storczykowa dziupla

Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Kasia_Ra »

Kwitnienia Tillandsii w norce, to naprawdę Mistrzostwo Świata :klaska: . Pewnie, gdyby nie Twoje zdjęcia, nigdy bym ich nie dostrzegła - ze względu na rozmiar i długość kwitnienia :u2: .
Od razu było wiadomo, że taki kwietnik, to spełnienie marzeń storczykowych :D
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: storczykowa dziupla

Post autor: grzegorz »

Witajcie.
Znowu dłuuuuga przerwa w moich wpisach.
Kłopoty zdrowotne w domu sprawiły, że nie tylko nie pisałem, ale i na zajmowanie się storczykami nie było go za wiele. Ot, byle tylko wody im nie zabrakło.
Nie działo sie też wiele, więc i nie było o czym pisać.
No ale złapałem parę dni wolnego i między innymi próbuję nadrobić niektóre zaległości.

Na początek wizyta w mojej dziupli.
Nie działo sie tu wiele, ale teraz jest parę zapowiedzi i dwa kwitnieninia.
Na poczatek Dendrobium (tetragpnum x speciosum x tetragonum).
Nazwa straszna ale kawiatek uroczy.
Obrazek

Dendrobium Convolutum - Najpierw zakwitło na dwu pedach kwiatami które zaskoczyły mnie swoją bladością kolorów. Warszka ledwo różniła się od zieleni płatków. Kiedy te kwiaty przekwitły pojawił się trzeci pędzik, i jego kwiaty już wybarwiły się poprawnie. Czemu?
Obrazek

A teraz chciałbym przedstwić wynik pewnego eksperymentu.
Tak się złożyło, że w swoim domu nie posiadam okna z pełną południową wystawą. Mam coprawda okna od południa, ale występujący nad nimi okap powoduje, że latem parapet jest w cieniu. Dlatego 3 najbardziej światłolubne dendrobia, tego lata ustawiłem na parapecie niedużego okna zachodniego. Ponieważ jednak słońce dociera tam dopiero po 13tej, od rana do tej pory doświetlam je zestawem niebieskich i czerwonych ledów. Obecnie wszystkie trzy szykują się do kwitnięcia, a mój ulubieniec nawet otworzył już pierwsze kwiaty na jednym z pędów.
Obrazek

W mojej norce cieszą mnie obecnie dwa kwitnienia:
Kolejne Tolumnii Charming.
Obrazek
Oraz pierwsze Bulbophyllum Longisepalumm
Obrazek
Niestety, jak widzicie (lub raczej niewiele widzicie), umieściłem to bulbo z tyłu w takim rowku, gdzie dnem płynie "strumyk". To mu wyraźnie się spodobało. Wypuścił kilka nowych bulw, ale kwiat jest na krótkim pędzie i to jest wszystko co mogę obserwować. :wkurzony:

Na koniec małe sprawozdanie z postępów wśród phali na stojaku.
Chociaż nie jestem zadowolony z oświetlenia i tylko brak czasu nie pozwolił mi go zmienić, to jednak kwiaty mają chyba inne zdanie.
Z pośród 20 moich hybrydek tylko jedna nie szykuje się do kwitnienia! :taniec2:
Większość powypuszczała po minimum jednym nowym pędzie kwiatowym lub odroście:
Obrazek
Obrazek
Część zdecydowała się przdłużać stare kwitnienie:
Obrazek
Obrazek
Ciekawostą jest również wybarwienie nowych kwiatów. Jest wyraźnie bardziej intensywne. Szczególnie jest to widoczne na tych, które przedłużają kwitnienie. Nowe kwiaty mają zdecydowanie żywsze kolory.

Jest nadzieja, że na święta będzie w domu kolorowo!
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: storczykowa dziupla

Post autor: kasia74 »

Grzegorzu zdecydowanie za długo Cie nie było :( piękne to dendrobium o długiej nazwie, convolutum też śliczne, jeszcze go nie mam, ale że mam fazę na dendrobia to kto wie :D

Tolumia pięknie Ci zakwitła, co do bulba to faktycznie nie wiele widać :załamany:
To jagodowe dendrobium jest śliczne, czy ono jest aż takie ciemne czy zdjęcie kolor przekłamuje, wiem że ono różnie wychodzi na zdjęciach
Phale zapowiadaja kolorowe Świeta u Ciebie, czekam a zdjęcia kolejnych które się niedługo pewnie otworzą
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: storczykowa dziupla

Post autor: grzegorz »

Kasiu, do zdjęcia dendrobium było mocno oświetlone, co wyciągneło jego kolory.
W naturze (na parapecie przy słabszym świetle) wydaje się prawie czarne.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
tomkoc
VIP
VIP
Posty: 1216
Rejestracja: 20 gru 2011, o 12:58
Status: Aktywny
Lokalizacja: Chełm / lubelskie

Re: storczykowa dziupla

Post autor: tomkoc »

Fotki jak zwykle doskonałe :) Convolutum najpiękniejsze z całej "bandy" ;) Moje mnie ćwiczy, ale nie dam za wygraną ;)
Paolka33

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Paolka33 »

Tolumnia mnie zachwyciła. Swoją trzymasz w orchidarium?
Awatar użytkownika
Kaktus
VIP
VIP
Posty: 1340
Rejestracja: 24 maja 2013, o 19:55
Status: Aktywny
Lokalizacja: Reims FR

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Kaktus »

Ha,boskei to dendro z chinska nazwa ! Ciesze sie ,ze nie mam fazy na dendrobia :)
Pozdrawiam KasiaObrazek
Przepraszam za brak polskich znakow,niestety nie moge temu zaradzic
Wielka milosc Actusowej cz.ICzesc II
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Elżbieta »

Wiesz co? Wchodzę ja sobie na Twoje strony,atu O_O O_O O_O O_O O_O ... . Czym to ja niby mam Cię kusić :oczy: . Ta moja czerwona Masdevallia to Heati - krzyżówka ignei z veitchianą ,a dłuższy pęd kwiatowy ma 40cm. Wczoraj było późno,więc odwaliłam po łebkach,nawet o tym nie napisałam.
Ale oglądając Twoje cuda - wianki, widzę że nie znam wielu storczyków :hgw: ani z widzenia,ani ze słyszenia,no cóż. Za....e nie Warszawa. U nas może 4 osoby w mieście ma kolekcje na jakąś miarę. Wiele ludzi wie,kojarzy storczyka wyłącznie z falenopsisem. Tu gdzie mieszkam dziwnie na mnie patrzą. Mówią - to za dużo roboty przy nich,a to tak,mi by się nie chciało. I patrzą na mnie z ironią.
Poza tym dziupla :oczy: ,kiedyś marzyłam o takiej i o drzewie epifitycznym,ale u mnie nie ma miejsca już na nic.Nawet nie mogę sobie kupić porządnej kanapy do spania.
Falków i to oryginalnych też u Ciebie nie brakuje. Widzę,że lubisz szczególnie różowo- fioletowe. Dendrobia bajeczne.
Skąd Ty to wszystko wynajdujesz? Twoja kolekcja rzuca na kolana :padam: .
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: storczykowa dziupla

Post autor: grzegorz »

Dziękuję za odwiedziny.

Tomku, tak to z tymi storczykami jest , że jedne kwitną regularnie choć się specjanie nie staramy (u mnie właśnie Convolutum) a innych nie idzie zmusić do kwitnienia.

Paolka, tolumnia faktycznie rośnie w akwarium.
Tylko muszę się nacieszyć samą świadomością, że kwitnie, bo z oglądaniem kwiatów to już trudniej. :zdegustowany:
Kwiaty są na 30cm łodydze, co sprawia, ze zajdują się pod samą pokrywą. Zeby je zobaczyć (zrobić zdjęcie) muszę zachodzić od tyłu i zdejmować pokrywę. :wkurzony:

Elu
To że większość ludzi kojarzy storczyka z phalkiem to normalka (wszędzie) - jakieś trzy lata temu też tak miałem. :u2:
Miejsce zamieszkania niewiele tu zmienia, bo wyszukujemy ich w tym samym miejscu - ogólnie rozumianym internecie.
Większość zamawiana przez sklepy internetowe lub innych uczestników forum do których sie "podczepiłem".
Tylko phalki (te fioletowe) pochodzą z pobliskiego sklepu ogrodniczego - bo różowe to same przywędrowały jako prezenty.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Kasia_Ra »

Zdjęcie tolumnii miodzio , oczu nie mogę oderwac :V , warto było się pogimnastykować :ok:
Szkoda tylko, że bulba nie da się wypatrzeć.
Gratuluję kwitnących hybrydek, ja już nie pamiętam kiedy miałam kolorową zimę ;)
ODPOWIEDZ