Witaj! Anonymous

Jak mam się nimi zająć...? :(

Jak mam się nimi zająć...? :(

Postprzez Isilmeiel » 10 lut 2014, o 15:38

Jestem zupełnie nieobeznana w temacie storczyków, weszłam w posiadanie 3 roślinek niewiadomego koloru, jedynie gatunek znam.

Mam co do nich kilka pytań, bo już panikuję '_'

To mój malutki Phalaenopsis, tylko nie mam pojęcia, jak często go podlewać; podobno poznaje się to po korzeniach; czy takie oznaczają, że chce mu się pić?

http://scr.hu/0byj/0kje4

To jest Cambria, i też nie mam pojęcia jak rozpoznać, kiedy ją podlewać. Czy może nie powinnam jej przesadzić? Korzenie wyglądają na ściśnięte...

http://scr.hu/0byj/0ntls

I czy takie plamy na roślinie to choroba?! Nie umiem rozpoznać...

http://scr.hu/0byj/y61yi

Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc :)
Madness - is like gravity. All it takes is a little... Push.

Moje pierwsze kolorki :)
Isilmeiel
VIP
VIP

Re: Jak mam się nimi zająć...? :(

Postprzez Mery » 10 lut 2014, o 16:49

Witaj !
Isilmeiel napisał(a):.. mój malutki Phalaenopsis, jak często go podlewać.. .. ..
.. .. Cambria, kiedy ją podlewać. Czy może nie powinnam jej przesadzić? Korzenie wyglądają na ściśnięte...
I czy takie plamy na roślinie to choroba?!

Phalaenopsis był podlewany złą wodą. Na korze i na korzeniach widać złogi minerałów zawarte w wodzie , może są to też osady z nadmiernego stosowania nawozów. Korzeni wewnątrz doniczki nie widać. Proponuję poczytanie Porad zamieszczonych na stronie: viewforum.php?f=60 [Arkusze uprawy - Phalaenopsis i Porady dla początkujących.]
Podłoże Cambrii jest suche to widać po składnikach. Powinno być lekko wilgotne . Korzenie moim zdaniem nie są ściśnięte. Ela opracowała porady dla Cambrii . Polecam do poczytania. viewtopic.php?f=62&t=507
Trzeci problem. Jest to jego uroda a nie choroba.
Powodzenia w uprawie.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

j.m.majchrzak@wp.pl

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Postprzez Isilmeiel » 10 lut 2014, o 18:01

Dziękuję bardzo za informację :padam: W takim razie, czy powinnam przesadzić Cambrię do innego podłoża?
Madness - is like gravity. All it takes is a little... Push.

Moje pierwsze kolorki :)
Isilmeiel
VIP
VIP

Postprzez Mery » 10 lut 2014, o 21:34

Proszę sprawdzić czy korzenie są jędrne. Jeżeli tak , nie widzę powodu by ją przesadzać. Podłoże nie jest rozłożone a roślina nie "wychodzi" jeszcze z doniczki. Te korzenie nie są zbyt zagęszczone, mogą się jeszcze rozrastać.
Korzenie powinny być jędrne i na końcach powinny mieć zielony stożek wzrostu.
Po podlaniu powinny być szkliste.

Inaczej będzie wyglądała sprawa jeżeli korzenie są puste w środki, uginają się pod palcami.
Wtedy konieczne jest ich usunięcie, pozostawiając jedynie zdrowe, jędrne.

Aby to sprawdzić, można lekko naciskając doniczkę wyjąć roślinę z niej dla dokładnego zbadania korzeni.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

j.m.majchrzak@wp.pl

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Postprzez Elżbieta » 2 mar 2014, o 11:07

Trzecie zdjęcie wygląda mi na sabotka.To nie są plamy choroby,sabotki generalnie mają takie plamy u nasady rozet.
One lubią wilgotno,nieco przeschnąć i niewiele nawozu.Amerykańskie mieszańce więcej.
Nie da się tak wszystkiego opisać w jednym poście.Na ich temat można pisać i pisać.
Myślę,że wystarczy wygoglować np. uprawa sabotków i już.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Powrót do Pytania początkujących