Coming out :-)

Awatar użytkownika
Basia
VIP
VIP
Posty: 569
Rejestracja: 16 sty 2012, o 01:06
Status: Aktywny
Lokalizacja: St. Neots / Cambridgeshire

Re: Coming out :-)

Post autor: Basia »

Skinneri wygląda niesamowicie!
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Cymbidia rzeczywiście podobne :) co do wyboru storczyka ze stoliczka też wybrałabym Rossioglosum ;)
Lycaste oba piękne :*
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Witam,

Basiu, Iwono dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze :kiss2:
...i oczywiście gratuluję dobrego gustu :język:
Lycaste skinneri to moja miłość od pierwszego spojrzenia. ;-) Przez wiele lat platoniczna, ponieważ wydawało mi się, że nie sprostam wymaganiom tego storczyka. Na chwile obecną żałuję, że wcześniej nie zagościł w mojej kolekcji. :usmiech:

Z takich późno odkrytych przeze mnie orchidei śmiało mogę polecić niezdecydowanym Phragmipedium Andean Fire.
Jedynym ograniczeniem jest tylko przestrzeń, ponieważ rozrasta się dość szybko. O_O Przesadzony wiosną z doniczki o średnicy 12 cm do 19 cm obecnie wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

I jeszcze takie małe porównania:

do Paphiopedilum delenatii
Obrazek

a tu inne storczyki o czerwonych kwiatach ;-)
Obrazek

Ten najwyższy storczyk, to Epidendrum radicans - zyskuje zdecydowanie przy bliższym poznaniu :hyhy:
Obrazek
Obrazek

Wracając do poprzednio prezentowanych hybryd z rodzaju Cymbidium, dzisiaj zaprezentuję pierwsze kwitnienie Cym eburneum:
Obrazek

Kwiaty i sama roślinka niepozorna w porównaniu do hybryd - poniżej z moją trzecią niespodzianką
Obrazek

ale ze względu na zapach trudno tego storczyka nie zauważyć. Woń ma bardzo intensywną, tylko nie znajduję do czego można ją porównać. ??? Na pewno nie jest to taki typowy kwiatowy, słodki zapach, jaki mają katleje, albo np. aktualnie kwitnący u mnie Orchis italica.
(To taka ciekawostka i dowód na to, że storczyki gruntowe też są interesujące :-) )
Obrazek

Kwitną kolejne sabotki, ale jak było do przewidzenia gatunki nie są już tak wylewne jak krzyżówki. Cieszę się jednak, że w ogóle zechciały pokazać kwiaty :usmiech:
Obrazek

Na zakończenie wrócę jeszcze do Phalaenopsis Tetra Star. Kwitnie właśnie druga roślina i wychodzi na to, że nie jest to oddzielone basal keiki, a odrębna krzyżówka. :tanczy:
Obrazek

i dla porównania kwiat krzyżówki wcześniej prezentowanej:
Obrazek

Pozdrawiam Wszystkich, którzy dotrwali do tego momentu :usmiech:
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Carpe diem jak zwykłe zaskakujesz pięknymi kwiatami :) mój wzrok przykuwa fotka z paphio :D czy w środku jest p.emerson, bardzo mi się podoba :serce: Gruntowy storczyk bardzo ciekawy kształt kwiatów,phrag dużo roślina gratuluję takiego okazu :klaszcze: Miałam kiedyś MDC pięknie przyrastała nowa rozeta już czekałam na pęd aż zaczęła gnić od dołu :( nie wiem co zrobiłam nie tak, może woda dostała się między liście ?
Pozdrawiam Iwona
JoAnna
Początkujący
Początkujący
Posty: 103
Rejestracja: 18 lut 2016, o 16:22

Re: Coming out :-)

Post autor: JoAnna »

Carpe diem o matko te twoje krzaczory cymbidiowe to cuuuuuda O_O ja one u Ciebie zakwitły pięknie O_O . moje jedno cymbidium już dwa pędy zasuszyło albo zgniło :hgw: nie wiem dokładnie w każdym badż razie już ich nie ma ;( został jeden pęd i czekam z niecierpliwością czy zaszczyci mnie swoją obecnością jakiś kwiat. A Zygopetalum mackayi :V uwielbiam połączenie fioletu z zielenią a u Ciebie na zdjęciach pięknie to widać.
Pozdrawiam JoAnna
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Coming out :-)

Post autor: kasia74 »

Piekne rosliny pokazujesz, zdjecia rowniez pieknie wykonane. Czerwone kwiaty o tej szarej porze roku jak najbardziej wskazane. Zastanawiam sie jak nazywa sie roślina na zdjeciu wspolnym z phragmipedium i epidendrum.
Phalaenopsis z przedostatniego zdjecia skradl moje serce, jest przesliczny.
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia Kazam »

Paphiopedilum delenatii uroczo i słodko wygląda w tej osłonce, okolony mchem. Istna urocza perełka! :klaszcze:
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
piotrek

Re: Coming out :-)

Post autor: piotrek »

Często pokazujesz phragmipedium Andean Fire, wnioskuję z tego, że on chętny do kwitnienia - piękny jest. Mam Mem. Dick Clements które stale wypuszcza nowe rozety, ale kwitnąć na razie nie chce.
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Witam,

Miło mi, że zainteresowały Państwa moje prezentacje. Dziękuję za pozostawione literki i przychylne komentarze. :padam:
Iwona1905 pisze:(..)czy w środku jest p.emerson
Zgadza się. To Paphiopedilum emmersonii . Poniżej jeszcze raz na zdjęciach solo :-)

Obrazek
Obrazek

Fajnie wygląda, do tego pachnie. Czy prostszy w uprawie niż Paph hangianum i armeniacum? :hgw: Trudno powiedzieć. Uprawiany w identycznych warunkach, kupiony od tego samego sprzedawcy w tym samym czasie, póki co, tylko on kwitnie.
Muszę jednak nadmienić, że w momencie zakupu tylko emmersonii był po kwitnieniu (rozeta z pozostałością pędu kwiatowego). Piszę to, aby przy zakupach zwracać uwagę, czy roślina już kwitła. Wtedy jest realna szansa, że nawet 'trudniejszy' storczyk zakwitnie. Albo najlepiej kupować kwitnący egzemplarz :]
Miałam kiedyś MDC pięknie przyrastała nowa rozeta już czekałam na pęd aż zaczęła gnić od dołu :( nie wiem co zrobiłam nie tak, może woda dostała się między liście ?
Prawdopodobnie tak :-(
Ewentualnie storczyk miał za mokro przy niższych temperaturach. Niby w arkuszach uprawy Phragmipedium podawane jest, że podłoże nie powinno zbytnio przesychać, ale przy mieszankach długo zatrzymujących wilgoć z podlewaniem trzeba bardzo uważać.
Mój storczyk rośnie w mchu zmieszanym z korą, perlitem i odrobiną zeolitu. Podlewam go z taką częstotliwością jak katleje.

JoAnna, (nie)dziękuję, za skomplementowanie moich roślin :-)
Twoje Cymbidium też zakwitnie (jeżeli nie w tym, to na pewno w przyszłym sezonie), ale nie trzymaj go w pobliżu grzejników. Te storczyki lubią temperatury umiarkowane do chłodnych, a nade wszystko nie lubią mieć podgrzewanych korzeni!
I jeszcze taka 'oczywistość', kiedy rośliny mają 'chłodne stopy' nie można przesadzać z ich podlewaniem.
U mnie od listopada do marca cymbidia dostają wodę dopiero wtedy, gdy przeschną. A podlewanie ograniczam tylko do delikatnego przelania podłoża po obrzeżach doniczki.
kasia74 pisze: Zastanawiam sie jak nazywa sie roślina na zdjeciu wspolnym z phragmipedium i epidendrum.
To Dendrochilum wenzeli. Mały format zdjęcia, roślina dopiero rozpoczyna kwitnienie, to i trudno poznać. A mnie jakoś tak w pośpiechu umknęły podpisy :oczy:
Czerwone kwiaty o tej szarej porze roku jak najbardziej wskazane.
Dla mnie mogą być wszystkie kolory, byle tylko coś kwitło ;-)
Nawet te niezdecydowane kolorystycznie, jak poniżej są pożądane do wieczornej aromatoterapii storczykowej lol

Obrazek
Kasia Kazam pisze:Paphiopedilum delenatii uroczo i słodko wygląda w tej osłonce, okolony mchem. Istna urocza perełka! :klaszcze:
Dziękuję za dobre słowo, ale brawa za pomysł uprawy nie mnie się należą. :rumieni: Podpatrzone w wątku Kasi74 :usmiech:
piotrek pisze:Często pokazujesz phragmipedium Andean Fire, wnioskuję z tego, że on chętny do kwitnienia - piękny jest. Mam Mem. Dick Clements które stale wypuszcza nowe rozety, ale kwitnąć na razie nie chce.
Phragmipedium ma fotogeniczne kwiaty, to i chętniej widzę go w obiektywie ;-)
Poza tym zagościł u mnie prawie w tym samym czasie, co rozpoczęła się moja aktywność na Forum, więc jakoś tak naturalnie związał się z tym wątkiem. A ponieważ zakwitł ponownie, to chwalę się nim nieskromnie :]

Piotrze, skoro Twój Mem. Dick Clements wypuszcza rozety, ale do tej pory nie miał kwiatów, to najpewniej jeszcze jest za młody. W momencie zakupu mój storczyk był dorosły, miał zawiązki pędów kwiatowych, dlatego chętniejszy jest do kwitnienia.

Aby nie było, że ja tylko kwiaty Phragmipedium prezentuję ;-), poniżej Cattleya schroederae – pierwsze kwitnienie u mnie i w ogóle tej rośliny

Obrazek
Czy to prawidłowo oznaczony storczyk, głowy nie dam, ale tak kwitnącej katlei nie mam, to się cieszę :radocha:

Życząc Wszystkim obfitych kwitnień serdecznie pozdrawiam. :papa1:
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Gratuluję kwitnienia katlei schroederae :klaszcze: :klaska: jest piękna :* kształtem kwiaty przypominają katleje mossiae
Pozdrawiam Iwona
ODPOWIEDZ