Witaj! Anonymous

Platystele

Platystele

Postprzez tom_mix » 6 wrz 2015, o 19:20

Platystele misera - Kolumbia, Peru i Ekwador to tam na wysokości od 1800m do 2900m możemy znaleźć tego uroczego malucha. Roślina tworzy eliptyczno-owalne liście o wysokości 5-6cm. Liczne pędy osiągają długość do 14cm sukcesywnie ukazując niewielkie (do 4mm) kwiaty. Aby utrzymać dobrą kondycję rośliny należy nie dopuścić do nadmiernego przeschnięcia podłoża, można ją uprawiać zarówno na podkładce jak i w czystym mchu. Maluch toleruje temperatury od chłodnych do ciepłych. U mnie rośnie w warunkach ciepłych i kwitnie nieprzerwanie od początku roku. W okresie najobfitszego kwitnienia roślina miała 18pędów, a ilość kwiatów w tym okresie wahała się od 25 aż do 42szt. W międzyczasie jakiś mały owad zapylił kilka kwiatów w efekcie czego pojawiły się 4 nasienniki ( wielkości ziarenka gorczycy). Podczas lipcowych upałów, wzrost został znacząco spowolniony, również liczba pędów została zredukowana do 5 szt. Na dzień dzisiejszy roślina ma 4 pędy i liczne młode przyrosty. Może niewielka roślina, ale bardzo wdzięczna, a jak kwitnie kilkunastoma pędami na raz wcale się taka mała nie wydaje :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 10 lis 2015, o 00:16 przez tom_mix, łącznie edytowano 1 raz
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Re: Platystele misera

Postprzez drroman » 3 lis 2015, o 19:03

to na 90% niejest Pl.misera,Tu jest kwitnienie mojej https://www.flickr.com/photos/66109315@ ... 7617065928 a roslina jest najwieksza Platystele jaka mam,liscie sa dlugie podobne do Stelis
http://drroman2.galerie.cz/6356364-2014#102011188 (kratka na ktorej visi jest 1x1 cm)
tu jest rysunek specimen https://orchid.unibas.ch/phpMyHerbarium ... 09743m.jpg ,twoj kwiat temu nieodpowiada
drroman
Początkujący
Początkujący

Re: Platystele misera

Postprzez tom_mix » 6 lis 2015, o 14:46

Drroman masz rację, to nie jest P. misera. Kupiłem źle oznaczoną roślinę ( tylko czym ta jest? ), właściwa jest 2 razy większa. Jak zakwitnie to wtedy wstawię zdjęcia dla porównania :)
tom_mix
VIP
VIP

Re: Platystele

Postprzez tom_mix » 10 lis 2015, o 00:21

Platystele stenostachya - niewielki epifit występujący w Meksyku, Gwatemali, Ekwadorze, Peru i Boliwii, można go tam znaleźć od nizin aż po wysokości 1700m n.p.m, dzięki czemu może być uprawiany zarówno w chłodzie jak i w warunkach ciepłych. Liście od 2,5 do 4cm, pędy kwiatowe chętnie przedłużające się pokazują jednocześnie 1-2 kwiaty (2-4mm)w kolorze słoneczno żółtym. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, stale wilgotne podłoże i niewielką ilość światła, efekt można zobaczyć na zdjęciach. Odkąd ją mam nieprzerwanie kwitnie.

Obrazek

Obrazek
tom_mix
VIP
VIP

Postprzez drroman » 6 lut 2016, o 20:03

jedna z najwdzieczniejszych roslin co mam,kwitnie stale ze trzy lata
drroman
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 15 gru 2016, o 22:33

Najmniejszy z najmniejszych w mojej kolekcji- Platystele beatricis, kwiaty aż 1,5mm :D ale za to zebrane w piękne grona dzięki czemu całość dostrzegalna z większej odległości. Roślina totalnie bezproblemowa, w ogóle nie odreagowała po zmianie warunków ( moim zdaniem na gorsze, u poprzedniego właściciela miała bardziej optymalne). Choć to typowy cieniolub i chłodnolub u mnie rośnie zaraz pod świetlówką, w ciepłym orchidarium, podobną zależność zauważyłem również w przypadku pozostałych Platystele, im jaśniej tym chętniej i obficiej kwitną. Roślina totalnie bezproblemowa!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tom_mix
VIP
VIP

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa