Storczyki NomiMalone

NomiMalone

Storczyki NomiMalone

Post autor: NomiMalone »

Przygodę ze storczykami zaczęłam w tym roku w marcu. Mąż na urodziny kupił mi moje wymarzone Oncidium z żółtymi kwiatuszkami.
Poza nim mam 4 Phalaenopsisy . Wszystkie to marketowce nazywane NOID - czyli hybrydy.
Jak je kupowałam to nie wpadłam na pomysł, aby je jakoś oznaczyć by wiedzieć jaki kolor. Efekt jest taki, że na razie 2 mi nie kwitną. Jeden z nich będzie ciapkowany różowy (pokarzę go na zdjęciu) ale ten drugi to nawet nie wiem jaki ma kolor , bo nie zrobiłam mu ani zdjęcia ani nie zapamiętałam.

Co do hodowli. Powiem tak, nie znam się. Na początku panikowałam czytałam fora i rożne poradniki, głowa mi puchła od nawału informacji, które niejednokrotnie były ze sobą sprzeczne. Postanowiłam sobie odpuścić i po części robić tak na logikę.

Stanowisko
Storczyki stoją na parapecie wschodnim, ale słońce na parapet nie zagląda bo blisko stoi kolejny blok. Toteż poparzenie liści raczej mało możliwe, choć po zimie sie zobaczy.

Temperatura
Mieszkam w bloku na parterze z oknami wschód-zachód. W lecie temperatura 21-25 max. W zimie 21-22. Jeszcze nie zimowałam storczyków więc zobaczymy co z tego wyniknie

Podlewanie
Podlewam wodą przefiltrowaną a później przegotowaną. Podlewanie polega na zanurzeniu doniczki w wodzie (ale nie liści) na około 1 godzinę. Po tym czasie rośliny wyjmuję a wypływający nadmiar wody wylewam. Podlewam gdy korzenie w doniczce są białe a sama doniczka jest lekka. Toteż nie umiem powiedzieć z jaką częstotliwością sa one podlewane.

Nawożenie
Sporadyczne. Raz na półtora miesiąca. Nawóz Florovit do storczyków w dawce o połowę mniejszej niż zalecana przez producenta.

Wilgotność powietrza
Nie mam niczego by ta wilgotność zmierzyć, ale myślę , że nie za wielka. W zimę będzie próba generalna bo zacznie się ogrzewanie centralne, a pod parapetem ze storczykami jest długi grzejnik. Wymyśliłam, że kupię podłużne podstawki pod skrzynki balkonowe. Nasypię tam keramzytu zaleje woda i na tym postawię storczyki. Mam nadzieję , że wilgotność dla nich się podniesie. Nic innego nie przyszło mi do tej pory do głowy

Podłoże
Zakupione w sklepie do storczyków. Jedynie oncidium wydaje mi się, że źle wsadziłam bo gdzieś wyczytałam , że ze względu na jego drobne korzonki woli ziemię grubą , czyli bardzo przepuszczalną a ta w której jest posadzony jest bardziej drobna , tak mi się wydaje.

Rośliny posadzone są w plastikowe doniczki. Musze jednak zrobić w nich dodatkowe dziurki po bokach, ponieważ rośliny w nich posadzone , są włożone w ceramiczne osłonki i 2 razy na tydzień wyjmuję je by dostały więcej powietrza. Może jak zrobię dziurki to będzie większy dopływ powietrza do korzeni ale bez wyjmowania ich z osłonek. Osłonki stosuję dlatego, że nie specjalnie podoba mi się widok korzeni w doniczkach. Wolę jak jest to w ładnej doniczce. Storczyki mam u siebie nie dla hodowli tylko dla ładnego wyglądu estetycznego, szczególnie ich kwiatów.
Agunia

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: Agunia »

Witaj :)
Ciekawy początek, teraz czekamy na zdjęcia.
A tak w ogóle, to podziwiam Cię za to, że wyjmujesz te storczyki z osłonek 2 razy dziennie. Mi by się nie chciało :rumieni:
Awatar użytkownika
iwka2
Znawca
Znawca
Posty: 589
Rejestracja: 15 sty 2012, o 21:41
Status: Aktywny
Lokalizacja: Niemstów k./Cieszanowa

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: iwka2 »

Witaj
fajnie,że do nas dołączyłaś,czekamy na zdjęcia :)
Pozdrawiam Iwona
NomiMalone

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: NomiMalone »

Agunia pisze:Witaj :)
A tak w ogóle, to podziwiam Cię za to, że wyjmujesz te storczyki z osłonek 2 razy dziennie. Mi by się nie chciało :rumieni:
No mnie dwa razy dziennie tez by sie nie chciało :rumieni: ale napisałam 2 razy na tydzień a to już nie jest takie utrudnienie :)
Agunia

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: Agunia »

Faktycznie, z pośpiechu źle przeczytałam :zerka:
NomiMalone

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: NomiMalone »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: nina1611 »

Szybciutko się melduję :)
piękny początek! :)
jestem pewna że parę dni na forum i kolekcja znacznie zacznie się rozrastać i to w baaardzo szybkim tempie :P
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: tom_mix »

Witam się i ja ;) super początek, oby tak dalej
Podłoże
Zakupione w sklepie do storczyków. Jedynie oncidium wydaje mi się, że źle wsadziłam bo gdzieś wyczytałam , że ze względu na jego drobne korzonki woli ziemię grubą , czyli bardzo przepuszczalną a ta w której jest posadzony jest bardziej drobna , tak mi się wydaje.
Ogólnie jest zasada im cieńsze korzenie tym drobniejsze podłoże i odwrotnie w drugą stronę. Nic się jednak nie stanie jak będziesz trzymać Oncidium w grubej korze, jedyny minus że będziesz musiała częściej podłoże nawilżać.
Karolkaaa
VIP
VIP
Posty: 1735
Rejestracja: 19 mar 2012, o 19:20
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: Karolkaaa »

Witam cię.
Wspaniałe zdjęcia, barwa kolorów super.
Poogladasz nasze kolekcje i zanim sie obejrzysz nie bedziesz mogła ich zliczyć.
"Orchidee, dają tyle radości...one są moją pasją"

Pozdrawiam Karolina
Awatar użytkownika
lucyna
VIP
VIP
Posty: 2390
Rejestracja: 16 sty 2012, o 22:27
Status: Aktywny
Lokalizacja: ŚWIĘTOKRZYSKIE

Re: Storczyki NomiMalone

Post autor: lucyna »

Łał, ale profesjonalnie zaczęty wątek :0
Storczyki masz śliczne i mają u Ciebie super warunki :ok:
Tak jak pisze Tomek, Oncidium może rosnąć w grubej korze i jest to moim zdaniem bezpieczniejsze ;)
Dosyć długo też moczysz, ale tu to już nie ma reguły. Ja trzymam w wodzie od 5 do 15 min i też im dobrze ;)
ODPOWIEDZ