storczykarze.pl • Zobacz wątek - Laelie
Witaj! Anonymous

Laelie

Laelie

Postprzez kinkonga » 24 lip 2013, o 13:28

Kochani czy macie jakieś doświadczenia z tymi storczykami?
Bardzo mi się podobają, kiedy już będę mogła odebrać te paczki, które już zamówiłam i odłożę pieniążki na następne zakupy, być może sobie sprawię. Powstrzymuje mnie jedynie fakt, że czasem zbyt duża różnorodność nie wychodzi na dobre, ja nie mam jeszcze żadnych Laelii i zastanawiam się jakby się u mnie sprawowały? Dlatego wszelkie sugestie będą dla mnie bardzo pomocne. Z góry wielkie podziękowania ;)
Pozdrawiam, Kinga

Zapraszam do mojego wątku
Storczykowy inwentarz kinkongi
kinkonga
Początkujący
Początkujący

Re: Laelie

Postprzez Elżbieta » 30 lip 2013, o 12:50

Nie miałam i nie mam,ale swego czasu dużo o nich czytałam.Potrzebują duuuużo światła,wskazane,ba konieczne doświetlanie zimą i solidny odpoczynek.Może w sumie stać w pokoju,nie za ciepłym.Od czasu do czasu zamgławiać,lato lub spędzać na dworze,ale nie lubi upałów.
O różnych leliach można poczytać w Storczyki od A do Z na Orchidarium.
Mnie najbarziej podoba się Lelia crispa. :)
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Re: Laelie

Postprzez chaleanthite » 6 cze 2016, o 04:49

Witam serdecznie wszystkich, ktorzy zajrza tutaj po porady w sprawie laelii. Jestem szczesliwa posiadaczka Laelii Tenebrosa, ktora kwitnie juz 3 rok z rzedu. Roslinke trzymam przy zachodnim oknie, stoi za gesta firana. Podloze to mieszanka kory z keramzytem (z przewaga tego drugiego, ok 70% calej mieszanki). Oslonka plastikowa, wycielam w niej wiecej otworow dla szybszego odparowywania wody. Nie mam mozliwosci wystawiania storczyka na dwor latem, gdyz nie jestem w stanie uchronic go przed bezposrednim sloncem, rosnie zatem jedynie w domu (brak ruchu powietrza, niewielkie dobowe wahania temperatur). Podlewam woda z filtra Brita kiedy przeschna korzonki (latem) lub zaczna sie marszczyc pseudobulwy (zima) poprzez zanurzenie calej oslonki w pojemniku z woda. Nawoze sporadycznie.

Kwiaty utrzymuja sie niestety tylko ok. 2 tygodni i nie sa pachnace, chociaz z tego, co czytalam, to powinny wydzielac zapach. Po zakonczeniu kwitnienia (okolice lipca) roslinka wytwarza nowy przyrost, w ktorym rownoczesnie rozwija sie pochewka kwiatowa (podczas rosniecia lisc jest zlozony na pol, kiedy dorasta i sie otwiera pochewka jest juz w pelni uksztaltowana). Roslinka konczy faze wzrostu w okolicach listopada/grudnia i wznawia aktywnosc w okolicach kwietnia/maja, kiedy to zaczyna rosnac lodyga kwiatowa wewnatrz oslonki. Nie doswietlam storczyka zima. Wykluwanie sie kwiatow zajmuje okolo 2 miesiace od momentu pierwszego cienia pakow w oslone (lubie swoje kwiatki "podgladac ;-)). Roslinka wytwarza rocznie tylko jeden przyrost i kwitnie tylko z tego najmlodszego liscia w kolejnym roku kalendarzowym.

Jesli macie jakies pytanka odnosnie tej konkretnej laelii sluze pomoca :)

Ps. wszystkie miesiace kwitnienia/wytwarzania przyrostow itp. podane sa tylko orientacyjne i zaleza od warunkow, ktore mozna roslince zapewnic.

A oto moje cudenko z poprzedniego kwitnienia:
Załączniki
Laelia Tenebrosa.jpg
chaleanthite
Początkujący
Początkujący

Powrót do Gatunki storczyków i ich uprawa