Witaj! Anonymous

Masdevallia - Zdjęcia, doświadczenia i gatunki.

Re: Masdevallia - Zdjęcia, doświadczenia i gatunki.

Postprzez tom_mix » 30 wrz 2016, o 14:07

Czyli ona powinna mieć stałe mokre podłoże?

Wilgotne! Jeśli będzie mieć mokro to zapewniam że do końca zimy się jej pozbędziesz.
U mnie te które są w mchu są przelewane 2-3 razy wodą co 2-3 dni w zależności od temp, ale zawsze sprawdzam czy podłoże nie jest jeszcze zbyt mokre. Te które są w korze podlewane są 1x w tyg. przez namaczanie, a w międzyczasie mają wodę na podstawce, dzięki czemu kora jest zawsze wilgotna ale nie mokra.

Moje stoją do pierwszych przymrozków na balkonie, więc i Twojej nic się nie stanie :)
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Beata » 30 wrz 2016, o 20:39

tom_mix napisał(a):
Czyli ona powinna mieć stałe mokre podłoże?

Wilgotne! Jeśli będzie mieć mokro to zapewniam że do końca zimy się jej pozbędziesz.
U mnie te które są w mchu są przelewane 2-3 razy wodą co 2-3 dni w zależności od temp, ale zawsze sprawdzam czy podłoże nie jest jeszcze zbyt mokre. Te które są w korze podlewane są 1x w tyg. przez namaczanie, a w międzyczasie mają wodę na podstawce, dzięki czemu kora jest zawsze wilgotna ale nie mokra.

Moje stoją do pierwszych przymrozków na balkonie, więc i Twojej nic się nie stanie :)

Moja już tez powędrowała na balkon;) Dostała dziś trochę wody do podstawki, to czego nie wypiła po mniej więcej trzech godzinach wylałam. Będę obserwować nowe przyrosty. Zakładam, ze jeśli rozwiną się prawidłowo to i własnych kwiatów się doczekam. A jak przetrwamy razem zimę to mam już w planach kolejne. Mimo trudności w ich uprawie i tego, ze mimo wszystko bardziej muszę o niej myślec niż np. o Vandzie to ich piękno sprawia, ze cieżko się oprzeć.
Za kilka miesięcy będzie mi trochę łatwiej przystosować się do rożnych wymagań storczyków, wiec oby wytrzymała ta zimę, to będzie dobrze ;)
A jak często Twoje kwitną?
Beata
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 1 paź 2016, o 15:39

Tak trzymać :super: Jak ponownie zakwitnie to koniecznie się pochwal :)

Moje kwitną w zależności od odmiany, jedne wiosną inne jesienią/zimą ( z przewagą tych ostatnich). Jak się już załapie co lubia te rośliny to na prawdę są bezproblemowe i wcale nie wymagają o wiele więcej uwagi niż np Phalaenopsis.
tom_mix
VIP
VIP

Postprzez Beata » 1 paź 2016, o 19:12

Jak tylko ponownie zakwitnie, to na pewno będę się chwalić ;) Mam właśnie taka cicha nadzieje, ze ostatecznie okaże się, ze bałam sie tego gatunku, tak jak kiedyś vand, a wyszło na to, ze one są łatwiejsze niż falki, które mam w domu. Oby tak było;)

Dziękuje Ci bardzo za rady. Fajnie, ze jest gdzie prosić o pomoc ;)
Beata
Początkujący
Początkujący

Postprzez Joanna81 » 6 paź 2016, o 13:45

Bardzo ciekawa roślinka i ładna. Szczerze jakoś mi nigdy nie wpadła w oczy a;e pewnie jak wiele innych odmian w sumie dopiero zaczynam ... :P
:)*
Joanna81
Początkujący
Początkujący

Postprzez Beata » 6 paź 2016, o 22:09

Tych odmian jest tyle, że chyba cieżko pamietać wszystkie ;) Na żywo jest o wiele ładniejsza i muszę pochwalić mój egzemplarz, bo jest bardzo prosty w prowadzeniu ;) nowe przyrosty rosną bardzo szybko, zmiany można obserwować praktycznie z dnia na dzień ;)
Beata
Początkujący
Początkujący

Postprzez nena20 » 1 sty 2017, o 23:50

Witam, jestem nowa i chciałam porady ws Masdevalli. Kupiłam jakieś trzy tygodnie temu na wyprzedaży w LM zdrowy okaz po zakończeniu kwitnienia. Aktualnie stoi w kuchni, niestety listki zaczęły żółknąć. W środku doniczki jest mech, nowe przyrosty w liczbie jakieś 8-10 wychodzą i wyglądają zdrowo jeszcze nie wiem czy listki ładnie się rozwiną? Bardzo proszę o ogólne rady, czy może lepiej przesadzić do kory czy jednak zaczekać. Myślę, że przyczyną żółknięcia może być nadmierne podlanie rośliny, choć zrobiłam to jeden raz przez namoczenie to już wiem, że tak lepiej nie podlewać. Zimą podłoże z mchem jest długo nasiąknięte wodą i korzenie mogą szybko ulec gniciu. Chyba wywalę z tego mchu to przezroczystej doniczki z korą? Jeszcze mam ostatnie pytanie, może kluczowe czy wam te storczyki rosną normalnie na parapecie w domu czy jednak trzeba mieć orchidarium. Z góry dziękuję za rady.
nena20
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 3 sty 2017, o 23:58

Ogólnych rad na temat uprawy Masdevalli w sieci jest mnóstwo, ale mogę odpowiedzieć na zadane pytania ;)
Masdevallie nie przepadają za starym podłożem, więc wymieniłbym całkowicie mech w którym jest. Pytasz do czego przesadzić, to już zależy od Ciebie, u mnie rosną i w tym i w tym bardzo dobrze, kluczową sprawą jest podlewanie i temperatura.
Przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności podłoża nie potrzebne są żadne gabloty, orchidaria czy lodówki U mnie rosną wszystkie na parapetach bez żadnych tacek, bez spryskiwania i innego podnoszenia wilgotności ( a ta nie jest jakaś super wysoka, wręcz przeciwnie) i jeszcze żadna nie pokazała pomarszczonych liści.
Życzę powodzenia w uprawie :)
tom_mix
VIP
VIP

Postprzez nena20 » 4 sty 2017, o 23:45

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Najważniejsze że roślinki rosną na parapecie.
nena20
Początkujący
Początkujący

Postprzez nena20 » 5 sty 2017, o 21:17

No dobra, wyjęłam roślinkę z doniczki i korzenie wyglądają ok, mech jeszcze wilgotny choć na wierzchu już suchy. Roślinka ma chęci wzrostu, dziś zobaczyłam kolejne przyrosty ale i listki żółte (dwa). Dalej dumam jak tu jej nie zamordować. Kupię nowy mech i posadzę do przezroczystej doniczki aby obserwować korzenie. Gdzie kupujecie mech? w marketach nie widuje, pozostaje allegro.
nena20
Początkujący
Początkujący

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa