Witaj! Anonymous

Rodzaje gigantycznych Storczyków?

Rodzaje gigantycznych Storczyków?

Postprzez Estreva » 21 lip 2017, o 16:19

Witam serdecznie,

Od niedawna stałam się (zupełnie przypadkowo), posiadaczką Storczyka Cattleya "Pink Empress".
Byłam zaskoczona jej wielkością. Liście są ogromne!
Pamiętam, że kiedyś posiadałam gigantycznego Phalenopsisa, którego pędy kwiatowe miały około metra, bez liści i donicy.

Czy potraficie Państwo wymienić inne Cattleye lub Storczyki, które są równie duże, jak "Pink Empress"?

Czy Lc. Shirayukihime, należy do większych roślin? I co właściwie oznacza skrót "Lc."?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Estreva

Re: Rodzaje gigantycznych Storczyków?

Postprzez carpe diem » 21 lip 2017, o 18:12

Witam

Odpowiedź od końca zacznę ;-) - Lc = Laeliocattleya, czyli krzyżówka międzyrodzajowa Laelia i Cattleya.
Nazwy storczyków i ich skróty można sprawdzać np. na stronie:
http://orchidarium.pl/uprawa/nazwy.htm

Estreva napisał(a):Czy Lc. Shirayukihime, należy do większych roślin?

Nie wiem, nie posiadam, ale zawsze można skorzystać z google ;-)

Odnośnie do 'ogromności' Pink Empress (gwoli ścisłości to Blc :]) na tle innych storczyków trudno jest mi odnieść się, ponieważ nie wiem jakie parametry mamy porównywać ??? Czy ma to być długość pędów kwiatowych, czy wielkość liści, czy ogólnie wielkość rośliny? Jeżeli to ostatnie, to np. niektóre klony C. amethystoglossa , intermedia czy loddigesii w momencie kwitnienia lekko osiągają wysokość ponad 60cm, nie licząc wysokości pojemnika, w którym rosną.
Wychodząc poza rodzaj Cattleya, np. Vanilla osiąga kilka metrów długości. Z 'niepnączy' polecam storczyki z rodzaju Sobralia, Arundina , Neobenthamia – te mierzy się na metry i, jak dla mnie, to są ogromne rośliny. ;-)
Jeżeli porównywać mamy liście, to polecam Bulbophyllum phalaenopsis :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w uprawie 'Różowej Cesarzowej' oraz obfitego kwitnienia – kwiaty jej podobno też są ogromne :D
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Postprzez Estreva » 21 lip 2017, o 20:43

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Miałam na myśli wielkość liści i wysokość samej rośliny bez pędu kwiatowego.
Dopiero od niedawna zaczęłam ponowie swoją przygodę ze Storczykami, więc nie ekscytuję się tematem samych kwiatów, ponieważ zapewne popełnię w uprawie jeszcze wiele błędów, które spowodują brak kwitnienia moich roślin.
Dlatego też zainteresowałam się Storczykami głównie z powodu ich przepięknych dekoracyjnych liści. Obecnie posiadam 3 sztuki Cattleya, jedno Bulbophyllum eberhardtii i Dendrobium nobile. Jedna z przedstawicieli Cattleya, tj. "Pink Empress", jest naprawdę wielka na tle pozostałych, co bardzo mi się podoba.
DSC_0012.JPG

Pomyślałam więc, że warto by nabyć jeszcze parę takich gigantycznych Storczyków. Stąd moja prośba do doświadczonych Storczykarzy, o podanie przykładowych przedstawicieli.
Srawdziłam w internecie Lc. shirayukihime, wygląda na równie okazałą, jak Pink Empress.

PS Co oznacza skrót "BLC."?
PS 2 Bulbophyllum phalenopsis, jest ogromne! Wspaniałe... :-)
Estreva

Postprzez Basia » 21 lip 2017, o 23:06

Blc znaczy Brassolaeliocattleya, czyli krzyżówka między storczykami z rodzin Brassavolla, Laelia i Cattleya. :)
Basia
VIP
VIP

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa