Witaj! Anonymous

Dendrobium harveyanum

Dendrobium harveyanum

Postprzez tom_mix » 26 maja 2016, o 17:47

Kilka osób już pokazywało w swoich wątkach Den. harveyanum, ale nie ma w tym dziale żadnego wątku o tym konkretnym Dendrobium, a powinno bo roślina jest na prawdę niezwykła. O uprawie nie będę nic pisać, w doniczce prawie ubiłem, a na podkładce w gablocie wiadomo ;) Za to mogę powiedzieć że kwiaty poza pięknym intensywnym żółtym kolorem i delikatnymi włoskami wydzielają bardzo przyjemny zapach kojarzący się z miodem.

Obrazek

Obrazek

Nie wymaga żadnego chłodzenia, ani suszenia i tak zakwitnie, czasem zdarza się to kilka razy do roku.

Może, ktoś opisze warunki uprawy w doniczce?
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Re: Dendrobium harveyanum

Postprzez carameleye » 28 maja 2016, o 14:21

Ja niestety teraz nie jestem w stanie nic napisać o uprawie w doniczce bo jestem świeżą posiadaczką tego dendrobium (połowa kwietnia, 2 zapączkowane pędy), ale podepnę się pod Twój temat, gdyż dziś na najmniejszej psb odkryłam małe coś ;) wertuję sieć w poszukiwaniu informacji czy to dendrobium wytwarza keiki na szczycie psb i nic nie znalazłam. Krótko mówiąc nie wiem czy już się mogę cieszyć :P Ale jakby nie było - czas pokaże :) Jestem cierpliwa :) Jednak jeśli okaże się, że to pęd to będę w wielkim szoku woli kwitnienia tej rośliny. A kwiaty są naprawdę zachwycające :serce:

IMG_9471kkk.jpg
roślina w całości

IMG_9473jnn.jpg
w zbliżeniu
Marta
carameleye
VIP
VIP

Postprzez katpio » 30 maja 2016, o 09:46

Wytwarza keiki na szczycie.
katpio
Moderator
Moderator

Postprzez carameleye » 30 maja 2016, o 10:26

W takim razie czekam co to się z tego wykluje :)
Marta
carameleye
VIP
VIP

Postprzez carameleye » 27 cze 2016, o 15:00

Witam ponownie i melduję pęd :) Jestem absolutnie zadowolona z tego zakupu, wola roślinki do kwitnienia jest ogromna :D
IMG_9877kk.jpg

O uprawię dalej nie będę nic pisać, traktuje póki co jak pozostałe moje Dendrobia botaniczne - latem dostają wody tyle, ile im dusza zapragnie. Jesień - zima będę się stosować do wskazówek z opracowania "roślin menażeria" :)
Po kwitnieniu "kupnym", które pokazywałam wyżej przesadziłam, roślina dobrze zareagowała, rosną nowe korzonki ;)
IMG_9878mm.jpg

Pozdrawiam serdecznie :)
Marta
carameleye
VIP
VIP

Postprzez tom_mix » 28 cze 2016, o 10:22

:klaszcze: za kolejny pęd :D

Może jednak coś więcej napiszesz o uprawie, ja u siebie takich korzeni nigdy nie miałem :P Szczególnie interesuje mnie to czy roślina przesycha pomiędzy podlewaniami czy nie?
tom_mix
VIP
VIP

Postprzez carameleye » 28 cze 2016, o 11:12

Dziękuję :)

Mamy lato, jest gorąco, moje dendrobia stoją na parapecie wschodniego okna. Rano słoneczko dość mocno przypieka, czasem nawet ściągam roletkę ;) Namaczam jak widzę, że w doniczce nie ma już wilgoci (kropelek rosy na doniczce) albo doniczka jest leciutka (zależy czy jest transparentna czy nie), pozwalam mu przeschnąć, ale staram się pilnować by nie wysychało na przysłowiowy wiór. Ta tutaj to jest mała doniczka, bodajże 7 więc podłoże szybko przesycha. Moczę, co 2-3 dni, wszystko zależy od tego jak mocno praży. Robię to na czuja :) Dodatkowo wskaźnikiem dla mnie są też psb, młode i rosnące powinny być jędrne :) Większe doniczki (np 12) namaczam rzadziej, ale latem przy upałach 30 stopniowych pewnie wyjdzie 2 razy w tyg.

Tutaj jeszcze fotka korzonków hybrydki Rainbow Dance, dostałam jesienią mały kawałeczek i tak sobie rośnie, tutaj też doniczka 7

IMG_9881.JPG
D. Rainbow Dance

Pozdrawiam :)
Marta
carameleye
VIP
VIP

Postprzez tom_mix » 28 cze 2016, o 12:54

Dzięki bardzo za wyjaśnienie :) Chyba już wiem gdzie robiłem błąd.
tom_mix
VIP
VIP

Postprzez carameleye » 29 cze 2016, o 13:02

Błąd czy nie - każdy ma inne warunki u siebie, podłoże może inaczej przesychać. Na pewno nie trzymałabym dendrobiów na mokre nóżki ;)
Marta
carameleye
VIP
VIP

Postprzez carameleye » 1 sie 2016, o 18:48

Witam się znowu. Dendrobium rozkwitło :) Kilka pączków opadło, ale jest czym nacieszyć oczy :D
IMhh.jpg
Marta
carameleye
VIP
VIP

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa