Coming out :-)

Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia Kazam »

Miło mnie skomplementowałeś. Dziękuję. :radocha: Hodowla Onc. twinkle nie jest nawet w połowie tak trudna jak Onc. ornitorchynchum (jakoś mi bardziej pasuje ta nazwa), ale to na pewno wiesz. Jednak sotoanum krótsza, ech.. Onc. sotoanum podoba mi się dużo bardziej za tę lekkość "pudrowego różu", no i ta gatunkowa szlachetność, i kusiło mnie bardzo, ale jednak nie odważyłam się z dwóch powodów: jest duże - w bloku mało miejsca; wymaga wyższej wilgotność, inaczej liście dostają harmonijkowaty kształt. Ale naprawdę uważam że jest piękne. Podziwiam Twój okaz, te kaskady drobnych tańczących dam w różowych sukienkach. :oczka: Zresztą uważam, że masz wyjątkowo pięknie dobraną i różnorodną kolekcję. Po część z tych roślin pewnie nigdy nie sięgnę, więc cieszę się, że mogę je oglądać u Ciebie.
P.S. "White Light Pink" widnieje na etykiecie dołączonej do Oncidium - dlatego używam tej nazwy, choć też nie stwierdzam obecności ani krzty różu na płatkach. :(
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Coming out :-)

Post autor: Iwona1905 »

Oncidium sotoanum :V jestem pełna podziwu, gratuluję :klaszcze: :)
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Iwona1905, dziękuję uprzejmie. :usmiech:
Moim marzeniem jest doczekać się kiedyś takiego kwitnienia:

http://forum.theorchidsource.com/attach ... ynchum.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/56 ... a89d01.jpg

To drugie bardziej pod hybrydę mi podchodzi, ale i tak marzy mi się taki pachnący bukiet :cool:

Kasia Kazam, takiej recenzji kwitnienia nie otrzymał jeszcze żaden z moich storczyków. :rumieni: :padam_z_wrazenia:
Dziękuję bardzo :usmiech:

Jeżeli chodzi o trudność uprawy Oncidium i w ogóle wszystkich storczyków, wiele osób poświadczy, że jest to pojęcie baaardzo względne. Każdy z nas ma w kolekcji takie rośliny, które według arkuszy uprawy nie dość, że nie powinny rosnąć w oferowanych warunkach, to jeszcze do tego kwitną. Takim moim najbardziej jaskrawym przykładem jest Euchile vel Encyclia vel Cattleya citrina. Bez problemów rosła i kwitła regularnie na parapecie północno-zachodniego okna w bloku. Po przeprowadzce do lepszych, moim zdaniem, warunków: okno południowe, wyższa wilgotność, wakacje w ogrodzie itd., itp. - storczyk zmarniał, aż w końcu padł :hgw:
Innym przykładem są cambrie - polecane dla poczatkujących amatorów storczyków O_o ??? A ja mam kiepskie wspomnienia dotyczące ich uprawy. W bloku udawało mi się to max przez 2 sezony, chociaż według arkuszy uprawy powinny rosnąć u mnie jak perz...
Kasia Kazam pisze: (…) Onc. ornitorchynchum (jakoś mi bardziej pasuje ta nazwa), ale to na pewno wiesz. Jednak sotoanum krótsza
Lekcja odrobiona na 6+ :D
Mnie również bardziej leży "ornitorchynchum" ;-) Myślę, że większość posiadaczy tego gatunku też przyzwyczaiła się do 'starej' nazwy. Wszak wszyscy mieli na to czas, skoro obowiązywała przez 200 lat :u2:
Wprowadzenie od roku 2010 nazwy sotoanum raczej nie wiązało się z jej krótszym brzemieniem, tym bardziej, że ornitorchynchum nadal obowiązuje do klasyfikacji innych motylników o żółtych kwiatach. Ale za botanikami nie nadąży...

Wracając do warunków uprawy, Onc ornithorhynchum/sotoanum mam z krótką przerwą od czasów, gdy bowiązywała ta 'stara' nazwa ;-) Z mojego doświadczenia - rośnie i kwitnie dobrze zarówno w bloku, jak i w dom jednorodzinnym.
Dlatego nigdy nie mów nigdy. :-) Jedyna realna przeszkoda, to rzeczywiście rozmiary tego storczyka.
(…) masz wyjątkowo pięknie dobraną i różnorodną kolekcję. Po część z tych roślin pewnie nigdy nie sięgnę, więc cieszę się, że mogę je oglądać u Ciebie. (…)
To mi przykadziłaś, Kasiu :rumieni: :rumieni: :rumieni:
Myślę, że w miarę upływu czasu, nabywania doświadczenia sięgniesz. :usmiech:
Sukcesy będą zachęcały do dalszych poszukiwań, a w miarę jedzenia apetyt rośnie ;-)

Pozdrawiam i zmykam do obowiązków :papa1:
piotrek

Re: Coming out :-)

Post autor: piotrek »

Same rarytasy u Ciebie, trudno zdecydować który storczyk najpiękniejszy. :super:
JoAnna
Początkujący
Początkujący
Posty: 103
Rejestracja: 18 lut 2016, o 16:22

Re: Coming out :-)

Post autor: JoAnna »

:V Cattleya maxima, ło matko zakofałam się :V
Pozdrawiam JoAnna
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia_Ra »

Coelogyne mooreana rzeczywiście podobne jest do katlei ;-) , muszę przyznać, że ta biała elegancja i skrzący połysk na płatkach zachwyciły mnie...
A dla oncidium już mi brak słów :inlove:
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Miło mi bardzo, że zaprezentowane storczyki podobają się Państwu. :usmiech:
Dzięki za pozostawione komentarze. :padam:

Zasadniczo u mnie nic ciekawego się nie dzieje. Kwitnienia i kolory zwyczajne, już pokazywane...

białe
Obrazek

w odcieniu biskupim
Obrazek

Rozpoczyna kwitnienie prezentowany rok temu Dendrobium w typie kingianum
Obrazek

Ciekawostką jest kwitnienie ( :u2: ) jego starych, 'łysych' psb pozostawionych na zasadzie: "a nuż coś z tego wyrośnie"
Obrazek

Niespodziankę robią mi ubiegłoroczne Cymbidium - niespodzianki. Właśnie jeden z trzech nieśmiało pokazuje swój kwiatek
Obrazek
Póki co nie jest źle ;-)

Na dobranoc zapodam jeszcze muzyczkę, która towarzyszy mi przy realizacji tej prezentacji:
https://www.youtube.com/watch?v=Lki_jSeUtog

... i trzy słóweczka:
ciepły kocyk, poduszeczka :]
Awatar użytkownika
kasinek77
Początkujący
Początkujący
Posty: 195
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 22:03

Re: Coming out :-)

Post autor: kasinek77 »

U Carpe Diem widze wrazliwosc nie tylko na kwiatowe piekno...


Dobranoc
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Kasiu/ kasinek77 to jedno z drugiego wypływa - storczyki zdecydowanie lepiej rosną przy dobrej muzyce ;-)

Dzięki za odwiedziny :usmiech:
Awatar użytkownika
PanPsychopsis
Początkujący
Początkujący
Posty: 161
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 18:34
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coming out :-)

Post autor: PanPsychopsis »

Jestem pod wrażeniem nawet nie roślin a tych zdjęć.
Uwielbiam Cię szpiegować w tym wątku ;)
Pozdrawiam ja i moje zakurzone storczyki.

Marcin
ODPOWIEDZ