Witaj! Anonymous

Jaki "kit" mogą sprzedać nam w sklepie - uwaga co kupujesz!

Jaki "kit" mogą sprzedać nam w sklepie - uwaga co kupujesz!

Postprzez Szpadel » 29 lip 2012, o 17:51

SNB10806.jpg
Temat opisuje nasze doświadczenia, obserwacje i znalezione przedmioty, które można nazwać sklepowym "kitem" jaki sprzedawca może wepchać kupującemu, a ten nieświadomy i podbudowany opinią handlarza, kupuje towar, który niszczy jego Storczyki.

Ostatnia historia z moim Storczykiem nauczyła mnie dwóch rzeczy. Po pierwsze, trzymaj się swoich zasad, nie wierz sprzedawcy na słowo. Po drugie, czyli już właściwie napisałem, nie wierz sprzedawcy na słowo. Jestem początkującym hodowcą tych pięknych roślin i strach przed utratą Storczyka sprawił, że popełniłem wyżej wymienione błędy i pozwoliłem się nabić w butelkę, nie sprawdzając wcześniej co powinienem kupić. Historii z wypadkiem mojego Storczyka opisuje w temacie kolekcji tych roślin, link można znaleźć w sygnaturze. Teraz wyjaśnię w kilku słowach o co chodzi.

Kupiłem felerne podłoże do Storczyków. Sprzedawca zapewniał, że jest ono odpowiednie, jak się okazało dzięki pomocy wspaniałych użytkowników tego Forum, podłoże jest do kitu. Myślałem naprawdę, że będzie w porządku przecież pisze "uniwersalne". Prawda jest taka: sypka ziemia z czymś białym, z kawałkami kory w małych, płaskich ilościach, a po w sadzeniu do doniczki tworzy zbitą masę. Strach pomyśleć, co by było gdybym nie napisał o tym na Forum i zacząłbym podlewać kwiat. Oto ten sprzedany "kit" sklepowy, zapewne jeden z wielu jaki można kupić.

SNB10806.jpg

SNB10808.jpg

SNB10814.jpg
Szpadel i jego Storczyki

Artur Szpadel T. - fotografia - zapraszam do obejrzenia moich zdjęć na profilu FB.
Szpadel
Początkujący
Początkujący

Re: Jaki "kit" mogą sprzedać nam w sklepie - uwaga co kupuje

Postprzez myrtille1986 » 29 lip 2012, o 19:32

Powiem tak podłoże zostaw sobie nie wyrzucaj ani nie pal.Może Ci się przydać do storczyków typu ludisia one lubią takie zbite wilgotne podłoże.
Ja jak do tej pory najbardziej lobię sobie kupić osobno drobna korę,gruba i włókno kokosowe i sama sobie u mieszać w zależności co dany storczyk lubi.
Pozdrawiam Jagoda

Moje wątki
myrtille1986
VIP
VIP

Postprzez tom_mix » 29 lip 2012, o 20:49

To białe to pewnie piasek. A takie podłoże nada się idealnie np do pleione. Do cymbidium też by się zadała gdybyś dodał trochę kory
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez Szpadel » 29 lip 2012, o 20:54

To zapakuje dobrze to podłoże i poczeka sobie na te gatunki.

A Wy, mieliście coś co okazało się po prostu ściemą, albo widzieliście takie rzeczy, które można kupić po czym Storczyki obumierają, albo dzieją się z nimi dziwne rzeczy? Piszcie.
Szpadel i jego Storczyki

Artur Szpadel T. - fotografia - zapraszam do obejrzenia moich zdjęć na profilu FB.
Szpadel
Początkujący
Początkujący

Postprzez dorotka_kk » 30 lip 2012, o 23:26

a widziałeś w czym kupujesz storczyki ? myślę, że jakbyś przesadził w to storczyka i podlewał odpowiednio do wymagań korzeni to wszystko byłoby ok.'ale ja też jestem zwolenniczką luźniej kory i przede wszystkim lubię widzieć co kupuję ...
dorotka_kk
VIP
VIP

Postprzez Szpadel » 31 lip 2012, o 07:38

dorotka_kk napisał(a):a widziałeś w czym kupujesz storczyki ? myślę, że jakbyś przesadził w to storczyka i podlewał odpowiednio do wymagań korzeni to wszystko byłoby ok.'ale ja też jestem zwolenniczką luźniej kory i przede wszystkim lubię widzieć co kupuję ...

Dorota, taką polecił mi sprzedawca, a ja pod dotykiem czułem wybrzuszenia więc myślałem, że to chyba kora. Każdy Dorota popełnia błędy :)
Szpadel i jego Storczyki

Szpadel
Początkujący
Początkujący

Postprzez Mery » 31 lip 2012, o 08:50

W sklepach nie ma wybory podłoża. Sprzedawca ma umowę z jedną firmą i od niej tylko bierze towar.
Do znajomego właściciela zaniosłam dla porównania podłoże innej firmy . Doznał szoku patrząc na zawartość obu opakowań. Na moją prośbę by zamówił takie właśnie , odpowiedział: ja mam umowę z tymi, wskazując na swoje..
Pojechałam do innego sklepu. Tam jeszcze większy szok. Mają jedynie : Podłoże do storczyków - Ziemia na bazie torfu. Usłyszałam ,że mają tylko takie.
Zamówiłam więc wysyłkowo.
Chciałam u producenta, ale nie prowadzi on wysyłki kilku opakowań. Znalazłam detalistę i dzisiaj dostałam podłoże średniej granulacji o bardzo dobrym składzie.
A przecież sklep powinien mieć podłoża różne , bo storczyki też mają różne wymagania.

Podstawowe podłoże uzupełniam dodatkami by otrzymać takie o potrzebnym mi składzie.
Nieświadomy kupujący bierze to co jest w ofercie, a w domu dopiero widzi co ma w woreczku.

Dla przykładu zamieszczę zdjęcie : Pierwsze podłoże jest podłożem na bazie torfu. a drugie składa się z różnych składników średniej granulacji..
Producenci podają, że oba są dla storczyków, ale przecież nie jest obojętne dla jakich. Obrazek na opakowaniu wprowadza w błąd kupującego.
Załączniki
Pierwsze podłoze torfowe. Drugie  podłoze z róznych komponentów.jpg
Pierwsze podłoze torfowe. Drugie podłoze z róznych komponentów.jpg (68.84 KiB) Przeglądane 1638 razy
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Powrót do Pytania początkujących