Witaj! Anonymous

Rodzaj Vanda

Re: Rodzaj Vanda

Postprzez Beata » 19 cze 2016, o 09:10

tom_mix napisał(a):Uprawiam swoje podobnie, korzenie w wazonie, liście poza. Namaczam 1x w tygodniu przez ok 3-5 godz, jak mi się przypomni że trzeba wylać wodę, żadna jeszcze się nie ususzyła, wszystkie dorosłe już kwitły u mnie. Musisz poobserwować, ale na pewno nadmiar nie będzie jej służyć ;)

Dziękuję za radę :) Dziś jej rano nie podlałam i wstrzymam się kilka dni, jak nie będzie kryzysu to nawet do następnej soboty ją przetrzymam :) A nawozisz ją przy każdym podlewaniu?
Beata
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 19 cze 2016, o 10:36

Prawie cały ostatni rok podlewałem wszystkie storczyki samą RO bez nawozu, teraz nawożę raz w miesiącu. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale rośliny rosną i czasem kwitną ;)
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez chaleanthite » 19 cze 2016, o 13:31

Ja vandę podlewam w zależności od pory roku/fazy wzrostu. Jeśli widzę rosnące korzonki bądź pęd kwiatowy namaczam co drugi lub trzeci dzień-tak przez godzinkę minimum-i to bez względu na porę roku. Jeśli widzę, że roślinka odpoczywa to daję jej pić raz na tydzień albo i rzadziej jeśli jest chłodno. Tak naprawdę zdarzało mi się jej nie podlewać nawet przez około miesiąc i nic jej się nie stało. Zauważyłam, że po takich chłodnych, suchych okresach kwitnienie jest bardziej obfite, ostatnio zakwitła mi na dwóch pędach kwiatowych :D

Ps. jeśli trzymasz ją w szkle to wystarczy, że będziesz jej zmgławiać wnętrze, to tworzy super mikroklimat wokół korzeni i nie trzeba jej wtedy co chwilę namaczać :) Sama w początkowych fazach trzymałam vandę w wazonie i dawałam jej pić głównie przez takie właśnie zraszanie=rosła i kwitła jak szalona!
chaleanthite
Początkujący
Początkujący

Postprzez Beata » 23 cze 2016, o 18:13

Czyli wychodzi na to, że przy vandzi nie ma jednego sposobu i muszę znaleźć swój własny :) A tak na poważnie, to moja miała teraz kilka dni suszy bo chciałam ją poobserwować, ale przy aktualnych upałach jutro dostanie duuużo picia i to chyba na kilka godzin żeby się dziewczyna nie odwodniła. Moja aktualnie kwitnie i nawoziłam ją biohumusem co drugie moczenie, ale to chyba zbyt często (?), więc dam jej trochę spokoju i jutro dostanie samą wodę ;)

Muszę jej tylko jakieś towarzystwo na to południowe okno znaleźć, bo stoi tam biedna sama, a jak patrzę na moje storczyki to mam wrażenie, że w grupie jest im zdecydowanie lepiej.
Beata
Początkujący
Początkujący

Postprzez JoAnna » 7 lis 2016, o 09:46

Witam, kupiłam dziś Vandę, która jest przekwitnięta i w związku z tym moje pytanie: czy ten przekwitnięty pęd powinnam obciąć jeszcze niżej. Gdzie ją postawić? Czy na parapecie bezpośrednio czy może stać na podłodze w odległości od okna? Czy lepiej będzie jej w suchym pomieszczeniu, czy np. tam gdzie mam akwarium i wilgotność powietrza jest większa? No i najważniejsze ile i jak ją podlewać? Wyciągać ze szklanego naczynia czy nie? Czy moczyć korzenie czy zraszać tylko? Tyle się naczytałam, że już sama nie wiem... proszę o pomoc bardziej doświadczonych ;) pozdrawiam
Pozdrawiam JoAnna
JoAnna
Początkujący
Początkujący

Postprzez Basia » 7 lis 2016, o 21:17

Vandy uwielbiają jak najwięcej światła, ciepła i wilgoci :) Radzę zostawić ją w wazonie, chyba, że jest to duży problem ze względu na np. miejsce. Dzięki temu nie będziesz musiała jej codziennie podlewać, tylko np. raz na 2-3 dni. Można ją w międzyczasie zraszać, tylko będziesz musiała uważać na wodę zalegającą pomiędzy liśćmi, ponieważ jest to częsta przyczynia gnicia, co zabije storczyka.

Powodzenia w uprawie :)
Basia
VIP
VIP

Postprzez JoAnna » 8 lis 2016, o 07:48

Dziękuję za pomoc :ok: , wazon jest duży ale znalazłam miejsce na parapecie.
Pozdrawiam JoAnna
JoAnna
Początkujący
Początkujący

Postprzez JoAnna » 13 lis 2016, o 21:27

Witajcie, pytanko mam: jak mam zostawić Vandę, kiedy jadę na urlop ( jedno- lub dwutygodniowy), nie mam nikogo kto mógłby ją co 2-3 podlewać. Proszę o Wasze doświadczenia zarówno latem jak i zimą. Z góry dziękuję
Pozdrawiam JoAnna
JoAnna
Początkujący
Początkujący

Postprzez karolinarybka82 » 14 lis 2016, o 00:42

Witam. Ja przed wyjazdem wkladam moje do wiadra z woda na godzine zeby sie dobrze wymoczyly a nastepnie wisza nad tacka z woda tak zeby kozenie nie dotykaly wody a tylko pobieraly wilgoc z procesu parowania. Nawet latem tak przetrwaja do 2 tygodniu. Powodzenia
karolinarybka82
Początkujący
Początkujący

Postprzez JoAnna » 14 lis 2016, o 08:48

Dziękuję, a jeśli na codzien są w wazonach? Mimo wszystko je wyciągnąć i zawiesić? A jeśli mam otwarte górą akwarium, mogę je tam powiesić jeśli jest to słona woda- morskie akwarium?
Pozdrawiam JoAnna
JoAnna
Początkujący
Początkujący

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa