Coming out :-)

Awatar użytkownika
kasinek77
Początkujący
Początkujący
Posty: 195
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 22:03

Re: Coming out :-)

Post autor: kasinek77 »

Az dech zapiera. Cudowne rosliny i wysmienine zdjecia :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Dziękuje za odwiedziny i pozostawione komplementy :rumieni: :padam: Przy okazji miło mi powitać Nowych Gości :kiss2:
Kasia_Ra pisze:Ja, do katlei się w ogóle nie dotykam
Jeżeli to kwestia gustu, to nie dyskutuję, ale jeżeli to tylko obawy, to zupełnie nieuzasadnione. Z doświadczenia, zdecydowana większość katlei w uprawie łatwiejsza jest i mniej angażująca niż Phalaenopsis.
Bardzo podobają mi się egzotyczne kwiaty Stanhopea, kiedyś nawet o mały włos nie kupiłam gongory, nie aż tak efektownej, ale i tak bardzo żałuję :-P
Zawsze można to nadrobić ;-) Polecam, bo naprawdę warto spróbować uprawy storczyków zaliczanych do Stanhopeinae.
A tak w ogóle, to i Gongora była kiedyś w mojej kolekcji. Miała być armeniaca, wyszła galeata :rozczarowany:
Nie było to "to co tygrysy lubią najbardziej", więc została wyeksmitowana przy pierwszej okazji poszukiwania miejsca na nowe rośliny. Nie żeby była szpetna, ale jakoś tak nie przypadła mi do gustu. :oczy:

Ale dość tych wspomnień, teraz kolejne aktualne kwitnienia :-)

krzyżówki Cattleya z kolorem żółtym w roli głównej
Obrazek

w stylu C labiata - duże, przyjemnie pachnące kwiaty, bezproblemowe i regularne kwitnienia
Obrazek
Obrazek

nowość u mnie, a zarazem niespodzianka - pierwsze kwitnienie katlei kupionej w ubiegłym roku z przeceny
Obrazek

'rozkręcają się' sabotki ;-)
Obrazek
Obrazek

na zakończenie storczyki mniej popularne w kolekcjach
Stenoglottis longifolia
Obrazek
Obrazek

Neobenthamia gracilis
Obrazek

na początku kwiaty mają żywsze kolory, które blakną i żółkną w miarę upływu czasu, jak na drugiej fotce
Obrazek
Obrazek

Miłego oglądania i do następnego
:śpi2:
Awatar użytkownika
katpio
VIP
VIP
Posty: 919
Rejestracja: 25 mar 2012, o 08:43
Status: Aktywny
Lokalizacja: Katarzina

Re: Coming out :-)

Post autor: katpio »

Piękne kwitnienia! Sezon paputkowy oficjalnie otwarty :)
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Pięknie kwitną Twoje katki :) też je bardzo lubię,myślę że to nie koniec ich zdjęc, w końcu ich sezon się dopiero zaczyna :D paputy też masz świetne, tak obficie Ci kwitną, gratuluję :klaska: :klaska: :klaska:
te rzadkości ;) też robią miłe wrażenie :)
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Katpio, Iwona1905, miło, Dziewczyny, że zajrzałyście do mnie :usmiech: Dzięki za pozostawione literki :kiss2:
A swoją drogą, zastanawiam się, dlaczego w Waszych wątkach taka cisza ???
No chyba, że to taka cisza przed burzą... kwiatów :-)

Taaaak, sezon kwitnienia sabotków i katlei rozpoczęty. :cool:
Hybrydy dopisują. Z botanikami już tak gładko nie pójdzie. Wprawdzie jest parę obiecujących zapowiedzi, ale czas pokarze, co z tego wyjdzie w rzeczywistości :-)

Dzisiaj niewiele zaprezentuję, bowiem pogoda, a raczej nie-pogoda odebrała mi chęć do 'focenia'. :zdegustowany:
A według prognoz miało być tak pięknie...

Tak więc, za oknem szaro buro, a na parapecie otwiera się kolejna niezawodna buźka :]
Obrazek
Obrazek

I jeszcze dla porównania z pokazywaną wcześniej 'labiatowatą' ;-)
Obrazek

Po prawdzie, mam jeszcze zdjęcie mojej nowości: Paph henryanum, ale wstrzymam się z prezentacją, ponieważ storczyk przyszedł do mnie prawie kwitnący. Może kiedyś doczekam się własnego kwitnienia, to wtedy się pochwalę :-P

Pozdrowionka :papa1:
Awatar użytkownika
Basia
VIP
VIP
Posty: 569
Rejestracja: 16 sty 2012, o 01:06
Status: Aktywny
Lokalizacja: St. Neots / Cambridgeshire

Re: Coming out :-)

Post autor: Basia »

Samie piękności! Mam ostatnio epizod na katlejaste i Twoje są cudne!
Też bardzo lubię Stenoglottis, ma bardzo ładne liście :) Może kiedyś się skuszę.
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Witaj Basiu :usmiech:

Jak to mówią 'na zdrowie" i bez wahania dołącz do kolekcji jakąś wielkokwiatowa katleję. Dla nich naprawdę można stracić głowę :]
A Stenoglottis, przynajmniej u mnie, rośnie bez najmniejszego problemu. Liście jak liście - dość zmienne są. W jednym sezonie potrafią być pofałdowane na krawędziach, innym razem - proste, to w kropki, to czyste. W tym storczyku mnie urzeka odlotowy kształt kwiatów :-)

Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :usmiech:
piotrek

Re: Coming out :-)

Post autor: piotrek »

Bardzo podoba mi się pierwszy sabotek na tej stronie, nazywa się jakoś?
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Piotrze, przekażę sabokowi komplement. Dziękuję :-)

Co do jego nazwy, posłużę się zapożyczonym z innego forum, idealnie tu pasującym określeniem: "UFO" (Unidentified Flower Object) ;-)
Paphiopedilum kupiony był kilka lat temu w miejscowej kwiaciarni. Rośnie dobrze, ale powoli - każda nowa rozetka potrzebuje prawie 2 lat do osiągnięcia dojrzałości, ale za to kwitnie chętnie, bez specjalnych zabiegów :-)

Pozostając jeszcze przy temacie identyfikacji orchidei, mało odkrywczo dodam, że chcąc mieć w kolekcji określoną roślinę, najlepiej kupować ją w fazie kwitnienia. Ani cena, ani renoma firmy nie dają żadnej gwarancji, iż otrzymany storczyk będzie tym, którego nazwa widnieje na oryginalnej przywieszce sprzedawcy. Długo szukać nie muszę przykładu. Aktualnie kwitnie mi katleja kupiona pod nazwą Potinara Kat Green Power 'Big Triple-G'. Zamiast tego wyszło kolejne UFO lol
Obrazek

Zmieniając temat, pochwalę się pierwszym kwiatem Lycaste lassioglossa :-)
Obrazek
Obrazek

Bardzo ciekawy storczyk, ale dalej tą drogą podążać nie będę, zadowalając się Lycaste, które już mam. Za dużo miejsca zajmują :-P

Pozdrawiam :usmiech:
Awatar użytkownika
Basia
VIP
VIP
Posty: 569
Rejestracja: 16 sty 2012, o 01:06
Status: Aktywny
Lokalizacja: St. Neots / Cambridgeshire

Re: Coming out :-)

Post autor: Basia »

UFO mi się podoba :) lassioglossa również ładna, mam ją w kolekcji, ale jeszcze jej trochę brakuje do kwitnienia. ciekawa jestem, czy Twoja jest tak żarłoczna na wodę jak moja?
ODPOWIEDZ