storczykarze.pl • Zobacz wątek - Pleurothallis
Witaj! Anonymous

Pleurothallis

Pleurothallis

Postprzez tom_mix » 2 kwi 2016, o 21:06

Od razu mówię że nie będzie samych maluchów :D w tym rodzaju możemy znaleźć rośliny od kilku cm do nawet metra z kawałkiem, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W uprawie nie sprawia wielu kłopotów, szczerze mówiąc więcej problemów jest np. z Dendrobiami... Pierwszy niech będzie Pleurothallis quadrifida, uprawiany w doniczce w pokoju z oknem wschodnim, ustawiony na najwyższej półce regału gdzie nie dociera do niego w ogóle bezpośrednie słońce, krótko mówiąc ciemno jak .... w nocy. Podlewany tak żeby podłoże całkowicie nie przeschło przed kolejnym podlaniem, temperatury od umiarkowanych do ciepłych. Cała roślina mierzy 25cm( bez donicki), pojedynczy liść 16cm, a kwiaty od 1,3 do 1,5cm, do południa wydziela piękny zapach niepodobny do niczego co znam. W sumie ma 97 kwiatów na 5 pędach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz (nie)stety już same maluchy ;)
Pleurothallis rubella niewielki storczyk, za każdym razem kwiaty wyglądają inaczej, kwitnie cały czas. U mnie uprawiany w gablocie i na parapecie. Podobnie jak pierwszy nie lubi jak mu za bardzo korzenie wysychają.

Obrazek

Obrazek

Pleurothallis costaricensis kwiaty niewielkie, ale ilość sprawia że widać go z daleka ( no dobra, z 3 m widać już tylko żółte paski :u2: ) Od pokazania się pędu do rozwinięcia kwiatów minął równy tydzień, kwiaty też utrzymywały się tydzień. Uprawiany w gablocie blisko żarówki ( stąd te ciemniejsze przebarwienia na liściach) , więc nie mogę się wypowiedzieć jak zareaguje na warunki parapetowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni żółtek Pleurothallis sp. kupiony jako grobyi. Kwiaty najmniejsze z wszystkich Pleurothallisów jakie u mnie kwitły i najmniej ładne. Miałem go również na parapecie i rósł jak szalony, nawet lepiej niż w gablocie :oczy:

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do pokazywania swoich roślin ( a wiem że niektórzy mają :P ) dzielenia się wiedzą na ich temat oraz oczywiście zadawania pytań :)
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Re: Pleurothallis

Postprzez tom_mix » 10 wrz 2016, o 16:25

Zakwitły kolejne rośliny w mojej kolekcji

Pleurothallis neglecta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pleurothallis tripterantha - niestety forma bez kropek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tom_mix
VIP
VIP

Re: Pleurothallis

Postprzez tom_mix » 15 gru 2016, o 22:27

Pleurothallis janetiae, choć teraz powinien być nazywany Stelis janetiae. Roślina dość kapryśna, wymaga bardzo wysokiej wilgotności ( powyżej 90%), lekkiego ruchu powietrza i dużo kresek na termometrze.

Obrazek

Obrazek
tom_mix
VIP
VIP

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa