Witaj! Anonymous

przesadzenie Cycnodes Wide Delight "Jem"

przesadzenie Cycnodes Wide Delight "Jem"

Postprzez Kasia Kazam » 17 sty 2017, o 12:21

Witam,
w ubiegłym roku w październiku kupiłam ten Cycnodes. To pierwszorzędowa hybryda pomiędzy Cycnoches lehmannii i Mormodes sinuata.
Był po kwitnieniu. Ma jedną PSB sprzed 2 lat, jedną zeszłoroczną. Liście zrzucił dopiero w grudniu i obecnie rośnie mu nowa PSB, czyli trzecia. Na szczycie powoli rozkładają się kolejne liście i ma już wiele (naliczyłam 11) korzeni, a część z nich już się zagłębiła w podłoże... Kilka z nich ma już po ok. 2 cm. Na przesadzanie chyba ostatni dzwonek.

Czy konieczne jest przesadzanie tego storczyka po okresie spoczynku? Moje pytanie wynika z faktu, że zeszłoroczna pseudobulwa ma żywe korzenie (wszystkie które widzę). Żal byłoby mi je przycinać, jak to piszą tu i ówdzie, skoro storczyk ten po podlaniu tak pięknie pobiera nimi wodę i nawozy, że stara PSB szybko wraca do łask. Nawet obficie podlewany nie wykazuje chęci gnicia. Posadzony jest w doniczce ceramicznej z dużymi otworami na ściankach, w sphagnum wymieszanym z grubym pumeksem i grubą korą.
Podłoże pachnie i wygląda ok. Mech jest z wierzchu zielonkawy (glony od nawozu i słońca), a pod spodem ładny, kremowo-biały.
Obawiam się uszkodzenia nowych korzeni i tego, że po przesadzeniu może zabić wszystkie stare i że zaczną gnić w nowym podłożu, a obciąć je mi żal bo żyją...

Nie znam się. Mam go pierwszy rok. Po zrzuceniu liści miał zupełnie sucho. Dopiero niedawno ponowiłam podlewanie. Tylko czytałam i oglądałam filmy, ale tam pokazywali pokurczone PSB jak śliwka wigilijna, trzymane zimą w trocinach itp., zupełnie bez korzeni.

Czy naprawdę trzeba go przesadzać?

Może ktoś z Was zostawił Cycnodesa w zeszłorocznym podłożu i mu zgnił? Albo miał się dobrze?
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=1475
Kasia Kazam
VIP
VIP

Re: przesadzenie Cycnodes Wide Delight "Jem"

Postprzez PanPsychopsis » 19 sty 2017, o 09:25

Cześć,

Jeśli korzenie są nadal żywe, to nie obcinaj ich, bo osłabisz roślinę.
Przesadzenie nie spowoduje utraty korzeni, a śpiochy nie lubią zleżałego podłoża.
Kupiłaś, nie wiadomo kiedy był poprzednio przesadzany.
Na pewno nie zaszkodzi to roślinie, a przecież nowy przyrost po pojawieniu się będzie i tak musiał się samodzielnie ukorzenić.

Przesadzaj i o nic się nie martw.
Zapewnij w miarę możliwości ciepłe i słoneczne miejsce i czekaj na nowy przyrost, a potem kwitnienie :)
Pozdrawiam ja i moje zakurzone storczyki.

Marcin
PanPsychopsis
Początkujący
Początkujący

Postprzez PanPsychopsis » 19 sty 2017, o 09:27

Jeśli masz zamiar hodować roślinę jedynie w sphagnum, to tutaj pokusiłbym się o coroczne przesadzanie.
Tego rodzaju podłoże mocno chłonie nawozy, sole mineralne, osad z wody, etc.

Ja na okres zimowania nie wyjmuję Śpiochów z podłoża, jedynie ograniczam bardzo mocno moczenie - gdy widzę, że PSB skurczyły się naprawdę mocno - przelewam delikatnie podłoże.
I tak w kółko.
Pozdrawiam ja i moje zakurzone storczyki.

Marcin
PanPsychopsis
Początkujący
Początkujący

Postprzez Kasia Kazam » 19 sty 2017, o 14:56

Masz rację, przesadzę, co mi tam :) Będzie zdrowszy. Dzięki, że napisałeś, że mogę zostawić korzenie. Przyrost jest już 4 cm, nowe korzenie też niczego sobie. Zrobię to ostrożnie. A, w spoczynku też delikatnie przelewałam gdy stara PSB przypominała śliwkę wigilijną ;)
Napisz mi jeszcze proszę, czy po wybudzeniu, później w okresie intensywnego wzrostu korzenie mają cały czas pozostawać mokre, czy przesychać trochę/całkiem?
Dziękuję :D
Pozdrawiam,
Kasia

Miejsce uprawy: wschodni i zachodni parapet + wschodni balkon od maja do listopada;
Podlewam deszczówką.

Obecnie sprzedaję:
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5cATw/
http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=1475
Kasia Kazam
VIP
VIP

Powrót do Pytania początkujących