Coming out :-)

Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Coming out :-)

Post autor: Kasia_Ra »

Cudowne kwitnienie :hypno: :inlove:
Mój w tym roku chyba mnie nie zaszczyci kwiatami :hgw:
Awatar użytkownika
Basia
VIP
VIP
Posty: 569
Rejestracja: 16 sty 2012, o 01:06
Status: Aktywny
Lokalizacja: St. Neots / Cambridgeshire

Re: Coming out :-)

Post autor: Basia »

Piękne Dendrobium, taki typ jest na mojej liście chciejstw :) Czy wiesz może jak zapobiec zasychaniu pędów kwiatowych?
Kurkuma

Re: Coming out :-)

Post autor: Kurkuma »

Cudowne dendrobium :serce:
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Chwilę nie było mnie na Forum, a tu niespodzianka !!! Dziękuję za odwiedziny i pochlebne wpisy :rumieni: :padam: :usmiech:
Elżbieta pisze: to prawdziwy okaz

... Ze storczykami jest jak z winem, im starsze tym bardziej cieszy podniebienie, a w tym przypadku oczy ;-)
Kasia_Ra pisze:Mój w tym roku chyba mnie nie zaszczyci kwiatami :hgw:
:-( Upalne i suche lato rzeczywiście nie było łaskawe dla większości storczyków. Mam jeszcze w kolekcji Den kingianum, gatunek - dopiero teraz nieśmiało wypuszcza pędy kwiatowe, ale szału nie będzie. :kwaśny:
Trzeba mieć nadzieję, jak teraz roślina odpocznie, to w nowym sezonie będzie lepiej. :usmiech:
Basia pisze: Czy wiesz może jak zapobiec zasychaniu pędów kwiatowych?

Hmm, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to zwiększyć wilgotność powietrza.

Ale tak naprawdę przyczyn zasychania pędów kwiatowych może być wiele, począwszy od elementarnych, jak stan systemu korzeniowego, przez zasilanie (brak odpowiednich składników pokarmowych), warunki otoczenia (wspomniane już za suche powietrze; przechłodzenie lub przegrzanie) lub zmiana warunków (niektóre storczyki nie tolerują przestawiania w momencie formowania pędów kwiatowych), a skończywszy na chorobach i pasożytach. Dlatego dla udzielenia precyzyjniejszej odpowiedzi, potrzebne byłyby bardziej szczegółowe informacje o warunkach uprawy :niepewny:
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Dzisiaj pochwalę się, że i do mnie wiosna powoli wkracza na parapety :D

Zacznę od kwitnących nowości z ubiegłego roku. Tak po prawdzie, kwitnienie tych storczyków nie jest moją zasługą, ponieważ pędy kwiatowe zainicjowane były w momencie zakupu. Mój udział jest tylko taki, że nie przeszkadzam im rosnąć i rozwijać się :-P

Oncidium Twinkle - ta krzyżówka podoba mi się od dawna, ale wcześniej jakoś tak, były pilniejsze 'chciejstwa' i dopiero od jesieni jestem w jej posiadaniu. Aktualnie rozpoczyna kwitnienie :usmiech:

Obrazek
Obrazek

Phragmipedium Andean Fire -ten storczyk trafił do mnie w październiku, więc to też 'świeżynka' ;-)
Jeszcze miesiąc temu pęd kwiatowy wyglądał tak:
Obrazek

dzisiaj cieszę oczy widokiem pierwszego rozwiniętego kwiatka:
Obrazek

Kształt, kolor - spoko :oczy: , ale rozmiary dają do przemyślenia. O_o '_'
Poniżej Phragnipedium w zestawieniu z Paphiopedilum conco-del x malipoense
Obrazek
Obrazek

i jeszcze sam Paphiopedilum conco-del x malipoense :u1:
Obrazek

A to już moje 'starości' ;-)

Chysis bractescens - nieśmiało otwiera pierwsze kwiaty
Obrazek

Ludisia discolor - o gustach nie dyskutuje się - są kolekcjonerzy, których zachwyca tylko wygląd liści tego storczyka, a ja tam lubię, kiedy on kwitnie :-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
katpio
VIP
VIP
Posty: 919
Rejestracja: 25 mar 2012, o 08:43
Status: Aktywny
Lokalizacja: Katarzina

Re: Coming out :-)

Post autor: katpio »

Piękny Paphiopedilum conco-del x malipoense :klaska: :klaska: :klaska: Wielkość też niczego sobie :) Jakie ma wygania? Czy kwiatek długo się utrzymuje?
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Dzięki :D

Dla lepszego zobrazowania wielkości kwiatu tego Paph, poniżej zdjęcie z 10cm ekierką
Obrazek

Atrakcyjna, przynajmniej dla mnie ;-) , jest cała roślina. Ma ładne marmurkowe liście. Samo wyrastanie pędu kwiatowego też jest widowiskowe :usmiech:
Obrazek

Co do wymagań - tego sabotka uprawiam tak, jak inne 'marketowe' krzyżówki. Wszystko rośnie w mieszkaniu, w skrzynkach balkonowych wypełnionych na dnie keramzytem, co pokazane było w wątku o Paphiopedilum. Podlewanie, jak keramzyt przeschnie. Nawożenie skąpe latem. Ogólnie nic nadzwyczajnego :usmiech:
Żywotność kwiatów - pojedynczy kwiatek utrzymuje się na pędzie od 20 do 30 dni - zależy od pory kwitnienia.
Ten kwitnie od 11. stycznia ;-)
Awatar użytkownika
Kaktus
VIP
VIP
Posty: 1340
Rejestracja: 24 maja 2013, o 19:55
Status: Aktywny
Lokalizacja: Reims FR

Re: Coming out :-)

Post autor: Kaktus »

Paphio jest boski!!!! Andean Fire zreszta tez :) ,moje dwie ulubione grupyGratuluje wspanialych kwitnien i rownie wspanialych fotek :ok:
Pozdrawiam KasiaObrazek
Przepraszam za brak polskich znakow,niestety nie moge temu zaradzic
Wielka milosc Actusowej cz.ICzesc II
Awatar użytkownika
Krzysztof Gozdek
Mistrz
Mistrz
Posty: 161
Rejestracja: 17 lip 2014, o 08:09
Status: Aktywny
Lokalizacja: Leszno / Mazowsze

Re: Coming out :-)

Post autor: Krzysztof Gozdek »

A ja za Kasią napiszę, że wszystko jest boskie, i storczyki i zdjęcia ! :D
Możesz napisać jakim aparatem je zrobiłeś ?
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: Coming out :-)

Post autor: carpe diem »

Ciężki dzień za mną, więc dla relaksu zaglądam na Forum... i gubię się trochę :niepewny: ???

Miło mi, że podobają się fotki kwiatów i kwiaty na fotkach :-)

Czym robię zdjęcia? Od kilku lat lustrzanką cyfrową i w zależności, jaki efekt chcę uzyskać, wymieniam 'słoiki' ;-) A mam do wyboru trzy: 90mm 1:2,8 Macro 1:1 ; 55-300mm 1:4-5.8 i 17-70mm 1:2.8-4.5

Bez wątpienia, klimat zdjęcia robi obiekt fotografowany, światło, a potem obróbka - parafrazując słowa reklamy jednego z koncernów kosmetycznych: "Może to jej urok, może to Photoshop" :D , ale na pewno nie bez znaczenia jest i 'szkło'

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ