Ogród Botaniczny w Krakowie.

Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Mery »

Dnia 1 VI 2013 r. odwiedziłam Ogród Botaniczny w Krakowie.
Po wielu staraniach udało mi się zobaczyć storczyki w szklarni holenderka. Szklarnia ta nie jest ciągle udostępniana do zwiedzania.
Jest tam ogromna ilość storczyków pielęgnowanych w celu doprowadzenia ich do kwitnienia. Pięknie kwitnące storczyki przenoszone są do szklarni dostępnych do zwiedzania. Jedynie w okresie ogromnego „ wysypu” kwitnienia szklarnia ta jest też udostępniana dla chętnych odwiedzających O. B.
W tym temacie zamieszczę zdjęcia storczyków z holenderki a potem też z innych szklarni .

Oto szklarnia którą pragnęłam już dawno odwiedzić. Udało mi się to dzięki pomocy Przyjaciela.

Przedstawię chociaż cząstkę tego co widziałam.
Storczyki i inne rośliny towarzyszące ustawione są na „stołach” grupami ,można powiedzieć bardzo ciasno ze względu na ogromną ilość tych roślin.
W szklarni są dwa „korytarze” służące przemieszczaniu się osób pracujących, studentów na zajęciach i osób zwiedzających.
Pod stołami ustawione są rośliny w celu podnoszenia wilgotności w szklarni.
Powietrze w szklarni jest bardzo ciepłe i nasycone parą. Zresztą rośliny były właśnie po porannej „toalecie” co widać na wielu liściach i płatkach.
W szklarni są zainstalowane urządzenia wymuszające ruch powietrza.

Informacja jaką uzyskałam dotycząca storczyków z ewentualnymi zmianami chorobowymi to taka: rośliny podejrzane o chorobę usuwane są z tej szklarni i znajdują swoje miejsce okresowego pobytu w innym pomieszczeniu. Tam poddawane są leczeniu i kwarantannie.


Obrazek

To jest widok na drugie przejście. Przejścia są wkoło . Po jednej stronie cała „ ściana” pokryta jest bardzo gęsto storczykami rosnącymi na podkładkach.

Obrazek

Obrazek

Przechodząc między ustawionymi storczykami udało mi się utrwalić w aparacie nieliczne zdjęcia kwitnących storczyków. Część stojących tam eksponatów jest już w fazie przekwitania i tych nie rejestrowałam. Zdjęcia nie są dobrej jakości bo pogoda była fatalna, mało światła z powodu chmur i deszczu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tej szklarni spotkałam niezwykle ciekawą roślinę, żyjącą w symbiozie z mrówkami.
Poniższe 2 zdjęcia przedstawiają tę ciekawostkę.

Obrazek

Obrazek

W kliku miejscach w O B. jest uprawiana Wanilia. Rośliny te są różnej wielkości. Ciekawostką jest to, że kwitną
i owocują w tym samym okresie.
Na poniżej zamieszczonym zdjęciu widać kwiaty i owocniki - zielone , długie laski na końcu których są jeszcze uschnięte, brązowe kwiaty.

Obrazek



Teraz zamieszczę kilka zdjęć storczyków z innej szklarni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj jeszcze kilka zdjęć z nasadzeń storczyków i innych roślin towarzyszących, zainstalowanych na pniach drzew. Są to niezwykle piękne kompozycje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mała palmiarnia.

W Ogrodzie Botanicznym jest też piękna Palmiarnia . W tej palmiarni odbywała się wystawa prac dzieci i młodych ludzi od 3 do 20 lat.
Tu mogę zamieścić kilka zdjęć z tej wystawy, ale piękno palmiarni pokażę innym razem. Gdy będę w Krakowie w lipcu , zrobię następne zdjęcia w tej szklarni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W innej szklarni.

Wiele innych ciekawych roślin jest w szklarni z mieszanymi eksponatami. Zestawione są one w pewnego rodzaju „obrazy” stanowiące pięknie zaaranżowane bajkowe wprost zestawienia roślin .
Dobrane są umiejętnie ze względu na pędy, łodygi, liście i cudne kwiaty .
Można stać i patrzeć, patrzeć i ciągle widzi się coś jeszcze innego a po przejściu kilku kroków można zobaczyć to samo miejsce , które z tej nowej perspektywy wydaje się zupełnie innym.

Pokażę kilka roślin zwracających na siebie szczególną uwagę .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poniżej jest zdjęcie pięknego storczyka. Jest to Wanilia,równocześnie kwitnie i owocuje. Długie owocniki - laski mają jeszcze zaschnięte kwiaty.
Obrazek


Są też piękne kwiaty wodne majestatycznie królujące na tafli wodnej w otoczeniu ogromnych liści.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

W innej szklarni zgrupowane są kaktusy. Są to piękne rośliny o różnych kształtach i o różnych kwiatach. Znacznie też różnią się one wielkością.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec kilka zdjęć z parku bo i tu można podziwiać wspaniałe drzewa, krzewy pięknie zaprojektowane klomby i ogromne przestrzenie obsadzone kwiatami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Szkoda, że pogoda nie była odpowiednia by spacerować po parku.
Odrobię to przy następnej wizycie w tym wspaniałym miejscu.

Dowiedziałam się o przerażających mnie planach dotyczących tego wspaniałego Ogrodu Botanicznego.
Niestety, jako niesprawdzone nie będą tu one przedstawione..

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego wspaniałego Ogrodu Botanicznego
Ostatnio zmieniony 15 lip 2013, o 18:44 przez Mery, łącznie zmieniany 12 razy.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Awatar użytkownika
katarzynka575
VIP
VIP
Posty: 2400
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: katarzynka575 »

Marysiu i gdzie te zdjęcia narobiłaś chętki na zwiedzanie i oglądanie choć w ten sposób i NIMA Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Karolkaaa
VIP
VIP
Posty: 1735
Rejestracja: 19 mar 2012, o 19:20
Status: Aktywny
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Karolkaaa »

A już myślałam że Marysiu założyłaś swój wątek :(
To czekamy na zdjęcia ;)
"Orchidee, dają tyle radości...one są moją pasją"

Pozdrawiam Karolina
Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Mery »

Karolkaaa pisze:A już myślałam że Marysiu założyłaś swój wątek :(
To czekamy na zdjęcia ;)
Kolekcja bardzo mi się kurczy więc wątku już nie będzie. Bardzo możliwe, że będę i tę kolejne storczyki musiała oddać. :( Ulubione i te darowane mi, zabiorę ze sobą. ;)

Zdjęcia wklejamy i będę wklejała je nadal. Mam ich sporo a i zrobię następne gdy będę w Krakowie.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Efka »

Marysiu, zdjęcia są bardzo fajne, ale jakoś brak mi choć słówka komentarza "własnego": co Ci się, Marysiu podobało, może jakaś roślinka wpadła Ci w oko... Widziałam na zdjęciu pięknie kwitnącą Encyclia cordigera - czy ładnie pachnie?
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Mery »

Efka pisze:Marysiu, zdjęcia są bardzo fajne, ale jakoś brak mi choć słówka komentarza "własnego": co Ci się, Marysiu podobało, może jakaś roślinka wpadła Ci w oko... Widziałam na zdjęciu pięknie kwitnącą Encyclia cordigera - czy ładnie pachnie?
Milenko , nic nie napisałam bo czekam na wklejenie następnych zdjęć. Miałam zamiar uzupełnić całość podpisami . To co jest wstawione jest tylko niewielką częścią zrobionych zdjęć. Pytasz czy coś mi wpadło w oko? Tak wpadło mi i to nie tylko rośliny. lol A z roślin widziałam kilka ciekawych okazów . Są tam ogromne Wanilie kwitnące , które mają równocześnie kwiaty i zawiązane ogromne laski -owocniki. Ciekawe są rośliny żyjące w symbiozie z mrówkami. . .. Co krok coś pięknego. kiedyś zachwycałam się Palmiarnią w Łodzi, ale w Krakowie jest znacznie więcej i bardziej kolorowo . Raj na Ziemi.
W palmiarni odbywała się wystawa więc ekspozycje przesłaniały piękno roślin i tam zrobiłam też trochę zdjęć prezentowanych prac.
Mogę w tej chwili powiedzieć, że ogród jest śliczny i bardzo rozległy. Szklarnie są bardzo ładnie zagospodarowane Okazy są zadbane a kolekcje roślin przeplatają się . Ogromna ilość kaktusów może spowodować dosłownie zawrót głowy. Część kaktusów kwitnie . Szklarnie z mieszanymi roślinami są wprost śliczne.
W parku kwitną też wspaniałe rośliny. Zrobiłam 160 zdjęć, ale niestety sama ich nie wklejam, bo nie zdobyłam jeszcze tej umiejętności ,a taka ogromną ilością zdjęć wklejanych bezpośrednio z mojego komputera obciążyłabym bardzo serwer.
Miałam pewien powód i na innym forum wkleiłam właśnie zdjecia z wystawy prac, aby pokazać, że tam byłam . ;)
W lipcu będę cały miesiąc w Krakowie więc będę częstym gościem w tym przepięknym miejscu.
:D
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Elżbieta »

Jak miło było oglądać takie cudowności :zakochany: .Właśnie ja byłam kiedyś w tym ogrodzie botanicznym,cóż byłam wówczas dwunastoletnim dzieckiem i prawie nic nie pamiętam :-( .
Bardzo lubię oglądać takie zdjęcia ze szklarni.Często zaglądam na Orchidarium,czy pani Danusia nie dodała czegoś nowego.
Śliczne zdjęcia Marysiu :serce: ,dziękuję Ci za tę przyjemność oglądania.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: marwes63 »

Marysiu jak dobrze że są takie "raje" na ziemi i tak blisko nas .
Dziękuje za możliwość pospacerowania i obejrzenia go na ziemskim padole . Co prawda wirtualnie ale piękno jest zawsze pięknem i oddziałuje na człowieka.
Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Mery »

Elżbieta pisze:Śliczne zdjęcia Marysiu :serce: ,dziękuję Ci za tę przyjemność oglądania.
Elu, dziękuję . Wiem, że zdjęcia nie są takie jakie Wy robicie, ale są. Szkoda, że jeszcze nie wszystkie zostały zamieszczone.
marwes63 pisze:Marysiu jak dobrze że są takie "raje" na ziemi i tak blisko nas .
Dziękuje za możliwość pospacerowania i obejrzenia go na ziemskim padole . Co prawda wirtualnie ale piękno jest zawsze pięknem i oddziałuje na człowieka.
Mareczku , ja też bardzo lubię spacery wśród pięknych roślin w szklarniach. Park też jest wspaniały.
Piszesz, że blisko nas. Dla mnie odległość jest dosyć znaczna, 6 godzin jazdy pociągiem. Dobrze, że obecnie mam się gdzie zatrzymać.
:D
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ogród Botaniczny w Krakowie.

Post autor: Mery »

Dziękuję serdecznie Sylwii 3 za pomoc w zamieszczaniu moich zdjęć na forum. Sywia 3 robiła to z czystej życzliwości. :*
Wczoraj przeszłam szybki kurs pod okiem Tomka tom_mix i dzisiaj zamieściłam resztę zdjęć.
W lipcu znowu byłam w Krakowie i zrobiłam sporo aktualnych zdjęć, które po przygotowaniu zamieszczę w niedługim czasie.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
ODPOWIEDZ