Problem z hoją

Jaganet

Problem z hoją

Post autor: Jaganet »

Witam serdecznie

Może ktoś z Was ma doświadczenie w uprawie hoi różowej (najbardziej popularna odmiana hoi, podłużne liście, nakrapiane). Mam w mieszkaniu tylko zachodnie okna, od marca do września jest bardzo słoneczne, a hoje lubią dużo światła. U mnie niestety żadna hoja tej odmiany nigdy nie wypuściła ani jednego kwiatostanu w przeciągu kilku lat:(. Gdy oddałam jedną z nich mojej cioci, u niej na parapecie od wschodu zakwitła krótko po przeniesieniu.
Natomiast inna odmiana hoi - lacunosa o drobnych białych kwiatostanach i małych liściach, nie sprawia mnie pod tym względem kłopotów - przez większą część roku zakwita i pięknie pachnie wieczorami.
Czy hoja różowa faktycznie nie nadaje się na zachodnie okna? Może do wywołania kwitnienia potrzebuje słońca przedpołudniami, a tego nie mogę jej zapewnić?
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
arlet3
VIP
VIP
Posty: 1076
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:00
Status: Aktywny
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Problem z hoją

Post autor: arlet3 »

Witaj Agnieszko.
Przygoniła mnie tu Gojka ;) specjalistką nie jestem, ale hoja potrzebuje dużo światła aby zakwitła. Jedne potrzebują go więcej inne mniej. Piszesz, że stoi na zachodnim oknie to teoretycznie powinna mieć go dość. A masz może balkon?
Moja właśnie na balkonie puściła pędzik kwiatowy. Lubi słońce, dużo słońca więc dać ją w najbardziej nasłonecznione i jasne miejsce.
Trzymam kciuki aby szybko Ci zakwitła ta Twoja hoja carnosa. :super:
Tak delikatnie hojnięta Arleta. lol
gojka42

Re: Problem z hoją

Post autor: gojka42 »

Witaj Agnieszko :)
Powiedz nam czy ona stoi na parapecie czy dalej od okna. Z tego co widziałam " za miedzą " to storczyki ślicznie Ci kwitną :)
lidka

Re: Problem z hoją

Post autor: lidka »

Witaj Agnieszko !! No tak problem nie problem ale może tak z łaski swojej pokazałabyś owe hoje co ??? Toż my też są ciekawe jak to to wygląda no :D
Jaganet

Re: Problem z hoją

Post autor: Jaganet »

Gojka, Arleta, dzięki za odp :) U mnie problem z hoją carnosa (aktualnie mam już tylko jedną) jest związany z brakiem odpowiedniego miejsca w mieszkaniu. Hoja to nie falenopsis, które zakwita mi nawet na stojaku umieszczonym ok. pół metra od okna przysłoniętego stale firanką. Parapety mam zajęte na storczyki, więc dla hoi pozostają tylko wolne przyścienne półki. Liście i pędy rosną bezproblemowo cały rok, smuci brak kwitnienia odkąd do mnie dotarła. Została kilka lat temu przyniesiona z cioci korytarza - tam zostawiła 2 hoje jej sąsiadka, która się wyprowadziła. Pamiętam, że hoje stojąc na korytarzu (w pobliżu południowego okna) w ogóle nie zawiązywały kwiatów, jedną z nich przygarnęła ciocia. U niej na parapecie wschodniego okna, po krótkim pobycie hoja wypuściła kwiatostany.
Druga hoja trafiła do mnie, wtedy nie miałam jeszcze tylu storczyków i więcej miejsca na pnące rośliny, ale i tak cały ubiegły rok spędziła na parapecie, nic to nie zmieniło. Obecnie ponad tydzień temu wystawiłam ją na balkon, bo już tracę do niej cierpliwość :/.
gojka42

Re: Problem z hoją

Post autor: gojka42 »

Agnieszko hoje potrafią być uparte niestety ;) Zastanawiam się jednak czy nie za szybko wystawiłaś ją na balkon. Wejdź do wątku naszej Rysi. Z tego co obiło mi się o ucho to Rysia trzyma ja w keramzycie :) A tak szczerze ? to ja osobiście wolę Carnosę nie kwitnącą .... duża ilość kwiatów to już nie zapach tylko ...delikatnie mówiąc smrodek :( Moja stara miała 13 ( tylko ) kwiatków i nie szło wyrobić :(
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Problem z hoją

Post autor: tom_mix »

Moja hoya też leniwa jak.... stoi zaraz obok południowego okna więc ma jasno nawet bardzo, zimą temp takie jak zaleca książka a kwiatów jak nie było tak nie ma. Jedynie co to nowe liście, już nawet ją przestałem dokarmiać nawozami z azotem, teraz tylko potas i fosfor. Nie wiem jak długo jeszcze wytrzymam :anioł:
Awatar użytkownika
rysia13
VIP
VIP
Posty: 3196
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:14
Status: Aktywny
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Problem z hoją

Post autor: rysia13 »

Agnieszko ja mam również hoję , ale od ubiegłego roku jest baaaardzo pracowita :D :D :D
Posadzona ze dwa lata temu do keramzytu, ma doniczkę do uprawy hydroponicznej, stoi na południowym oknie , podlewana tym samym co storczyki- czyli dostaje ten sam nawóz.
Od poprzedniego lata kwitnie prawie non stop. W zimie przeniosłam ją do pokoju północnego, ale to nie przeszkadzało jej w kwitnieniu. Co prawda mniejsze , ale było

W ubiegłym roku najwięcej naliczyłam 16 kwiatostanów, dzisiaj nie mogę policzyć , bo za każdym razem wychodzi mi inaczej. Ale jest tak między 19 a 21 :D :D :D


Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Rysia
Mój wątek na poprzednim forum storczykowy kwietnik

Obecne wątki
cz.I Storczykowy kwietnik cz.II Storczykowy kwietnik II cz.III Storczykowy kwietnik III cz.IV Storczykowy kwietnik IV
ODPOWIEDZ