Witaj! Anonymous

Phragmipedium

Phragmipedium

Postprzez bichette » 3 lip 2012, o 19:10

Witam, bardzo proszę miłośników tego rodzaju o informację na temat ich uprawy.
Zaszalałam i kupiłam dzisiaj phragmipedium Don Wimber i kompletnie nie wiem jak sie nim zając, tym bardziej ze jest posadzony w kostkach wełny minerlnej.Sprzedawca nie wiele wiedział.
Jak i czym nawozić w takim podłożu, jak podlewać, swiatło itp.
Wszelkie informacje i doswiadczenia mile widziane :-)
Życie to ból, przyzwyczaj sie do niego..

Agnieszka
bichette
Moderator
Moderator

Re: Phragmipedium

Postprzez tom_mix » 3 lip 2012, o 20:00

Na phragmipedium się nie znam, ale jak jest w podłożu z kostki mineralnej to lepiej zmienić. Ciężko wyczuć takie podłoże, a szkoda by było żeby roślina straciła korzenie.
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Sylwia3 » 4 lip 2012, o 15:47

Podłoże z kostki wełny mineralnej jest bardzo dobre dla Phragmipediów.
To są rośliny lubiące większą ilość wody i tolerujące "mokre stopy".
Mam 5 Phragmipediów, wszystkie posadzone w sphagnum, korzenie mam ogromne.
Ale widzę że wełna mineralna też się tu dobrze sprawdza- o dziwo dość szybko przesycha przy tym gatunku storczyka.
Podlewam deszczówką a od czasu do czasu kranówką.
Daję bardzo niewiele nawozu.
Aguś Phragmipedia trzeba wyczuć- nie lubią one przelania ale nie tolerują suchego podłoża.
Jeśli przez dłuższy czas maja sucho to niestety korzonki bardzo szybko giną :(

Co do światła- nigdy nie wystawiaj je na bezposrednie słońce!
Liście momentalnie robią się żółte! Są to rośliny lubiące półcień (niektóre gatunki wolą więcej światła ale nie bezpośredniego słońca!!! ). Swoje trzymam na parapecie okna północnozachodniego, teraz są w skrzynce na zewnątrz skierowanej w ta samą stronę- jednak jak słonko przechodzi na stronę skrzynki wyciągam z niej Phragmipedia żeby promienie słoneczne ich nie poparzyły.

Wczorajsza rada Danusi ze Storczykarnia na temat Phragmipediów
W LECIE LEPIEJ JEST WYSTAWIĆ JE NA ZEWNĄTRZ I TRZYMAĆ BEZ PODSTAWEK!!!!
WTEDY TRZEBA JE CZĘŚCIEJ PODLEWAĆ ALE IM TO BARDZO SŁUŻY BO MAJĄ PRZEWIEW OD SPODU DONICZKI :)
MOJE STORCZYKI
MOJE STORCZYKI cz.II
POZDRAWIAM SYLWIA

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies."- Konrad Lorenz
Sylwia3
Moderator
Moderator

Postprzez bichette » 4 lip 2012, o 19:12

Dziękuje bardzo, a powiedz jeszcze czy zostawić w wełnie czy lepiej do mchu przenieść, i czy w tej czrnej doniczce trzymać czy do przeźroczystej by łatwiej kontrolować jak jest mokro?
Boję sie go trochę szczerze mówiąc.

Agnieszka
bichette
Moderator
Moderator

Postprzez Elżbieta » 4 lip 2012, o 21:14

Sylwia,a miałaś 2 Pragmipedia. :hyhy: Szybka jesteś.Chyba,że to była tamta Sylwia :niepewny:
Ja wczoraj jedno dostałam :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: .Rozetka u dołu jest buraczkowa,młody przyrost też.Nie wiesz jakie to Pragmipedium?
Moje to Eryk Joung.Oba mają jasnozielone liście,a u Eryka rozetka na dole też delikatnie buraczkowa.Może to takie same pragmipedia?

Moje stoją skierowane twarzą do południa,a pod daszkiem są cieniowane.Tyle,że moje stoi w wodzie latem,ale ma dziurki w całej doniczce.Chyba nie jest źle,skoro ma pęd kwiatowy,jak myślicie? ;-)
:klaszcze: Wygraną przesadzałam,bo doniczka mało nie pękła.Tu korzenie zdrowiuteńkie,5 przyrostów.Jeden był na wierzchu.
A gdzieś przeczytałam,że Pragmipedium ma stać na słońcu,postawiłam,choć stało w półcieniu i nie trzeba było przenosić , i poparzyło mu liście :ściana: .
Może Sylwia napisze,jak można prosić,które łatwiejsze.Czy caudatum,czy te,że tak nazwę czerwone.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez Sylwia3 » 5 lip 2012, o 05:29

Aguś wiesz co każdy musi trochę pod siebie dostosować warunki uprawy. Ja np. nie wyobrażam sobie hodowli w ciemnych doniczkach- mam WSZYSTKIE!!! storczyki w przezroczystych lol
Dlatego wszystkie storczyki przesadzam z ciemnych do przezroczystych- jakoś tak mi wygodniej :)
Co do mchu- ja bym go przesadziła do sphagnum ale to już jest Twoja decyzja. Miałam za każdym praktycznie razem Phragmipedia w tej wełnie i wszystkie poprzesadzałam. Living Fire też był w gąbce i miał korzonki nie za ciekawe natomiast po przesadzeniu do sphagnum ma całą masę korzeni.
Jeśli chciałabyś zostawić w wełnie to mimo wszystko ja bym go przesadziła do doniczki przezroczystej.
Musisz też zwrócić uwagę na to że Phragmipedia lubią ciepo (przynajmniej większość z nich) i w zimie wełna będzie Ci dość długo trzymać wilgoć. W lecie nie ma z tym problemu bo takie podłoże szybko przesycha natomiast w zimie może być za długo mokre.

Phragmipedia w Storczykarni rosną np. w drobnej korze i ciemnych doniczkach- ja nie potrafię ich tak hodować.

Elu- z tymi dwoma Phragmipediami to chyba jednak ja byłam :rumieni:
Ale tak się jakoś zdarzyło że mam w tym momencie 5 :klaszcze:
Co do liści- nie potrafiłabym rozpoznać po liściach jakie to Phragmipedium, niestety jest to chyba niemożliwe.
One Elu tolerują "mokre stopy" jednak Danusia ze Storczykarni powiedziała mi że lepiej jest aby przez lato Phragmipedia stały bez podstawek- ja się do tego zastosuję :)

Elu jak dla mnie wszystkie Phragmipedia to łatwiutkie w uprawie rośliny.

Ja mam Living Fire (Phrag. Bessae x Phrag. sorcer's apprentice) pięknie przyrasta i jest łatwe w uprawie.

Mam Caudatum var warsewiczianum- to trochę kaprysiło na początku ale to chyba przez to że ktoś nie umial się nim zajmować i dotarło do mnie bez korzeni ale teraz ładnie przyrasta

Phragmipedium calurum (Phrag. longifolium x Phrag. sedenii)- to moje najnowsze więc zobaczymy jakie będzie w hodowli.

Phragmipedium Court Jester (Phrag. boissierianum x Phrag. caudatum)- strasznie szybko rośnie i adaptuje się do nowych warunków

i jedno to niespodzianka :) Nie wiem jakie będzie :)
MOJE STORCZYKI
MOJE STORCZYKI cz.II
POZDRAWIAM SYLWIA

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies."- Konrad Lorenz
Sylwia3
Moderator
Moderator

Postprzez Elżbieta » 5 lip 2012, o 13:43

Dziękuję Ci Sylwio,a ja nie mogę się doczekać,kiedy ten mój Eryczek pęknie.Ma 2 pączki.
Słyszałam,że Pragmipedium nie są takie trudne,tylko przeraża mnie ilość światła jakie niektóre np.caudatum potrzebują.Bardzo mi się podobają te z długimi petalami , Paphiopedilum zresztą też. :gwizdać:
Pozdrawiam
Elżbieta

Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez bichette » 5 lip 2012, o 17:41

Wielkie dzieki :padam:
Więc przesadzę do przeźroczystej doniczki jak zawsze robie i w mech, gdzieś czytałam ze swietny jest do nich żywy mech ???
Też najbardziej lubie te z długimi wąsami czy loczkami jak ja to mówie, dlatego choruje na michaela koopowitz'a
Powiedźcie mi gdzie kupujecie je najczęściej bo schwerter ma mało w ofercie, w ofertach naszych sklepików też nie ma tego co bym chciała, takie czerwomi czy różowe phrag. z wąsami.

Agnieszka
bichette
Moderator
Moderator

Postprzez Elżbieta » 5 lip 2012, o 21:47

Może to dziwnie zabrzmi,ale ja oba dostałam :oczy: .Ot tu wygrałam,a pierwsze dostałam .W jesieni minie 2 lata jak mieszkamy razem.
Może na wystawach można kupić coś wymarzonego ???
Michaela koopowitz'a trudno dostać.Ale może Ci się uda :gwizdać:
Pozdrawiam
Elżbieta

Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez izzy » 23 lip 2012, o 11:24

Ratcliffe Orchids (UK) specjalizuja sie w Paphiopedilum i Phragmepedium - kiedys wybralam sie z wielka nadzieja na wystawe w Londynie bo wiedzialam, ze Radcliffe beda mieli stoisko... niestety jak juz dojechalam to wszystkie Phrags poszly! Buu! Teraz maja w ofercie ciekawy okaz Andreeettae, ktory wyglada troszke jak Kovachi... (£70 jeden wystawca sobie zaspiewal!)

http://www.ratcliffeorchids.co.uk

Cramer w Niemczech czasem ma Phrags... http://www.cramer-orchideen.de/index.ph ... agmipedium

Inne sklepy maja pojedyncze gatunki, a szkoda...

teraz sie szykuje na odwiedzenie Eric Young fundation na wyspie Jersey! Pewnie padne z zalu, ze nic tam nie sprzedaja....
VIP
VIP

Następna strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa