Anya - moje storczykowe "gady"

Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Elżbieta »

Witam się i ja :)
Masz śliczne storczyki i super kwitnienia. :super: .Dendrobium Hmmm ,już nie pamiętam jak wygląda zakwitające. :hyhy: .
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Adamon
VIP
VIP
Posty: 1859
Rejestracja: 19 gru 2011, o 15:02
Status: Aktywny

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Adamon »

Bardzo ładne zielone ;-) Oczywiście kwitnący zachwyca.
Obrazek

. . .
Maja77

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Maja77 »

I ja witam się w Twoim wątku. Pierworodny jak marzenie, no po prostu cacany. :D I jak nie lubię pelorików ani czerwonego koloru, to Twój jest obłędny. :serce:
Awatar użytkownika
Anya
VIP
VIP
Posty: 81
Rejestracja: 5 sie 2012, o 17:50
Status: Aktywny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Anya »

Dziękuję serdecznie za tak liczne odwiedziny i wiele przemiłych komentarzy :)
W Nowym Roku życzę, oby Wasi podopieczni jak najczęściej odwdzięczali się kwiatuszkami i aby po kolei spełniały się Wasze storczykowe marzenia lol Skrócenia listy chciejstw nie życzę, bo wiem, że to i tak niemożliwe :D

Dziś chciałam Wam pokazać co wyrosło z mojego uparciucha - Dendrobium:
19 [800x600].jpg
20 [800x600].jpg
21 [800x600].jpg
Niestety ostatnio nie ma słoneczka i zdjęcia nie wychodzą tak ładnie...

Drugie Dendrobium też postanowiło pochwalić się kwiatami, keik był fałszywym alarmem... lol Mam nadzieję, że już niedługo będę Wam mogła pokazać co tam szykował przez tyle czasu...

Ostatnio i tak najbardziej zaskoczył mnie Cirrhopetalum fascinator... W październiku tamtego roku, był kupiony jako niezdolny do kwitnienia, a popatrzcie co wymyślił ostatnio:
22 [800x600].jpg
Czy to jest to, o czym myślę??? :gwizdać:
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, o 14:59 przez Anya, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Kasia_Ra »

Kwiaty Dendrobium są prześliczne :oczka:
jus222
VIP
VIP
Posty: 1386
Rejestracja: 19 sty 2012, o 07:08

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: jus222 »

Dendrobium jest śliczne ;)

ie znam się na Cirrhopetalum - ale widać, że to pędzik rośnie :super:
Karolkaaa
VIP
VIP
Posty: 1735
Rejestracja: 19 mar 2012, o 19:20
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Karolkaaa »

Też się nie znam na tym rodzaju ale ewidentnie pędzik :D :D
Dendrobium ładniutke, gratuluje.
"Orchidee, dają tyle radości...one są moją pasją"

Pozdrawiam Karolina
Awatar użytkownika
Anya
VIP
VIP
Posty: 81
Rejestracja: 5 sie 2012, o 17:50
Status: Aktywny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Anya »

Dziękuję dziewczyny za tak miłe słowa, Dendrobium aż się czerwieni od pochwał :D

Przedstawię dziś historię „gadziowego” domku :)
Udało mi się kupić po bardzo korzystnej cenie terrarium zaadaptowane na orchidarium. W zestawie był kabel grzejny, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza (który jak się okazało, nie działał) i około 20 różnych gatunków storczyków! Wszystko to było w tragicznym stanie, bo przez jakiś czas nie miało opieki. Ściany orchidarium były wyłożone matą kokosową a na dnie był keramzyt. Postanowiłam zmienić całkowicie układ, dlatego pozbyłam się maty kokosowej i keramzytu. Rośliny dostały nowe podkładki (dębowe lub z dębu korkowego), bo stare niestety nie nadawały się już do niczego. 3 storczyki trafiły do przezroczystych doniczek z substratem (chyba spodobała im się ta zmiana, bo 2 z nich postanowiły zakwitnąć). Ze względu na to, że rośliny nie były nigdzie podpisane będę miała niespodziankę  Oczywiście starałam się ustalić chociaż mniej więcej gatunek i wymagania, ale bez kwiatów nie jestem w stanie zrobić tego dokładnie…

Wymiary orchidarium to: 59 cm x 48 cm x 44 cm + nadstawka 15 cm. Na początku moje orchidarium wyglądało tak:
23 [800x600].jpg
Był to okres przejściowy, podczas którego planowałam jak urządzić „gadziowy domek”. Obecnie orchidarium jest wyłożone korkiem prasowanym (2 cm – ścianki boczne i 3 cm tylna ściana). Z kabla grzejnego zrobiłam matę grzejną:
24 [800x600].jpg
Na moją matę grzejną wysypałam łupek:
25 [800x600].jpg
W orchidarium jest umieszczony jeden wiatraczek komputerowy (moc 1,68 W,2600 obr./min), w nadstawce na orchidarium jest umieszczony jeszcze jeden wiatraczek o regulowanej mocy. Oświetlenie to 2 świetlówki o gwincie E27 (Polux 40W, 6400K oraz Megaman W1215P Plant lamp 15W, 2700K).
Testowałam ultradźwiękowy nawilżacz powietrza (taki zwykły, nie jakiś firmowy-bo stwierdziłam, że te firmowe będą podobnego pokroju) i szczerze mówiąc nie polecam. Już przy tak małym gabarycie orchidarium nie dawały rady. Podnosiły chyba najwięcej temperaturę:D Wilgotność zwiększała się o 4-5 % po kilku godzinach działania… Mikołaj przyniósł mi pod choinkę pokojowy nawilżacz powietrza (2,2 l, 30 W) i powiem szczerze, że sprawdza się dużo lepiej. W kilka minut podnosi wilgotność do 70-75%.

Orchidarium jest urządzone w taki sposób, aby była możliwość łatwego i szybkiego demontażu całej zawartości. Jest to moje pierwsze orchidarium i nie mam pojęcia jak roślinom będzie się w nim podobało. Średnia temperatura w dzień to 22-23oC, w nocy to ok. 18-19oC. Wilgotność w dzień to 60-70%, w nocy spada do ok. 40-50%. Rośliny są codziennie dodatkowo zraszane. Świetlówki i wiatraczek wewnętrzny działa przez 13 h na dobę. Wiatrak z nadstawki jest włączany na ok. 2 godziny dziennie (na wieczór) aby „wymienić” całkowicie powietrze. Szczerze mówiąc, zastanawiam się nad posadzeniem mchu, bo jest dość ciężko utrzymać stały poziom wilgotności. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi :D

A oto efekt końcowy:
26 [800x600].jpg
27 [800x600].jpg
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, o 15:10 przez Anya, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: nina1611 »

pięknie urządzone- gratuluję! :)
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Anya - moje storczykowe "gady"

Post autor: Efka »

Również gratuluję 'gadziego domku' :super: !
Także pędu na Cirrhopetalum i dużej ilości pięknych kwiatów na dendrobium :klaszcze: .
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ