storczykowa dziupla

Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Królicza norka

Post autor: Elżbieta »

Widać,że roślinkom się u Ciebie podoba. :super: Ja po zostawieniu swoich pod opieką mamy miałam mniej szczęścia :( ,ale było ,minęło.Masz Bracie takie rośliny,że szczęka opada. :oczy:
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
Efka
VIP
VIP
Posty: 1228
Rejestracja: 24 lip 2012, o 22:56

Re: Królicza norka

Post autor: Efka »

Ładnie to wszystko wygląda, masz szczęście do dobrej opieki. Szkoda, że z Epidendrum nie jest dobrze.
Pozdrawiam, Efka
_____________________________
:serce: : http://www.wildchinchillas.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

Instrukcje jakie zostawiłem były raczej proste: jak najprościej pozyskać wodę z RO do spryskiwania oraz uzupełniania na dnie akwarium (raz na dobę) oraz by dwa razy na tydzień uzupełnić wodę do spryskiwania guano. Tak więc świeżo upieczony mgr. inż powinien sobie z tym poradzić.
Problem w tym że osoby niewdrożone/niezorientowane w temacie (nawet tak wysoko wykwalifikowane :D ) nie są w stanie zauważyć drobnych zmian które nas by alarmowały i tego się najbardziej obawiałem.

Dodam jeszcze że makyanum też sobie dobrze radziło.
Obrazek
Obrazek
Helenae niestety nic się nie zmieniło. Ten mały listek po środku pojawił się zaraz po posadzeniu. Nie urósł i tak stoi w miejscu.
Obrazek
Gracillimum też nic sie nie zmienia ale tego się spodziewałem - czytałem że nie lubi przesadzanie i nawet na rok może się obrazić.
Obrazek
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
bo1rek
Znawca
Znawca
Posty: 484
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:04
Status: Aktywny
Lokalizacja: RUDA - Łódź

Re: Królicza norka

Post autor: bo1rek »

co tu tak cichO/ do roboty. aprata w garść a później do klawiatury marsz. :D
Kasiek

Re: Królicza norka

Post autor: Kasiek »

Nie wiem czy juz u Ciebie bylam, ale sie witam bo mam krotka pamiec. Przymierzam sie do malego orchidarium, tylko ze boje sie tego uwiazania do stalej opieki i kontroli, zwlaszcza zachowanie stalej wilgotnosci i cala techniczna strona lezy...bo ja humanista jestem. Ale taka norka fajna rzecz, milo sie patrzy:)
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

Witam. Faktycznie dawno nie było aktualizacji.
Ponieważ ostatnio w norce przybyło kilka storczyków, zrobiłem parę nowych zdjęć.
Na początek całość w paru ujęciach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najlepiej w norce radzą sobie oncidia.
Onustum wprost szaleje - trzy nowe bulwy już grubieją i oplatają świat korzeniami.
Obrazek
Malutkie coloratum też nie pozostaje w tyle choć w nieco mniejszej skali.
Obrazek
Ożywiło się też glacillinum, co mnie bardzo ucieszyło, bo już byłem przygotowany na długą aklimatyzację.
Obrazek
Phalaenopsisy też się rozwiją - po nowym liściu przygotowują nowe korzenie. Martwi mnie tylko że starsze liście jakby się nieco pomarszczyły (szczególnie to widoczne u malucha).
Obrazek
A teraz nowości.
Tuberolabium woodii
Obrazek
Cattleya aclandiae
Obrazek
Nowa tolumnia Jairak Rainbow, tym razem odmiana charming
Obrazek
Na koniec Papiophedilum niveum.
Obrazek
Z tymi papiophedilami to jest u mnie najsłabiej. Niveum przyjechało z korzeniami w kiepskim stanie (miękkie i zupełnie brązowe). Posadziłem je w sphagnum na dole żeby mech sam utrzymywał wilgoć.
Ponieważ helenae od dawna nie wykazywało zmian (wstrzymał wzrost młodego liścia) wydostałem go z niecki. Okazało się, że jego korzenie też są w kiepskim stanie. Doszedłem do wniosku że go przenawoziłem. Nie uwzględniłem że papiophedila mają minimalne zapotrzebowanie i traktowałem je jak pozostałe.
Chwilowo wylądowało w szpitalu które opuścił parpax.

Z nowości technicznych - dodałem drugi nawilżacz. Nie byłem w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu wilgotności kiedy włączała się wentylacja (konieczna żeby utrzymać temperaturę.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
Awatar użytkownika
bo1rek
Znawca
Znawca
Posty: 484
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:04
Status: Aktywny
Lokalizacja: RUDA - Łódź

Re: Królicza norka

Post autor: bo1rek »

o mato boto jakie catlejka ma grubie korenie? pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bożena
Znawca
Znawca
Posty: 619
Rejestracja: 30 gru 2012, o 10:28

Re: Królicza norka

Post autor: Bożena »

Jak w bajce, piękne rośliny, ja to bym sobie postawiła fotel przed tym i nie wiem czy ktoś by mnie z niego spędził :)
Pozdrawiam Bożena.
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Królicza norka

Post autor: Elżbieta »

Nie martw się.Ponoć im rzadziej się zagląda,tym storczyki lepiej rosną. ;) ,ale ten zakątek u Ciebie coraz bardziej mi się podob :gwizdać: a.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
grzegorz
VIP
VIP
Posty: 505
Rejestracja: 3 lut 2013, o 17:30
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Królicza norka

Post autor: grzegorz »

bo1rek
Korzenie cattley tylko w stosunku do jej listków wydają się grube (a i w tej konkurencji zdecydowanie przebija ją phaleanopsis parishii).

Bożenko
Na początku siadałem tak na fotelu. Teraz niestety na co dzień widok nie jest tak atrakcyjny. Wysoka wilgotność i temperatura (w porównaniu do tej w pokoju) sprawiają że większość szyby jest pokryta rosą). Zamiast więc z fotela staję kilka razy dziennie przed szybą i podglądam ten światek przez okienka w rosie.
Żeby zrobić zdjęcia musiałem obniżyć wilgotność o jakieś 10%.

Elu
Staram się zapełnić go storczykami, nie jest jednak łatwo. Występujące tam warunki oraz małe rozmiary sprawiają, że potrzebne mi rośliny nie należą do popularnych. Wszystko na zamówienie a i tak trudno znaleźć źródło.
Nadal poszukuje paru tolumnii (variaegatum, calchila, hawkesiana) czy Microsaccus griffithii.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Storczykowa dziupla
ODPOWIEDZ