Witaj! Anonymous

Cattleya - nasze doświadczenia.

Re: Cattleya - nasze doświadczenia.

Postprzez D.szlapa » 14 lut 2015, o 19:27

Zależy jaka cattleya. Jedne kwitną wiosną, drugie jesienią inne zimą.
D.szlapa
Początkujący
Początkujący

Postprzez Daetorian » 8 lis 2015, o 11:31

Heyka,
ponieważ mam dwie cattleye od ponad pół roku które nigdy u mnie nie kwiitły więc nie mam doświadczenia.

Chodzi o tim treasure x potinara chatoyant nowy przyrost ma fajną grubą bulwę :D

Obrazek

Pytanie:

1 Czy to znaczy, że ma się na kwitnienie? i kiedy ew.?
2 Jak czesto waszym zdaniem podlewać? Podlewam obecnie co 1,5 tyg.
3 Ogólnie jest to cattleya jednoliścienna ale na ebay w aukcji jest napisane "hot to warm growing epiphyte.", i teraz nie wiem przechładzać ją czy nie a jak tak to do jakich temp najmniej?
4 I ogólnie inne porady co zrobić aby uzyskac kwiaty z tej pseudobulwy ? :)

Dzięki za pomoc?
Daetorian
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 8 lis 2015, o 22:34

Do końca na Cattleyach się nie znam, ale z tego co mi wiadomo

1 Czy to znaczy, że ma się na kwitnienie? i kiedy ew.?

jeśli nie wytworzyła pochewki ( o ile to ta z tych wytwarzających) to nie ma co liczyć na kwitnienie tym razem.

2 Jak czesto waszym zdaniem podlewać? Podlewam obecnie co 1,5 tyg.

Zależy jakie masz warunki w domu, musisz sam zaobserwować czy roślina się nie marszczy przed kolejnym podlewaniem itp

3 Ogólnie jest to cattleya jednoliścienna ale na ebay w aukcji jest napisane "hot to warm growing epiphyte.", i teraz nie wiem przechładzać ją czy nie a jak tak to do jakich temp najmniej?

Sprawdź rodziców, z tego najwięcej się dowiesz jak uprawiać dzieciaka :)

4 I ogólnie inne porady co zrobić aby uzyskac kwiaty z tej pseudobulwy ? :)

teraz już chyba za późno żeby cokolwiek zrobić żeby ją zmusić do kwitnienia, musisz wcześniej zadbać o dostateczną ilość nawozu, wody i światła, wtedy możesz liczyć na kwitnienie

Może ktoś z większym doświadczeniem w tym temacie się jeszcze wypowie? :)
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez sibelius » 9 lis 2015, o 18:04

Tomek odpowiedział na wszystkie pytania, ja tylko dorzucę co nieco.

Tłusta, fajna pseudobulwa nie jest wyznacznikiem kwitnienia.
Zerknij w miejsce u podstawy wewnętrznej liścia, skąd zwykle wyrastają pochewki lub pędy kwiatowe. Jeżeli stożek, który się tam znajduje, jest ususzony, to nie zakwitnie. Na 90 %.
Poza tym pół roku na katleję to mało, żeby już chcieć kwitnienia. Cierpliwości!
sibelius
Początkujący
Początkujący

Postprzez Krzysztof Gozdek » 10 lis 2015, o 08:01

Też nie jestem specjalistą od cattlei, dlatego swoją uwagę skupiłem na brassocattleyach, są znacznie "prostsze" w uprawie i pewniejsze w kwitnieniu :)
Krzysztof Gozdek
Mistrz
Mistrz

Postprzez katpio » 10 lis 2015, o 16:14

Ta cattleya wygląda jeszcze na NFS - kuknij na ebay na sprzedawcę, który sprzedaje tą krzyżowkę z pochewkami - na oko Twoja pseudobulwa jest za krótka ;) Teraz to i tak po ptakach, nie zakwitnie. Musisz czekać na nową pseudobulwę.

A z uprawą to żadne cuda - rośnie to podlewasz,przesycha i znowu, a jak nie rośnie to delikatnie i rzadko. Jak stoi na parapecie to ma wahania i kwitnie, o ile urośnie odpowiednio, no i jak ma korzenie :D Są oczywiście żarłoczne cattleye, które bez bardzo dużej ekspozycji słonecznej nie zakwitną, no ale to akurat nie Twoja ;)
Pół roku to krótko ;)
katpio
Moderator
Moderator

Postprzez Daetorian » 10 lis 2015, o 16:37

ello, wiem, że pól roku to krótko ale pisałem w kontekscie, że nie mam doświadczenia a nie cierpliwości :P

Dzieki za porady, no cóż może za rok....

Pozdro
Daetorian
Początkujący
Początkujący

Postprzez D.szlapa » 3 gru 2015, o 20:15

Jednym z rodziców jest potinara. Myślę, że teraz co możesz zrobić, to ograniczyć podlewanie, troszkę ją przesuszyć i obniżyć temperaturę do 17-18 stopni. Sucho to nie pustynia, tylko podlewanie raz na 2-3 tygodnie. Normalne podlewanie można wznowić końcem stycznia, podnosząc temperaturę. Należy już teraz zapewnić jej widne miejsce, czyli np. południowe okno. Kiedy pojawi się zgrubienie u podstawy ostatniej bulwy, a najlepiej kiedy coś z niego wybije, zaczynamy nawozić. W maju, po zimnych ogrodnikach możną ją wynieść na pole, najpierw cieniując (korona drzewa, albo miejsce, gdzie słońce operuje do 9-10. Kiedy roślina przyzwyczai się do mocniejszego światła, można jej zmienić miejsce na bardziej nasłonecznione, ale nie na pełne słońce. Doskonale nadają się na to drzewa brzoskwiniowe.
Do lipca-sierpnia powinna dojrzeć kolejna bulwa, która w momencie rozchylania liścia pokaże, czy ma pochewkę. Przy odrobinie szczęścia do jesieni pokarze się drugi przyrost. Roślina powinna wrócić do domu około 10-15 września.

p.s. mam koszmarne problemy z dodaniem posta. Pytałam naszych firmowych informatyków, którzy sprawdzali dlaczego IP naszej międzynarodowej firmy został zbanowany. Cały świat nas nie banuje poza jednym małym serwisem...
D.szlapa
Początkujący
Początkujący

Poprzednia strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa