Storczyki Gabi. Cz. I :)

gabriella_0305

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: gabriella_0305 »

Witam WIOSENNIE! :)
Cudowna pogoda za oknem napędza nasze turbinki.. no i oczywiście wszystkiego co żywe i piękne.
W ogrodzie powoli wychodzą krokusy, żonkile i tulipany. Aż robi się miło.
A u mnie na parapecie i komodzie... przybywa i ubywa.
Oncidium niestety nie wytrzymało, mimo nowych przyrostów, matczyna pseudobulwa zgniła, a za nią zaraz i przyrosty. Musiałam się pożegnać z umarlakiem. ;(

Reszta maleństw inwestuje w paskudne, zielone, długie, mięsiste zielone korzenie i liście. Staram się być cierpliwa, podlewam je (przez namaczanie) co 14 - 17 dni. Zależy jak wygląda osłonka. No i są oczywiście nawilżane przez foremki z keramzytem i wodą. :)

I tadaaam:
Moje NOWE NABYTKI!
Walentynkowy od męża (stwierdził, że z taką ilością pączków, jakie posiadał, muszę go pokochać. Oczywiście po zmianie miejsca, kilka z czubków odpadło i zaschło, ale i tak go kocham!)

Obrazek

Obrazek

A to mój dzisiejszy, dostałam na urodziny. [PASKUDNY....] Papcio! Paphiopedilum (Sabotek). Mąż nazwał go Pasczopedilum. :D Wierzcie mi, że to najpaskudniejszy kwiatek, jakiego mogłam chcieć dostać. I chyba na jednym nie pozostanę.. ;) Musze tylko zadbać o jego wymagania. Ach. :)

Obrazek

Chciałam zapytać kogoś, kto ma może i zna się na sabotkach. Ponieważ zauważyłam, że ma ciemne plamy na liściach. Nie wiem, co to może być i jak się pozbyć.. nie chcę, żeby kolejny umarlaczek stał mi na parapecie, czy komodzie (jeszcze nie znalazłam mu dogodnego miejsca, ale chyba południowo - wschodnie okno, będzie dobre? Jest mocno zacienione, bo mamy balkon nad oknem. W lecie słońce nie pada do środka... )
Awatar użytkownika
katarzynka575
VIP
VIP
Posty: 2400
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: katarzynka575 »

Gabrysiu babciny -Twój ;) śliczny uważam że tzw. krówki chętnie kwitną więc są fajnymi storczykami . Mój już 2 rok kwitnie non stop i przedłuża i przedłuża i przedłuża :D

Ostatnie nowości piękne walentynkowy aż oczu nie mogę od niego oderwać :0 Czy on ma kwiatuszki jedne budyniowe a drugie w lekkim różu ? czy to gra światła

Sabocio kocham te uśmiechnięte pyzaki
Gabrysiu a szukałaś już serduszek na jego grzywce między kropkami ? ;)

Czy mogłabyś zrobić z bliska te czarne plamy na liściu ?

Już pisałam u Kasi-Ra możesz u niej poczytać jak opiekować się mieszańcem amerykańskim jakim jest twój Pasczopedilum przechrzczony przez mężusia :P
Pozdrawiam Kasia
gabriella_0305

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: gabriella_0305 »

Już wstawiam liście mojego Paszczaka :D
Martwią mnie trochę, ale mam nadzieję, że to nic groźnego. W każdym razie są to liście dwa, po jednej stronie.
Widać je na zdjeciu w poprzednim poście, a teraz zbliżenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A ten walentynkowy, to kwiatki ma pstrokate. Jedne ma bardziej różowe, inne budyniowe w różowe paseczki, a niektóre całkiem budyniowe z różowym 'nalotem'. Jest paskudnie piękny. :serce: :serce:
Awatar użytkownika
katarzynka575
VIP
VIP
Posty: 2400
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: katarzynka575 »

Gabrysiu ciężko mi coś powiedzieć na temat tych plam ,choć wydaje mi się że moja Luna miała podobne .

Myślę że to może być uszkodzenie tzw. mechaniczne . Na razie obserwuj jak nic się nie będzie więcej działo to tak zostaw .

Piękny jest ten Twój" paskudnie piękny "i rzadki, jeszcze takiego nie widziałam . Niech Ci dłuuugoooo kwitnie i pokazuj go ,pokazuj
Pozdrawiam Kasia
jus222
VIP
VIP
Posty: 1386
Rejestracja: 19 sty 2012, o 07:08

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: jus222 »

Moje "poturbowane" podróżą sabotki, miały tez podobne plamy. I jak zostały przez słońce poparzone...też podobne "wyskoczyły". Tyle, że bardziej brązowe.
Obserwuj je narazie.
Ewentualnie w mocno rozcieńczonym topsinie - Namocz sabotka.
Awatar użytkownika
Kasia Kazam
VIP
VIP
Posty: 273
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:16
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki Gabi. Cz. I :)

Post autor: Kasia Kazam »

Najlepszego z okazji urodzin :cake: :party:
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewto ... =22&t=1475
ODPOWIEDZ