Domowy ogród

Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Domowy ogród

Post autor: tom_mix »

Alicjo czy Ty już go pokazywałaś na jednym z forów palmowych ? Widziałem tego "potwora" ale bez kwiatów O_O
lidka

Re: Domowy ogród

Post autor: lidka »

Alicjo ja tam już Obrazek i czekam na kolejne cuda które nam pokażesz
auspex

Re: Domowy ogród

Post autor: auspex »

Hej!!!! wiem, że zazdraszczacie mi tych kwiatów w pracy.....(oczywiście pozytywnie). Na prawdę mam szczęście, że całkiem darmo mam taką powierzchnię do wykorzystania. Duża większość roślin w bibliotece- palmiarni przybyła dzięki mojemu zaangażowaniu. Poprzez rozmożenie czy też pozyskanie od ludzi którym kwiaty nie mieściły się w mieszkaniach.
Dzisiaj kilka słów wyjaśnienia.
tom_mix- masz dobrą pamięć. Faktycznie jakiś czas temu zamieszczałam zdjęcia i krótką informację o palmie(nie pamiętam na jakim forum niestety). Próbowałam zainteresować palmą specjalistów. Bo - po pierwsze to naprawdę rzadki okaz, po drugie- palma zaczęła marnieć i wszyscy zaczęli lament. Wtedy wzięłam ją w swoją opiekę i pozostałe rośliny, było to ok 6 lat temu. Uzyskałam tylko i może aż pomoc mailową z Palmiarni w Łodzi. Nikt tak naprawdę nie wie ile lat ma palma, szacujemy że może mieć 100 a może ciut więcej.
Trochę za bardzo się rozpisałam chyba.

Mamy też 3 palmy Phenix canariensis, to największa z nich
Obrazek


jest Kencja
Obrazek


i mały Trachycarpus wyhodowany przeze mnie z nasiona z nad jez. Garda
Obrazek
meandrzejew

Re: Domowy ogród

Post autor: meandrzejew »

Czuję się jak w raju. Zostaję.
lidka

Re: Domowy ogród

Post autor: lidka »

Alicjo to zrób proszę miejsce pod tymi palmami co bym rozczaplić się kapkę mogła !!! Rajusiu jakie CUUUUDA !!! Jęzor przykleił mi się do klawiatury mówić nie będę mogła !!! Moja droga rozpisuj się rozpisuj chcę więcej takich informacji !!!
gojka42

Re: Domowy ogród

Post autor: gojka42 »

Alicjo to co pokazałaś powaliło mnie na kolana ( i chyba szybko nie odpuści ). Siedzę i O_O
Awatar użytkownika
Kerstin2309
Ekspert
Ekspert
Posty: 1256
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Między Płońskiem a Mławą, przy trasie gdańskiej.

Re: Domowy ogród

Post autor: Kerstin2309 »

Obrazek O matko jakie cuda!! Nie przeżyję chyba!? Obrazek Niech mnie ktosik złapie, bo ja zaraz zymdleje Obrazek
Nie chodzi mi na klawiaturze litera ''Ł ł'' (tą skopiowalam). Sorki.
Pozdrawiam. Krysia.
Sprzedam / Kupię / Wymienię
Kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć
(w części lub w całości) bez mojej zgody jest zabronione!
Kasik

Re: Domowy ogród

Post autor: Kasik »

O kurcze cuda i jeszcze do tego takie ogromneObrazek
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Domowy ogród

Post autor: tom_mix »

Trudno takiego kolosa nie zapamiętać ;-) To co dolegało palmie że podupadła na zdrowiu?

Inne palmy też cudowne, jednak Kencja powala. Zawsze miałem do nich słabość
auspex

Re: Domowy ogród

Post autor: auspex »

tom_mix- palma spowolniła mocno wzrost, nowe ogonki liściowe są coraz krótsze. Do tego wtedy panie sprzątające zostawiły na początku maja otwarte okna w kopule i część liści się dość mocno przemroziła- w nocy był przymrozek.
Zrobiłam amatorską analizę gleby, wykopki żeby obejrzeć stan korzeni i czy są jakieś "robale".....
Od tego czasu podlewam ją w systemie fertygacji nawozem Kristalon zielony. Liście są w lepszej kondycji, ale ilość przyrostów jest coraz mniejsza i coraz mniejsza jest ilość kwiatostanów.
Cóż pani z palmiarni powiedziała, że w palmiarniach 80 - letnie Trachycarpusy mają prawo do naturalnego zamierania i zamierają. A nasza jest w budynku od 1919 roku i nie została posadzona jako mała "dzidzia", była już duża(widziałam stare zdjęcie), czyli można szacować że miała te 15-20 lat- razem daje to 108- 113 lat. Podejrzewam więc, że rozpoczął się po prostu naturalny proces zamierania.

Tak wygląda z zewnątrz pomieszczenie dla palmy
Obrazek

i jukka- wyrosła na 2,5 metra, została obcięta i pięknie się rozrosła. Pień ma gruby i wygląda teraz bardzo dostojnie
Obrazek
ODPOWIEDZ