storczykowa dziupla

Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: storczykowa dziupla

Post autor: grzegorz »

Elu,
Niewiele mogę powiedzieć o D. Sanderae poza skopiowaniem informacji z orchidarium.pl. :rumieni: :wstyd:
W ogóle taksonomia storczyków mnie nie porywa. Sprawdzam tylko ich wymagania/pochodzenie, żeby wiedzieć jak się nimi zająć.
Co mojego egzemplarza to na wiosnę będę go musiał przesadzić. Jak większość storczyków zasilam go metoda „knotową”. Niestety raz przez omyłkę przedawkowałem z nawożeniem, i chyba pozostało zbyt zasolone podłoże. Roślina ciągle nie rozwija się dobrze. :mur: :mur:

Tego phala w groszki moja pani zakupiła sobie na jednej z wystaw w ogrodzie botanicznym. Niestety razem z wełnowcami. :O :zdegustowany:
Stracił kwiaty zanim się zorientowałem w problemie. Próby naturalnego pozbycia się nieproszonych gości nic nie dały i dopiero chemia załatwiła problem. Po tej przygodzie pozostały zdeformowane liście. Kolejny młody liść wyglądał już dobrze, ale w miejscu stożka wzrostu nie pękł całkowicie tylko utworzył taki kubeczek. Musiała się tam dostać woda bo kolejny młody listek zgnił. I to był koniec jego wzrostu. Kwitnie chętnie, ale obawiam się, że w końcu liście się zestarzeją i mogę go stracić. :do bani:
Kiedy więc przed świętami wypatrzyłem w ogrodniczym miniaturkę o podobnym ubarwieniu, kopiłem żonie w prezencie. :oczy: :hyhy:

Kasiu,
Ta „wiosna” ma u nas -14 stopni! :u1:
Na szczęście w domu panują nieco łagodniejsze klimaty a sztuczne światło pobudza kwiaty do życia.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Iwona1905 »

Tyle cudownych kwitnień :) phale, dendrobia i ta cambria pewnie jeszcze cudownie pachnie :D wielkie brawa :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
kasja
Administrator
Administrator
Posty: 233
Rejestracja: 12 paź 2013, o 09:39
Status: Aktywny
Lokalizacja: Wrocław

Re: storczykowa dziupla

Post autor: kasja »

Piękne kwitnienia i piękne fotki.
A ten n/n wyglada na bulwiaka Colmanara "Jungle Monarch". Powinien ładnie pachnieć.
Pozdrawiam - Marek
Awatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
Posty: 233
Rejestracja: 22 lis 2015, o 23:08

Re: storczykowa dziupla

Post autor: carpe diem »

Już któryś raz z kolei przeglądam ten wątek i naprawdę nie wiem od czego zacząć komentarz ??? :niepewny:

Ogółem fajnie zilustrowana i interesująco opisana historia storczykowego hobby. :padam:
Ale chyba najbardziej zafascynowało mnie pokazane na wstępie orchidarium vel 'królicza norka'/'storczykowa dziupla' O_O :padam_z_wrazenia: Moje gratulacje! Bardzo ciekawa aranżacja i wykonanie. :klaska: Kapitalny kącik do relaksu :super: I aż trudno uwierzyć, że nie jest kontynuowany ten rozdział storczykowej przygody. :-(

Z drugiej strony, z autopsji wiem, że utrzymanie w dobrej kondycji roślin w orchidarium wymaga naprawdę dużo systematycznej pracy. :rozczarowany: Mnie udało się zaledwie przez 3 lata trzymać 'stan przejściowy', czyli gablotę, w której 'kiedyś tam' miało stanąć drzewo epifityczne... Rzeczywistość zweryfikowała te marzenia. Ale nie żałuję straty, bowiem wszystko było prowizorycznie zagospodarowane, a nie tak profesjonalnie i 'z duszą', jak 'storczykowa dziupla'. :padam:

O storczykach nie będę pisać, bo za dużo tego ;-), ale swój zachwyt pozostawię oplątwom :eee: :super: i po cichutku powiem, że wyglądają one tak fantastycznie, że towarzystwo innych roślin jest im zbyteczne lol

Żywię nadzieję, że o 'storczykowej dziupli' jeszcze kiedyś poczytamy i ponownie ją pooglądamy :usmiech:
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Elżbieta »

Hmmm , myślę,że ten phaluś może zechce się ratować i wypuści basal keiki,jak mój. A dendrobium to proponuję przesadzić,wymoczyć w miękkiej wodzie korzonki,spryskać je(całą roślinę wywarem z orzechów piorących) Można w nim zostawić roślinę na 2 godziny. Jak się nie przestraszyłeś porady - spróbuj. :D Ja zawsze usuwam wodę rożkiem chusteczki higienicznej.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: storczykowa dziupla

Post autor: grzegorz »

Witajcie ponownie.

Carpe diem
Ależ przygoda z moją dziuplą (czyli orchidarium) trwa jak najbardziej.
Co prawda przewagę zyskały tam oplątwy - lepiej im ten klimat odpowiada.
Aktualne kwitnienie T. Ionantha
Obrazek
Storczyki jednak też nie odpuszczają i tak Tolumnia Carlochila szykuje do kwitnienia dwa pędziki, natomiast ciągle (od połowy grudnia) kwitnie Tolumnia Charming
Obrazek

Natomiast w mojej dziupli (niby oranżeria o miniaturowych rozmiarach) aktualnie mam dwa kwitnienia.
Bulbophyllum auratum 4 kwiaty i 3 w drodze
Obrazek
oraz D. atroviolaceum
Obrazek
Obrazek

Na koniec wieczorny rzut oka na moje phale.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, o 20:23 przez grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
Kaktus
VIP
VIP
Posty: 1340
Rejestracja: 24 maja 2013, o 19:55
Status: Aktywny
Lokalizacja: Reims FR

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Kaktus »

Moje dendro znowu kwitnie!!!!! <3
Grzesiu ,Ty robisz takie fantastyczne fotki ,ze az sie chce ukrasc ,wydrukowac i na sciane powiesic w ramce :D
Co do Atroviolaceum ,to moje cos marne jest ,boje sie ze mi padnie :(
Pozdrawiam KasiaObrazek
Przepraszam za brak polskich znakow,niestety nie moge temu zaradzic
Wielka milosc Actusowej cz.ICzesc II
Awatar użytkownika
Iwona1905
VIP
VIP
Posty: 897
Rejestracja: 4 lis 2013, o 17:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: łódzkie

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Iwona1905 »

Bardzo ładne jest to den. atroviolaceum, bulbophyllum też się slicznie prezentuje :) pięknie Ci zakwitły :klaska: :klaszcze: :klaska: :klaszcze:
Phale na kwietniku, to z tego co widzę kwitną wszystkie :D gratuluję :klaszcze: :super: piękny widok i ozdoba wnętrza ;)
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: storczykowa dziupla

Post autor: kasia74 »

Grzegorz co Ty robisz że Ci kwitną oplątwy, u mnie nawet nie chcą rosnąć, już drugi raz mi padła :( Tolumnia bardzo mi się podoba i chyba będe musiała sobie jakies kolejne kupić :D
No i d. atroviolaceum ono mi sie najbardziej podoba. :serce: :D Moje małe i do tego jakieś cherlawe przyszło, chyba kupię sobie nowe bo to co mam kiepsko rokuje :/
pozdrawiam Kasia
Daetorian

Re: storczykowa dziupla

Post autor: Daetorian »

ech żeby żona mi pozwoliła na taki kwietnik.... :P Genialny!
ODPOWIEDZ