Pleione Tongariro i inne "pleiady"

Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Pleione Tongariro i inne "pleiady"

Post autor: tom_mix »

Ciekawe czy ktoś je uprawia u siebie :hyhy:
Pierwsze pseudobulwy miałem kilka lat temu. Zakwitły, wypuściły liście, jesienią poszły się chłodzić. Wiosną następnego roku wyglądały marnie, nie miały kwiatów, rosły jak rosły, aż w końcu padły. Teraz mam nowe psb. Zaczęły puszczać "zielone" więc czas je włożyć do podłoża. Tylko czy po posadzeniu trzymać je w chłodzie czy do ciepłego pomieszczenia od razu?

Bulwy wyglądają już tak

Obrazek

Obrazek


Polecam wszystkim ciekawy blog poświęcony tym roślinom.
http://tf-storczyki.blogspot.com/2011/12/pleione.html
Awatar użytkownika
goskle
Ekspert
Ekspert
Posty: 884
Rejestracja: 15 sty 2012, o 21:49
Status: Aktywny
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pleione

Post autor: goskle »

Przyznam się, że pierwszy raz usłyszałam o tej odmianie właśnie u Ciebie.. Zafascynowały mnie.. nie powiem..chętnie bym może spróbowała,,
A znalazałam jeszcze cos takiego..
http://www.dzialkowcy.info/phpBB2/print ... e10cec1162
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Pleione

Post autor: tom_mix »

Gosiu, dziękuję za linka :-) Niestety tam też nie było odpowiedzi na moje pytanie. Na razie stoją w pokoju z resztą storczyków.
Jak chcesz spróbować szukaj wiosną w sklepach ogrodniczych pomiędzy cebulkami. Czasami się zdarzają. A jak nie znajdziesz to pozostaje allegro.
Jak mi się z tymi uda to za rok będę szukać Pleione forrestii - najładniejsze z wszystkich ;-)

Pleione siedzi sobie grzecznie w gotowym podłóżu storczykowym z dodatkiem liści bukowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
felekkartofelek
VIP
VIP
Posty: 1963
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:04
Status: Aktywny
Lokalizacja: Małopolska/Śląsk bliżej Śląska. ;)

Re: Pleione

Post autor: felekkartofelek »

Fajne to to. O_O
A to zielone to liście, pęd czy co. Bo ja zielony. :rumieni:
Pozdrawiam Kamil i Felek ;D
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Pleione

Post autor: tom_mix »

Z tego co się dowiedziałem to jest Pleione formosana czyli będzie kwitło na początku wegetacji a nie pod koniec. Psb wyglądają na dojrzałe, stawiam na kwiaty ;-) Za 30 dni się okaże.
Awatar użytkownika
goskle
Ekspert
Ekspert
Posty: 884
Rejestracja: 15 sty 2012, o 21:49
Status: Aktywny
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pleione

Post autor: goskle »

Ok może poszukam.. a jak cenowo to wygląda?
Znalazłam jeszcze to :
http://www.floraforum.pl/index.php?acti ... pic=9201.0
zjedź do wątku:
Tytuł: Odp: Wątek o Pleione - łatwym storczyku
Wiadomość wysłana przez: bee Październik 13, 2008, 20:20:07
--------------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Pleione

Post autor: tom_mix »

Gosiu, to już czytałem ;-) Właśnie dostałem odpowiedź od Pani od której je mam. Można je już trzymać w ciepłym, albo jeśli ktoś woli poczekać aby wegetację rozpoczęły jak już będzie cieplej to powinny postać jeszcze trochę w chłodnym miejscu. Moje stoją w ciepłym pokoju więc nie widzę już sensu żeby je ponownie chłodzić. Miejsce jeszcze mam więc mogą rosnąć.

Jeśli chodzi o ceny to różnie. Moje kupiłem okazyjnie, jedna pseudobulwa wyszła mnie ok 6zł. Na all teraz są najtańsze po 10,99zł ( od nich kupowałem moje pierwsze rośliny więc polecam) Przypuszczam że im bliżej wiosny tym ofert będzie więcej. Na razie i tak są mrozy więc nie śpisz się z kupnem gdybyś się zdecydowala :-)


Mijają 2 tygodnie od włożenia do podłoża psb, pączek wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Uni57
VIP
VIP
Posty: 586
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:21
Status: Aktywny

Re: Pleione

Post autor: Uni57 »

Fantastyczna roślinka! :serce: Ciekawe, czy na wystawie będą mieli... :hyhy: Co im można wrzucić w podłoże zamiast liści bukowych?
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Pleione

Post autor: tom_mix »

Marysiu, całkiem możliwe że będą mieli albo rośliny z pączkami albo psb. Teraz jest ich czas, tzn. Pleione ;-)

Liści bukowych nie musi być w podłożu. Jest wiele mieszanek w których rośliny będą rosły. Znalazłem parę przepisów w sieci:

I
2 części kory sosnowej średniej wielkości i 1 część mchu torfowca pociętego na części około 1,5 cm długości

II
2 części kory, 3 części mchu torfowca i 1 część perlitu lub wariant mieszanki złożonej z równych części wymienionych składników

III
3 części seramisu, 2 części perlitu, 2 części grubego wermikulitu, 1 części kory, 2 części iłu

IV
kwaśna ziemia liściowa, pocięty mech torfowiec, grube, wpół przegnite igły sosnowe, dobrze przeleżała kora sosnowa oraz niewielki dodatek przemytego piasku lub drobnego żwirku

V
włóknisty torf, kompost liściowy, wysuszony krowieniec, drobny żwirek i granulowany styropian

VI
gotowe podłoże o średniej granulacji dla storczyków epifitycznych, pocięte liście bukowe, ziemia liściowa, niewielki dodatek perlitu i węgla drzewnego
Awatar użytkownika
Uni57
VIP
VIP
Posty: 586
Rejestracja: 15 sty 2012, o 18:21
Status: Aktywny

Re: Pleione

Post autor: Uni57 »

Hmmm, no jest w czym wybierać, zobaczymy, co się trafi na wystawie. ;)
ODPOWIEDZ