Witaj! Anonymous

Dracula

Re: Dracula

Postprzez drroman » 10 lut 2014, o 15:27

Ja mam cztery mlode Dracule,ale ani jedna nierzyrasta jak ja bym sobie wyobrazal.Mam D.lotax,D.ophioceps na podkladce o zanurzone do koszyka z torfowcem no i D.felix,D.mopsus(kwitla) sa w koszykach z torfowcem.W grudniu zmienilem ich miejsce na oknie i niezrobilem dobrze,duzo lisci spadlo.Teraz wrocilem i miedzy Masdewalie ,mam nadzieje,ze sie naprawia i przestana opadywac.
drroman
Początkujący
Początkujący

Postprzez Elżbieta » 10 lut 2014, o 17:42

No właśnie,nie wiadomo z jakiego powodu zrzuca te liście.U mnie oprócz vampiry żadna nie zrzucała.Problem był tylko taki,że gdy nie było wystarczająco wilgotno dookoła,to zasychały pąki kwiatowe,szczególnie u chimaery.No i liście wyrastały w harmonijkę.W ganku może i mają chłodniej,ale benedicti var hubeini już drugi rok tu zimuje,rośnie wolniej,ale przyrosty są proste,no i pędy kwiatowe też już ma.Ona wypuszcza w ciągu roku kilka razy przyrosty,chociaż rośnie dość wolno.
Diana jest chłodnolubna, w ubiegłym roku i w tym przy wysokich mrozach podmarzły jej końce listków bliżej szyby.Ale przyrosty wypuszcza chyba 2 razy do roku,no i całe lato kwitnie.Już ją nawet dzieliłam.Mam ją 4,5 roku.Po 2 latach zmieniła się w twardzielkę.Nie mogę na nią narzekać.
Chimaera ma delikatne korzenie,przyrosty wypuszcza na wiosnę.Teraz jakby odpoczywała.Potrafi w zimie wypuścić pęd kwiatowy,ale gdy nie zdążę wynieść na zewnątrz,to ten pęd w domu najczęściej usycha.
Sewera - nowa,liście ma wrażliwe na zimną wilgotność,ale szybko rośnie.Pęd wypuszcza bardzo długo,ale polecam.
Zimą stawiam ,wieszam je w miejsca jasne,ale wilgotne.W towarzystwo masdevallii i owadożernych kapturnic,heliamfor i darlingtonii.Widzę,że to im służy.Nie wymagam by rosły,nawet wolę,gdy odpoczywają,ale wilgotność mają w porządku.Obok kładę ucięty ,żywy torfowiec na podstawkach z wodą,co również podwyższa wilgotność.
Ale to zrzucanie liści to mnie wręcz przeraża.Chcę sobie zamówić jeszcze raz vampirę.I już nie wiem.Ona nie jest taka tania.
Piszesz Romanie,że je dałeś między masdevallie.I zapewne dobrze zrobiłeś,bo to kuzynki i powinny się " dogadać".
Myślę też,że dobrze jest wyścielić koszyk żywym torfowcem,który ma wyższą wilgotność od suszonego.
Twoje drakule są młode,moje dorosłe,ale jak je trochę pohodujesz to powinny się zaaklimatyzować.Ja na te 4 stare narzekać nie mogę,nawet na to jak rosną.Co będzie z felix ? Myślę,że wszystko zaczyna się układać,bo przetrwała najkrótsze dni,w kwietniu pójdzie na dwór i się zregeneruje.
Trzymam kciuki za Twoje drakule Romanie :super: .
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez bichette » 11 lut 2014, o 18:13

Moja Dracula gigas ma się chyba nieźle. Rosną nowe listki a do tego od kiedy stoi w ciepłej kuchni przestały się robić plamy na liściach. Widać ze zimne warunki jej nie odpowiadały.
Szkoda tylko że nie kwitła mi jeszcze a jest ze mną ponad 1,5 roku.
Życie to ból, przyzwyczaj sie do niego..

Agnieszka
bichette
Moderator
Moderator

Postprzez drroman » 12 lut 2014, o 12:08

Jasne,mam mlode rosliny.Wszystkie zyskalem z wymian za cos innego.Wlasciwie calkowicie malo roslin kupuje i wiekszosc mam z wymiany.Dlatego sa to male i mlode exemplarze,ale jeszcze chwile chyba tu bede i doczekam sie u wszystkich kwitnienia.:-) Teraz kupuje tylko to co nieda sie z kimkolwiek wymienic,praktycznie dalsze i dalsze miniatury.To wieksze do mnie dotarlo chyba pomylka :D ,z duzych to marze o Pleurothallis teaguei,Pleurothallis marthae,Pleurothallis titan.One daja sie kupic,ale jakos niechce tyle kasy za nie przepuscic,bo kosztuja tyle co 4-5 maluszkow :P
drroman
Początkujący
Początkujący

Postprzez Elżbieta » 12 lut 2014, o 13:34

Aga wszędzie piszą,że ta drakula jest chłodnolubna,a ona u Ciebie rośnie w takich warunkach,aż się zdziwiłam O_O .Nieważne,ważne by się dobrze czuła.Moja diana też latem znosi dobrze upały,gorzej w zimie,bo mogą zmarznąć jej liście,a przecież jest chłodnolubem.
A swoją drogą w kuchni się gotuje i wilgotność jest wyższa,no nie?
Romanie na pewno Ci zakwitną.Z moich obserwacji to drakule chętnie wypuszczają pędy kwiatowe,tylko jak nie ma odpowiedniej wilgotności to zasuszają pąki.Oglądając Twoją galerię myślę ,że wszystko powinno być ok.Podstawisz pod spód naczynie z wodą,dookoła storczyki i powinna zakwitnąć.
Ja latem robiłam jak na zdjęciu,by mi zakwitły pąki i gdy było za gorąco.Na dole w naczyniu też była woda.
Co do maluchów mam ponad 10 Paphiopedilum,ale lepiej jednak kupić dorosłe.
Załączniki
obrazki 019.jpg
Pozdrawiam
Elżbieta

Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez kocham_storczyki » 15 kwi 2015, o 14:11

Dracule są piękne niestety przerastają moje zdolności ogrodnicze...:(
kocham_storczyki

Postprzez tom_mix » 9 gru 2015, o 23:09

W końcu dojrzałem do kupna Draculi jednak mam pytanie, czy zastosowanie knota podsiąkowego ma sens czy będzie zabójcze dla rośliny? Ogólnie powinien utrzymywać stale wilgotne podłoże ( nie mokre) więc w teorii będzie ok ale czy w praktyce też?
Kolejna wątpliwość: czy jest konieczny pojemnik z wodą jak nie ma pędów, a roślina jest w pokoju gdzie panuje temp ok 14stopni na dzień dzisiejszy ( wilgotność ok 50-60%) ? Na razie powiesiłem ją w wazonie zalanym wodą, ale jak zaczną wychodzić pędy trzeba będzie zmienić to na coś większego/wyższego.
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Elżbieta » 10 gru 2015, o 23:32

A więc eksperymentuj ;) . Na początek raczej dobrze zrobiłeś. Wiem tylko tyle,że drakula lubi przeschnąć przed wieczorem,a rano być podlana. Ale próbuj. A może i ja się przerzucę...
Tomku,a co to za drakula?
Pozdrawiam
Elżbieta

Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez tom_mix » 11 gru 2015, o 14:09

Kupiłem Dracula posadarum ;) będę informować jak się ma sprawa z knotem, gdyby się udało byłoby to ogromne ułatwienie ( dla mnie).
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Elżbieta » 11 gru 2015, o 16:10

To prawda,bo w lecie trzeba je często pryskać po koszyku,by mech był wilgotny. Rano albo przelać,albo włożyć do pojemnika z wodą. Ja pisałam w poradach,że zimą mało piją. Teraz piją jak smoki. Może to się stało po aklimatyzacji?
Tyle,że podłoże ma być wilgotne,nie mokre i to zraszanie podłoża to 3 -5 razy dziennie przy upałach. Wskazane,by zabrać roślinę do chłodniejszego pomieszczenia. Może być,że te paski podsiąkowe pomogą.
Pozdrawiam
Elżbieta

Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa