storczykarze.pl • Zobacz wątek - Dendrochilum wenzelii
Witaj! Anonymous

Dendrochilum wenzelii

Dendrochilum wenzelii

Postprzez carpe diem » 7 mar 2016, o 00:25

Otwieram temat z nadzieją, iż odezwą się osoby, które uprawiają Dendrochilum wenzelii, a jednocześnie pragnę tego storczyka zaprezentować tym, którzy jeszcze go nie znają - ot, takie dwa w jednym ;-)

Arkusz szczegółowy uprawy dostępny jest na stronie orchidarium.pl :
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/html/Dendrochilum%20wenzelii.htm

Od siebie dodam, że ta orchidea świetnie sprawdza się w uprawie na parapecie.
Mam ją od kilku lat. Początkowo rosła w gorącym orchidarium, gdzie, jak zaleca arkusz uprawy, miała wysokie temperatury dzień/noc i dużą wilgotność powietrza. Przyrastała świetnie, ale pomimo tego, iż stała w pobliżu świetlówki, nie kwitła. :zdegustowany:
Nie pomogła modyfikacja warunków na: orchidarium zimą, a w lecie szklarnia na działce.
Dopiero oczekiwane efekty przyniosło pozostawienie storczyka na zimę na parapecie tuż przy szybie południowego okna.

Rzeczywiście w okresie intensywnego wzrostu storczyk wymaga dużo ciepła, wilgoci i rozproszonego światła.
Do zainicjowania kwitnienia potrzebuje lekkiego przesuszenia, nieznacznego obniżenia i zróżnicowania temperatur dzień/noc oraz w miarę jasnego stanowiska.

Od momentu pojawienia się pędów kwiatowych j/n
Obrazek

i ich formowania
Obrazek

roślina bezwzględnie nie może być już przestawiana, ponieważ każda zmiana warunków będzie równoznaczna z utratą/zasychaniem kwiatostanów - sprawdzone empirycznie. '_'
Wówczas należy też zapewnić wyższą wilgotność (np. tacki z keramzytem, czy nawilżacz w zupełności wystarczą) i w miarę regularnie podlewać.
Przy zbyt niskiej wilgotności otoczenia kwiaty nie będą się otwierać, lub otworzą się tylko częściowo.

I w zasadzie to wszystko w temacie uprawy tego storczyka. 8-)
Na zakończenie pokażę jeszcze kilka zdjęć mojej roślinki :usmiech:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Re: Dendrochilum wenzelii

Postprzez katpio » 7 mar 2016, o 08:53

Ładny storczyk, szkoda, że uprawa upierdliwa :] Kiedyś myślałam, że kupię, teraz już wiem, że to nie dla mnie :u1:
katpio
Moderator
Moderator

Re: Dendrochilum wenzelii

Postprzez carpe diem » 15 mar 2016, o 22:07

Ładny storczyk, szkoda, że uprawa upierdliwa :]

Upierdliwa jak wszystkich roślin. Czy bardziej, to już pojęcie względne.
Mam tego storczyka (a dokładniej jego część ;-) ) od 12 lat i nie narzekam :usmiech:
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa