Strona 1 z 1

Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 21 lis 2017, o 10:49
przez kamcio1993
Witam prosiłbym o pomoc w rozpoznaniu choroby mojego storczyka. Storczyk posiada jakby plamy na liściach, jak wypuści pęd to po jakimś czasie samoistnie zasycha, w tym roku raz tylko nie zaschnął pęd a tak to za każdym razem.

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 21 lis 2017, o 19:10
przez Basia
Trudno powiedzieć, bo zdjęcie jest w bardzo słabej rozdzielczości, ale wygląda to źle. Czy na liściach zwłaszcza u spodu jest srebrny nalot? I jakby maleńkie czerwone punkciki? Może to przędziorki, choć one zwykle nie niszczą tak pędów.

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 21 lis 2017, o 20:02
przez kamcio1993

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 23 lis 2017, o 14:46
przez Basia
Nie są to przypadkiem wełnowce? Zobacz pod punktem numer 3 w tym artykule: viewtopic.php?f=60&t=561

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 2 gru 2017, o 12:16
przez Kasia Kazam
Dziwnie to wygląda... Pęd kwiatowy to najmniejszy problem tej rośliny. Widać deformacje wzrostu na każdym liściu oraz chyba rychłą śmierć liścia szczytowego. Podejrzewam, że w ogóle szczyt, stożek wzrostu przy tym liściu szczytowym także może być uszkodzony i wg mnie możesz spodziewać się za jakiś czas basal keiki. Mógł zostać zalany co spowodowało rozwój jakiegoś patogenu, ale nie wiem, to tylko domysły...
Na kolejnych pięciu zdjęciach nie widzę objawów żerowania szkodników.
Deformacje wzrostu występowały u mnie do tej pory przy: a) bardzo starym, rozsypującym się podłożu u katlei oraz przy fuzariozie u phalaenopsisa. Czy podłoże jest relatywnie świeże? Oglądałaś korzenie?

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 2 gru 2017, o 18:36
przez kamcio1993
Korzenie właśnie są w dobre kondycji, podłoże było zmieniane jakiś czas temu.

Re: Rozpoznanie choroby

PostNapisane: 3 gru 2017, o 09:01
przez Kasia Kazam
No to jeśli przyczyną jest choroba grzybowa (nawet Fuzarioza) lub bakteryjna, pomóc powinny namaczania i opryski Topsinem rozcieńczonym wg zaleceń producenta. Jeśli... bo szczerze nie wiem na pewno, co dolega Twojemu storczykowi. Na pewno ma chory stożek wzrostu, sam szczyt, na to też powinien pomóc Topsin. Po opryskiwaniu szczytu rośliny całą wilgoć ze środka po kilku minutach wyciągnij suchym wacikiem lub chusteczką, tam w szczelinkach.
Jeśli wolisz naturalne środki, Jeśli Ci się uda go dostać, polecam Ci z całego serca BIPLANTOL contra x2. Producent pisze, że działa wzmacniająco na rośliny, które są słabe, chore i miały szkodniki. I to się u mnie potwierdziło, ale nie tylko: zwalczył u mnie przędziorki. Mają go na pewno tu: http://www.pokojovky.cz/pokojovky/eshop/27-1-BIPLANTOL, ale ja go kupiłam w Łódzkim Salonie Orchidei u pana Marcina. Gorąco polecam każdemu ten środek.
Podobno dobry jest też Biosept, oczywiście łagodniejszy, ale podobno wzmacnia rośliny. Jest dość łatwo dostępny, nie używałam go jednak.
Nie wiem co Ci jeszcze poradzić, bo nie umiem jednoznacznie zidentyfikować problemu z jakim boryka się Twój storczyk... Powodzenia :)