Bożenkowe Storczyki :)

Awatar użytkownika
Bożena
Znawca
Znawca
Posty: 619
Rejestracja: 30 gru 2012, o 10:28

Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: Bożena »

Witam wszystkich starszych stażem i doświadczenie, miłośników orchidei .
Opowiem trochę o sobie, ponieważ jest to mój pierwszy wpis na tym forum.
Byłam, jestem i na zawsze zostanę zakochana w tych przepięknych kwiatach.
Kiedyś postanowiłam że nigdy nie unieszczęśliwię żadnego storczyka, biorąc go pod swój dach – przyczyny ? , to oczywiście brak warunków do ich uprawy i tak było do czerwca poprzedniego roku…..kiedy to chłopak mojej córki, w pierwsze odwiedziny wręczył mi cudo :)
Był to prześliczny phalaenopsis często nazywany na tym forum mucką lub krówką ….to nie ważne, w każdym razie te bordowe łatki na białych dużych płatkach mnie zauroczyły……chłopak został natychmiastowo przyjęty jak własny syn ;)
Strasznie się cieszyłam choć to była radość przez łzy…..ponieważ wiedziałam, że moje północne okna nie nadają się do hodowli tych kwiatków i czułam że za kilka dni lub tygodni kwiatek odejdzie na drugą stronę :(
Jakież było moje zdziwienie kiedy mój śliczny storczyk świetnie się czuł na moim oknie, na pędzie było dużo pąków , o które drżało moje serce, że wyschną i odpadną…..ale tak się nie stało….pączki pięknie się rozchylały ciesząc mnie co chwile….mało tego, na pędzie wyrastały nowe pąki…….potrafiłam siedzieć i wpatrywać się w tą roślinkę całymi godzinami.
I tak to się zaczęło….. moje pastanowienie, żeby nie męczyć tych kwiatków na moich północnych oknach przepadło…..jestem storczykomaniaczką , posiadam już 14 doniczek z tymi kwiatuszkami, jak to się mówi wpadłam jak śliwka w kompot ;)
Do tej pory nie miałam jeszcze sukcesów w postaci własnych kwitnień …..ale wszystko przede mną ponieważ jeden phalaenopsis wypuszcza boczne pędy z pączusiami, a dwa inne wypuściły całkiem nowe pędy, pozostaje tylko cierpliwie czekać .
Postanowiłam uwieczniać na zdjęciach kwitnienia moich maluszków i specjalnie w tym celu kupiłam sobie dwa miesiące temu aparacik……mogę więc pochwalić się ostatnio zakupionymi kwiatkami :)
Obrazek


mieszaniec amerykański
Obrazek

Paph. Senne Moor x callosum

i kilka dni temu spełnione wielkie marzenie ;)
Obrazek

widok po 12h :)
Obrazek

proszę mi wybaczyć słabą jakość fotek ....ale jestem początkującym fotografem ;)
Pozdrawiam Bożena.
Awatar użytkownika
rysia13
VIP
VIP
Posty: 3196
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:14
Status: Aktywny
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: rysia13 »

Bożeno witaj :*

Zawsze tak to się zaczyna ,że człowiek się broni- że nie ,nie dam rady , nie potrafię , nie mam warunków :D :D :D
Ale jak ulegnie , to już .. skutki widać :V
Najpierw Phalaenopsiy, a później inne gatunki ;) i ..aparaty fotograficzne w to włączając ;)

MM jest śliczny- bardzo lubię te zmieniające się kolory podczas rozwijania kwiatka :serce: :serce: :serce:
Pozdrawiam Rysia
Mój wątek na poprzednim forum storczykowy kwietnik

Obecne wątki
cz.I Storczykowy kwietnik cz.II Storczykowy kwietnik II cz.III Storczykowy kwietnik III cz.IV Storczykowy kwietnik IV
Awatar użytkownika
katarzynka575
VIP
VIP
Posty: 2400
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: katarzynka575 »

Witaj Bożenko
Piękna opowieść ciekawa historia . Chyba każdy z nas zaczynał przygodę ze storczykami od prezentu w postaci właśnie tego kwiatu ;)

Wiesz phal ładnie rosną na północnych oknach . Ja takich nie posiadam ale mój kolega właśnie na takim uprawia swoje storczyki i powiem Ci że jego chętniej kwitną niż moje .

A sabotki które masz też lubią półcień lub cień .

Więc warunki jak najbardziej odpowiednie chociaż dla niektórych :D

Piękne masz okazy i wiesz że jak trafiłaś do nas to kolekcja zaraz się zacznie powiększać i niema co się zarzekać że nie ;) :D

Zdjęcia jak na początkująca fajne wcale niczego sobie
Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
ajania
Znawca
Znawca
Posty: 458
Rejestracja: 15 sty 2012, o 22:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: ajania »

Bożenko, piękny wstęp i cudne roślinki :klaszcze: .
Okien północnych wcale się nie bój, wierz mi, że mogą na nich zdrowo rosnąc i pięknie kwitnąć prawie wszystkie storczyki (oczywiście z wyjątkiem tych ewidentnie światłolubnych). Kolekcję można przecież tak zaplanować aby dobierać takich mieszkańców, którzy będą dobrze się czuli w warunkach, jakie możemy im zapewnić. Druga sprawa to taka, że wystawa, wystawie nie równa. Może być południowa, cieniowana przez drzewami z oknem, do którego z racji umiejscowienia wcale nie docierają promienie słoneczne (ze względu choćby na kąt ich padania) - i taka wcale nie będzie jasna. Może być też północna, z otwartą przestrzenią i jeszcze skierowana lekko na wschód lub zachód i wtedy będzie jasna. Poza tym np. botaniczne odmiany Phal. dobrze się czuję w miejscach jasnych ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Najważniejsze, to dobrze poznać potrzeby roślin, odpowiednio je pielęgnować. Widać, że kochasz rośliny i bardzo poważnie podchodzisz do opieki nad nimi. To najważniejsze. Niewątpliwie będą u Ciebie zdrowo rosły i pięknie kwitły. Czekam na ciąg dalszy, bo zapowiada się bardzo ciekawie :) .
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: nina1611 »

Witaj ;)
zapowiada się bardzo ciekawy wątek :ok:
na pewno będę częstym gościem :super:
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: Kasia_Ra »

Witaj Bożenko, gratuluję Ci takich klejnocików w kolekcji :super:
Mini Mark cudowny, czekam na dalsze jego kwiatuszki :-)
Awatar użytkownika
lucyna
VIP
VIP
Posty: 2390
Rejestracja: 16 sty 2012, o 22:27
Status: Aktywny
Lokalizacja: ŚWIĘTOKRZYSKIE

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: lucyna »

Bożenko, normalnie mnie ''kupiłaś'' takim wstępem :D
Nie obraź się, ale znam jedną taką wariatkę, która kupiła storczykom aparat :gwizdać: widzę ją często w lustrze :hehe:
Trafiłaś do swoich :* my Cię rozumiemy :D
Widzę, że masz ciekawie zapowiadającą się kolekcję :ok: Tak, zapowiadającą się, bo z nami na tym nie skończysz :hyhy:
Karolkaaa
VIP
VIP
Posty: 1735
Rejestracja: 19 mar 2012, o 19:20
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: Karolkaaa »

Witam cię Bożenko.
Dwa razy czytałam twoją historie-przygodę ze storczykami i zawsze to samo. Uśmiech :D :D
:D :D Chłopak córci przyjęty jak syn!!! :D :D teraz pewnie zadowolony że trafił w gust.

Masz piękne falki :)
Pierwszy sabotek chłodnolubny a drugi ciepłolubny.
"Orchidee, dają tyle radości...one są moją pasją"

Pozdrawiam Karolina
Awatar użytkownika
Bożena
Znawca
Znawca
Posty: 619
Rejestracja: 30 gru 2012, o 10:28

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: Bożena »

Rysiu, Katarzynko, AjAniu, Nino, Kasiu_Ra, Lucynko i Karolinko....ślicznie Wam dziękuję za tak serdeczne przyjęcie, za dobre słowa o moich maluszkach i pełne zrozumienie.....poczułam się wśród Was jak w dobrej rodzinie.....będę Wam pokazywała każdego nowego kwiatuszka i chwaliła się swoimi sukcesami ....nawet nie wiecie jak czekam na pierwsze własne kwitnienie.

Pozdrawiam Was bardzo cieplutko :)
Pozdrawiam Bożena.
Awatar użytkownika
rysia13
VIP
VIP
Posty: 3196
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:14
Status: Aktywny
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Bożenkowe Storczyki :)

Post autor: rysia13 »

.. i nie zapomnij o pokazywaniu każdej nowozakupionej roślinki Obrazek
Pozdrawiam Rysia
Mój wątek na poprzednim forum storczykowy kwietnik

Obecne wątki
cz.I Storczykowy kwietnik cz.II Storczykowy kwietnik II cz.III Storczykowy kwietnik III cz.IV Storczykowy kwietnik IV
ODPOWIEDZ