Storczyki Weroniki :)

chaleanthite

Storczyki Weroniki :)

Post autor: chaleanthite »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników :papa1:

Jestem tutaj nowa, stąd pragnę się przestawić -mam na imię Weronika i od paru lat męczę różnego rodzaju storczyki ^_^ A raczej one męczą mnie, każdy zapalony miłośnik orchidei wie, ile nerwów nieraz człowiek przechodzi żeby zadowolić swoich podopiecznych i wyżebrać kwitnienie :u3:

W mojej kolekcji znajdują się:

-vanda
-laelia tenebrosa
-rossoglossium grande
-2 nowo nabyte katleje
-schomburgkia (absolutnie niewspółpracującą :mur: )
-prosthechea cochleata, którą zowię "tancereczki", bo nazwy właściwej nie da się wymówić :padam_z_wrazenia:
-parę falków
-beallara "pegy ruth carpenter"

Obecnie na kwitnienie zbiera się laelii i "tancereczkom", niemniej mam zdjęcia rossoglossum, vandy i falków z poprzednich kwitnień (niektóre falki kwitną obecnie).

Jeśli ktoś ma jakieś pytania związane z powyższymi storczykami (z wyjątkiem shomburgkii... :gwizdać: ) to chętnie w miarę możliwości pomogę :ok: Pozdrawiam ciepło!

A oto moje cudeńka:
Załączniki
vanda.jpg
rosso.jpg
laelia.jpg
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: Kasia_Ra »

Witaj, Weroniko, na forum :)
Masz bardzo różnorodne rośliny :V i piękne kwitnienia :D .
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: tom_mix »

Witam się i ja :D kolekcja na razie mała ale ciekawa i zdjęcia piękne <3
Jeśli chodzi o Schomburgkię, opisz jak ja uprawiasz, pokaż zdjęcia jak możesz, coś może uda się doradzić. Na początku z swoją też miałem spore problemy, teraz już tylko czekam na pęd ;)
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: Iwona1905 »

Witaj Weroniko :) Masz różnorodne storczyki i robisz im ładne fotki :D pokaż jeszcze falki ;)
Pozdrawiam Iwona
czarownica84

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: czarownica84 »

Witam! I czekam na wiecej zdjec ;)
chaleanthite

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: chaleanthite »

Kasia_Ra, tom_mix, Iwona1905, czarownica84-witam Was i dziekuję za odzew oraz miłe słowa :) Lubię fotografować i praktykuję na storczykach, stąd takie zdjęcia :usmiech: Mam gdzieś dużo fotek falków, ale muszę odkopać ten folder, póki co wygrzebałam parę z komputera męża.

Co do shomburgkii to przez spory czas podjadały mi ją ślimaki o czym nie wiedziałam-byłam wtedy początkującym hodowcą i nie wpadłoby mi do głowy, że mogę mieć taki problem. Myślałam, że te czarne plamy wynikają z niewłaściwej opieki, więc przestawiałam ją z miejsca na miejsce, eksperymentowałam z podłożem, temperaturą itp, aż dosłownie spisałam ją na straty. Dopiero jak zauważyłam jednego skubańca na powierzchni od razu poleciałam po odpowiedni środek. Inna sprawa, że mój kot miał raz zderzenie z roślinką i niestety pękł jej liść. Ogólnie to aż wstyd ją pokazywać, takie 7 nieszczęść. I jakby tego było mało na ostatnim przyroście jakieś czarne plamki mi powyskakiwały, ale od jakiegoś czasu nie wyskoczyło nic nowego, więc na razie tylko uważnie obserwuję.
Mam problem z korzeniami, od początku się buntowały i nie chciały rosnąć w dól, tylko do góry i w bok. No a teraz to mi się do żadnej doniczki już nie zmieszczą... Trzymam ją w mieszance keramzytu oraz kory (tak samo jak resztę storczyków), okno zachodnie, stoi za gęstą firaną. Będę wdzięczna za każdą poradę!
Załączniki
shomburgkia.jpg
falek 4.jpg
falek 3.jpg
falek 2.jpg
falek 1.jpg
Ola77

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: Ola77 »

Witam :D
Śliczna kolekcja,zapiera dech ;)
Czekam z niecierpliwością na kolejne foteczki Twoich podopiecznych :*
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: kasia74 »

Witam kolejnego storczykomaniaka :D Piękne masz storczyki. Vanda bardzo ładna i laelia tenebrosa. Laelie i catlleye to do nie dawna były moje ulubione storczyki, jednak ostatnio je "zdradziłam" na rzecz dendrobii :D
Tez czekam na kolejne fotki i ciekawa jestem co tam jeszcze ukrywasz.
pozdrawiam Kasia
sibelius

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: sibelius »

Cześć!
chaleanthite pisze:Trzymam ją w mieszance keramzytu oraz kory (tak samo jak resztę storczyków), okno zachodnie, stoi za gęstą firaną. Będę wdzięczna za każdą poradę!


Bezpośrednie słońce bez żadnego cieniowania, grubsze podłoże niż reszta storczyków, długie, kilkugodzinne namaczania, żeby i te do góry idące korzenie też naciągły, zraszanie samych korzeni i najgorsze - czekanie.
chaleanthite

Re: Storczyki Weroniki :)

Post autor: chaleanthite »

Ola77, kasia74-dziękuję, cieszę się, że moja kolekcja się Wam podoba :) Ja właśnie uderzam w katlejaste, bo póki co to mi chyba najlepiej wychodzi :rumieni: A dendrobia są śliczne, chociaż ja mam problem z utrzymaniem korzonków, strasznie szybko mi zagniwają (zwłaszcza zimą), po zmarnowaniu jednej roślinki nie mam odwagi na więcej, dlatego namiętnie podziwiam je u innych. Muszę właśnie poprzeglądać forum i pokomplementować co kto ma, z pewnością macie wiele cudnych okazów :)

sibelius, dziękuję Ci pięknie za porady! Ja ją bardzo długo namaczam-aż te górne korzenie się napiją, ale nie trzymam jej na słońcu, coś czuję, że powędruje dziś na odsłonięty parapet. Dam znać jeśli będzie się z rośliną coś działo, tak naprawdę co roku wypuszcza nowy przyrost i korzonki, więc chyba żyje :sly: Niemniej jeśli mi kiedykolwiek zakwitnie to będzie taki cud, że polecę do sklepu po szampana :-)
ODPOWIEDZ