storczykowa dziupla

Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Królicza norka

Post autor: Efka »

Piękne, gratuluję!
Całe orchidarium prezentuje się super, bardzo mi się podobają tak wykonane ścianki :super: .
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Królicza norka

Post autor: nina1611 »

śliczny maluszek :ok:
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Królicza norka

Post autor: Kasia_Ra »

Gratuluję :klaszcze: Śliczne kwiatuszki, nie wiem co jest w tych maleństwach, że tak chwytają za :serce:
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

Dzięki!
Maluszki faktycznie - nie mają nawet po 2 cm.

Czy macie jakieś sugestie dlaczego niektóre pączki usychają (jak ten w górny rogu)?
Reakcja na zmianę warunków?
Zauważyłem to też na innym storczyku. Dwie gałęzie pełne kwiatów i pąków, a w środku pojedyncze całkiem już duże pąki raptem usychają. Kolejne jednak rozwijają się dalej.

Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Królicza norka

Post autor: Efka »

Bardzo możliwe, że to przez zmianę warunków. Może też być przechłodzenie w drodze do domu ze sklepu, niedobór światła. Pąki i kwiaty, które otworzyły się nawet już po zmianie warunków, są wrażliwsze, a "stare" kwiaty często wytrzymują dłużej. Trudno tego uniknąć, wiele roślin po przyniesieniu z chłodniejszego sklepu do ciepłego mieszkania uznaje, że już wiosna :D , zrzucają kwiaty i zaczynają rosnąć.
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

Zaobserwowałem raz że phalaenopsis "zasuszył" dwa pąki na które przyszła pora (właśnie powinny się rozwinąć) kiedy został nieco przesuszony ( w jeden weekend nie było komu podlać). Potem dalej kwitł pięknie.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Królicza norka

Post autor: Efka »

Niektóre hybrydy są bardziej wrażliwe na brak wody, inne mniej, ale zwykle podczas kwitnienia nie lubią nadmiernego przesuszania. To zależy od genów i trzeba wyczuć roślinę, tzn. wychodzi w praktyce, jak pąki opadną lol . Z botanikami Phalaenopsis jest o tyle łatwiej, że w arkuszach uprawy są podane informacje, jak podlewać np. "schemat opadów mokro/sucho", "schemat opadów wilgotno/mokro".
Jak wbijesz w wyszukiwarkę "przyczyny opadania pąków u storczyków", znajdziesz więcej, ale zwykle te wyżej wymienione są powodem, tzn. zmiana warunków, niedobór światła lub wody.
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

Możesz podać jakieś strony z arkuszami uprawy storczyków?
Wrzucenie nazwy w google daje masę linków, ale trudno o wskazówki uprawy.
Bardzo ciekawie jest zorganizowane orchidarium.pl, ale pozostałe na jakie trafiam zawierają bardzo wyrywkowe informacje.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Królicza norka

Post autor: Efka »

Niestety, ale poza "Orchidarium", które już znasz, nie znam innych, równie szczegółowych. Też składam sobie w razie potrzeby własny "arkusz" na podstawie różnych informacji z sieci, głównie z angielskojęzycznych for i to jest w zupełności wystarczające. Może ktoś inny coś podpowie.
Może jakieś dobre książki o storczykach by były pomocne, na forum były opisywane najlepsze.
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

To malutkie oncium posadziłem w głębi pod ścianą. To taki drobiazg, że potrzebowałem teleobiektywu , żeby mu się przyjrzeć. Dopiero teraz zobaczyłem te brązowe listki. Martwić się tym czy to tylko roślinka pozbywa się starych liści? Może to też "zasuszenie" po zmianie środowiska? Posadzona półtora miesiąca temu. Ten "nowy" to już u mnie się pojawił, więc rośnie.
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
ODPOWIEDZ