Witaj! Anonymous

Tolumnie

Tolumnie

Postprzez rysia13 » 9 lis 2012, o 01:37

Ponieważ mam swój mały sukces w postaci pędu na jednej z kilku Tolumni postanowiłam podzielić się z Wami swoim doświadczeniem.
Pierwsze zakupione to Tolumnia Jairak Rainbow hybr., Tolumnia Jairak Rainbow Orange Red. Obie tutaj---> Obrazek
Następne były Tolumnia Maliwan Obrazek i Tolumnia Popoki Obrazek.
Kolejne jakie kiedyś dostałam to Tolumnie , których nazw nie znam. Ale jestem wdzięczna osobie , która mi je podarowała ,że doceniła moje zainteresowanie tymi pięknymi roślinkami :*
Oto one Obrazek

Są to miniaturowe storczyki , mało popularne w Polsce, ale to powoli zmienia się.
Coraz częściej można je kupić i u naszych rodzimych sprzedawców internetowych , a zagraniczni maja po kilka- kilkanaście odmian.

Tolumnie są epifitami.Są ciepłolubne , choć słyszałam i o takich co tolerują chłodniejsze warunki. W naturze mogą rosnąc na gałęziach drzew, krzewów, niektóre na kaktusach czy na kamieniach. Potrzebują dużo słońca i intensywnego ruchu powietrza.

Jak dostosować ją do warunków domowych?
Opiszę moje warunki, w jakich rosną Tolumnie.
Jak widać większość rośnie na kawałku kory, konarku gruszy i w kokosie. Choć można je uprawiać również w średnim lub grubszym podłożu. Mnie taka uprawa nie odpowiada.
Moje Tolumnie mają niewielką ilość spahagnum co pozwala utrzymać wilgoć na korzeniach.
Nie mogą mieć jej jednak za wiele , muszą przesychać między zraszaniem.
Tego roku późną wiosną i latem były werandowane na balkonie. Czasami w cieniu , ale zazwyczaj w słońcu ;) W upalne dni zraszane były nawet kilkakrotnie.To pobudziło korzenie do wzrostu.
Ogólnie bardzo ładnie zaczęły przyrastać.
Wczesną jesienią wróciły do mieszkania. Nadal są regularnie zraszane , zamgławiane i nawożone. Nawożenie pobudza Tolumnie do kwitnienia.
A kwitną w okresie zimowo- wiosennym.
Pęd kwiatowy wyrasta spomiędzy liści , jest bardzo cienki (1 mm.), ma ok 20- 30 cm.długości. Z jednej rozety może wyrastać nawet dwa i więcej pędów. Kwiatki są drobne- od kilku do kilkunastu na pędzie. Muszę wspomnieć o szerokiej gamie kolorów , jakimi kwitną Tolumnie -kolory bajeczne.
Z literatury wiem ,że nie należy obcinać pędów,bo mogą rozgałęziać się i kwitnąć bardzo długo.

Osobiście uważam ,że Tolumnie należą do łatwych roślin, a co najważniejsze nie wymagają w zasadzie cieniowania i wielu innych zabiegów jak pozostałe storczyki. Są mało podatne na szkodniki. Poza tym są małe , zmieszczą się w najciaśniejszym skrawku parapetu ;)
Dekoracyjne same w sobie , nawet jak nie kwitną. A przy odrobinie szczęścia , kiedy stworzymy im dogodne warunki podobno potrafią odwdzięczać się z nawiązką i kwitnąć długo i obficie. A o to właśnie chodzi :D

Ja właśnie czekam na swoje kwitnienie :D
30 X zauważyłam pęd, ciekawa jestem jak długo do finiszu? Obrazek
Pozdrawiam Rysia
Mój wątek na poprzednim forum storczykowy kwietnik

Obecne wątki
cz.I Storczykowy kwietnik cz.II Storczykowy kwietnik II cz.III Storczykowy kwietnik III cz.IV Storczykowy kwietnik IV
rysia13
VIP
VIP

Re: Tolumnie

Postprzez myrtille1986 » 9 lis 2012, o 09:37

Rysiu zaraziłaś mnie Tolumiami.Na pewno sobie jeszcze sprawie łobuza takiego jeszcze :D
A ja swojej nie zraszam a wkładam na jakiś czas do wody żeby mech naciągną sobie trochę wody i tyle.Taka procedurę wykonuje 2-3 razy w tygodniu jak widzę że już jest sucho. :D
Pozdrawiam Jagoda

Moje wątki
myrtille1986
VIP
VIP

Postprzez tom_mix » 9 lis 2012, o 13:57

Rysia opisała już wszytko co się tyczy uprawy tych pięknych storczyków. Niestety aż tak idealnie nie jest, dopóki ładnie rosną jest ok, ale jak przyjdzie kryzys to roślinki zazwyczaj padają :( Taka już ich natura, poza tym są bardzo wdzięczne i przede wszystkim nie zajmują dużo miejsca :D
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Karolkaaa » 9 lis 2012, o 14:58

Mi się ogromnie podobają Tolumnie. Przyjdzie pora i na nią.
Rysiu dla mnie założyłaś ten wątek?
"Orchidee, dają tyle radości...one są moją pasją"

Pozdrawiam Karolina
Karolkaaa
VIP
VIP

Postprzez ajania » 9 lis 2012, o 16:21

Mi również. Na razie czekam na dwa oncidia ale wiosną na pewno skuszę się na Tolumnie...
Tylko nie wiem gdzie warto byłoby kupić roślinkę aby była w dobrej kondycji.
ajania
Znawca
Znawca

Postprzez sibelius » 9 lis 2012, o 17:56

Bardzo fajny opis.
Od siebie dodam, że przy braku stałego nawiewu w uprawie parapetowej trzeba bardzo ostrożnie postępować ze zraszaniem. Tak sobie zagniłem młody przyrost u mojej jedynej jak na razie tolumnii. Na szczęście wypuściła kolejny a ja ograniczyłem się tylko do namaczania.
sibelius
Początkujący
Początkujący

Postprzez Mery » 9 lis 2012, o 19:06

Piękne rośliny.
rysia13, Ty już jesteś na najlepszej drodze do takiego obrazu: http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=1413
Gratuluję.

Przemycę jeszcze ciekawy tekst zamieszczony na bardzo starym forum storczykowym.
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2 ... index.html
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Postprzez rysia13 » 12 lis 2012, o 20:05

Bardzo cieszę się ,że wątek Was zainteresował.
Założyłam go i dla Karolki , i dla Jagody i dla wszystkich innych osób zainteresowanych tematem.
Każdy kto ma kontakt z Tolumniami ma swoje własne doświadczenia i po to on jest , aby dzielić się wszystkimi uwagami dotyczącymi uprawy.

Mery dziękuję za to zdjęcie . Od kiedy szukałam wiadomości na temat Tolumni , nigdy na nie nie wpadłam.
Faktycznie troszkę przypomina moją gałązkę tolumniową. Mam nadzieję ,że niedługo moja będzie wyglądała podobnie :D
Nie musisz przemycać kolejnych tekstów ;) , po prostu je wklejaj :D
Wątek jet założony po to , aby każdy , kto znajdzie coś ciekawego na temat Tolumni mógł podzielić się tą wiedzą z innymi.
Muszę powiedzieć ,że nie ma za wiele wiadomości na ich temat w sieci.
Pozdrawiam Rysia

Obecne wątki
cz.I Storczykowy kwietnik cz.II Storczykowy kwietnik II cz.III Storczykowy kwietnik III cz.IV Storczykowy kwietnik IV
rysia13
VIP
VIP

Postprzez Alusia61 » 25 lis 2012, o 00:01

Rysiu i dla mnie znalazlam mase ciekawych informacji.
Na pewno zmienie teraz warunki dla mojej tolumni.
Stoi za ciemno i za chlodno. W lecie zostanie wywieszona na dwör.
Pozdrawiam. Alicja
Kolekcyjka Alusi
Alusia61
Początkujący
Początkujący

Postprzez rysia13 » 6 gru 2012, o 09:12

Pęd na Tolumni rośnie powoli.

22.XI.2012 Obrazek

2.XII.2012 Obrazek

6.XII.2012 Obrazek

...pod powiększającym szkłem Obrazek

Chociaż patrząc teraz na te zdjęcia wydaje się ,że nie aż tak powoli ;-)
Pozdrawiam Rysia

Obecne wątki
rysia13
VIP
VIP

Następna strona

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa