosnących w ogrodzie.

Niestety, sierść futrzaków jest ich nieodzownym elementem lol i bywa kłopotliwa, ale na szczęście trwa to tylko 2 razy do roku przez około tydzień do dwóch, a potem to już tylko przyjemność miziania i przytulania :u3:

Nie będę Katarzynom przerywać dyskusji w temacie Oncidium. :D
Dodam tylko, że roślin mam naprawdę sporo, więc utrata jednej mnie nie zuboży, a gdyby to miało ucieszyć matkę z córką jednocześnie, to mogę się poświęcić :u1:
Po przesadzeniu storczyk radzi sobie całkiem przyzwoicie:
Obrazek

Jako podłoże użyta została mieszanka: drobna kora, perlit i seramis, a na dnie doniczki jest warstwa keramzytu.
Podlewanie, jak wszystkich moich storczyków – spryskiwaczem do przelania podłoża. Wody z podstawek nie wylewam, sama wchłania się i odparowuje.

Wracając do pozostałych storczyków. Aktualnie przekwita Lyc skinneri '_' Kwiaty utrzymywały się na roślinie przez okres 55 dni.

Jedne orchidee przekwitają, inne dopiero wchodzą w okres kwitnienia, jak np. zaprezentowana poniżej Coelogyne.
Dla mnie o tyle ciekawe to kwitnienie, że pierwsze i... nie to co powinno :kwaśny:
Obrazek
Obrazek

Storczyka mam od kilku lat. Kupiony był jako Coel Arielle (ochracea x lawrenceana), a jak widać, wyszła z tego Coelogyne huettneriana. :u3:

Na zakończenie dzisiejszego wpisu coś dla miłośników ćmówek ;-)
Obrazek

To Palaenopsis x intermedia, naturalna krzyżówka Phal aphrodite x equestris.
Jako ciekawostkę dodam, że to kwitnienie keiki, które podarował mi znajomy ze swojej roślinki przywiezionej wiele lat temu z Leyte.

Ciąg dalszy nastąpi... kiedyś :usmiech:
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Coming out :-)

Post autor: kasia74 »

Kasiu, dokładnie takie jak na tej stronie co pokazałaś. Wody nie odlewam, kwiat sam wszystko wchłonie. Po prostu nalewam i zapominam o nim :D
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Bardzo ładne coelogyne :) nie ma co żałowac, że to nie Coel Arielle ;)
Dendrobium pięknie Ci zakwitło :klaska: :klaska: :klaska: Ciekawa ta fotka z kroplami wody :)
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia Kazam »

Carpe Diem, dziękuję za możliwość użycia Twojego wątku do dysusji o uprawie Onc. Twinkle :) Napisałam Ci już wiadomość na Priv.
Ale masz fajnego psa co wyściubia nochala spod... plandeki? :D
I piękny obuwik. Bardzo delikatne ma kolorki :super:
Kasiu, a gdzie te wióry kupiłaś? Szukałam w ofercie Orchid Sklepiku i salonu Orchidei - nie mają '_' Nie wiesz czy bywają może w Leroy-Merlin lub Obi?
PS Fajnie, że mi ten sposób podpowiedziałaś, bo czy może być łatwiej uprawiać storczyka? 8) :D
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Coming out :-)

Post autor: kasia74 »

Kasiu w Obi to nie wiem ale w LM i Brico Marche jest. Tylko ze to jest w takiej kostce i pisze ze to do terrarium. Ja to potem namaczam i ścieram na tarce a potem to juz tylko podlewanie.

Carpe Diem dendrobium thyrsiflorum bardzo ladne. Jeśli chodzi o coelogyne to jak dla mnie wcale nie szkodzi że inne niż miało być, to mi sie bardzo podoba. :D
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
kasja
Administrator
Administrator
Posty: 233
Rejestracja: 12 paź 2013, o 09:39
Status: Aktywny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coming out :-)

Post autor: kasja »

Bywa w ogrodniczych, np. w Kwiatonie. Ja używam takiego jak poniżej i sobie chwalę.
podloze-kokosowe-prasowany-brykiet-polecam-2313203609.jpg
podloze-kokosowe-prasowany-brykiet-polecam-2313203609.jpg (27.7 KiB) Przejrzano 4816 razy
Pozdrawiam - Marek
Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia Kazam »

Kasiu i Marku - dziękuję Wam :* Znalazłam takie podłoże w LM, i to do roślin, właśnie się nazywa Coco-grunt, ma trochę inną etykietę, i jest niedrogie. Chyba będę je też używać jako domieszki do podłoża pozostałych storczyków. Fajna sprawa :D
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Po krótkiej przerwie odświeżam i ten temat :usmiech:

W podziękowaniu Odwiedzającym za pozostawione komentarze kłaniam się nisko :padam:

Dyskusja na temat kokosowego podłoża ciekawa, ale osobiście nie skuszę się na eksperymenty i pozostanę przy tym co mam już sprawdzone ;-)

Kasia74, Iwona1905 – dzięki serdeczne za miłe słowa. :usmiech:
Nie żałuję zamiany hybrydy na gatunek. Lubię rodzaj Coelogyne, więc 'ja na to, jak na lato' :] i dla mnie wszystkie kwiaty są 'wporzo'. :język: Irytuje tylko fakt, że takich kupowanych ‘zamian’ mam więcej :zdegustowany:
Przy okazji jeszcze raz zaprezentuję Coel huettneriana, tym razem w pełnym rozkwicie:
Obrazek
Obrazek

Aktualnie kwitnienie mi także Coelogyne nitida/ochracea - kwiaty drobniejsze, ale zapach bez porównania intensywny. Mnie kojarzy się on z akacjami :-)
Obrazek
Obrazek

i dla porównania kwiaty tych dwóch Coelogyne:
Obrazek

Kasia Kazam, dziękuję za skomplementowanie Cyp formosanum. :usmiech:
Niestety, zakończył już kwitnienie w tym sezonie :rozczarowany: Na pocieszenie, rozpoczyna się okres kwitnienia Cypripedium rosnących w ogrodzie :cool:
Obrazek

No i oczywiście pocieszeniem są sabotki, które poczuły wiosnę i przy podlewaniu odkrywam coraz to nowe pędy kwiatowe :taniec:
Od ubiegłego roku w kolekcji mam Paph armeniacum i hangianum. Póki co, żaden z nich nie wykazuje chęci kwitnienia, ale bez problemu zakwitła krzyżówka wymienionych gatunków :hura1:
Obrazek
Obrazek

Wreszcie mam sabotka o żółtych kwiatach. :u3: Jako bonus - kwiatek przyjemnie pachnie, a do tego ma słuszne rozmiary :-) Dla porównania z Phrag Andean Fire (powoli kończy kwitnienie, więc już nie będę nim męczyć :u1: ) :
Obrazek

I na koniec moje kwitnące nowości: Paphiopedilum esquirolei i micranthum var. eburneum
Obrazek
Obrazek

I jeszcze 'na dobranoc' Paph micranthum var. eburneum w towarzystwie Pleione ;-)
Obrazek

:papa2: :śpi2:
ODPOWIEDZ