"markowe'' storczyki w ogrodzie

Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

"markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Długo się zastanawiałem czy założyć wątek z tym tematem , myślę jednak że te parę sztuk które posiadam warte jest przedstawienia , tym bardziej że jestem nimi bardzo zafascynowany i kolekcja ciągle się powiększa.
Zacznę od najmniejszego storczyka jaki w tej chwili mam w kolekcji tych niepozornych ale jakże pięknych kwiatów.

Listera jajowata (łac. Listera ovata)

Jest to gatunek roślin należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje na rozległych obszarach Europy i Azji, w tym także w całej Polsce.

Roślina dorasta przeciętnie do wysokości 20-60 cm. Łodyga poniżej liści jest czterokanciasta, gładka; powyżej - obła omszona. Roślina ta posiada u nasady pędu dwa naprzeciwległe liście,
o kształcie eliptycznym, powyżej występują 1-2 listki przysadkowe. Kwiaty są małe, zielono czerwone zebrane w luźny kłos, żółtego koloru warżka jest rozcięta. Zalążnia prawie kulista.

Rośnie w wilgotnych zaroślach i lasach na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Rośliny kwitną od maja do czerwca.

...parę zdjęć tego "mikrusa"

kłos kwiatowy jeszcze w pączkach (zdjęcie zrobione 06.05.2013)
Obrazek

pierwsze kwiatuszki "zielone" jak ufoludki
Obrazek

Obrazek

aby zobrazować wielkość kwiatów tego "mikrusa" porównanie do zapałki

Obrazek

cdn. nastąpi :)
Awatar użytkownika
Goska1307
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: 15 sty 2012, o 20:54
Status: Aktywny
Lokalizacja: Okolice Chełma

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Goska1307 »

Patrząc na pierwsze zdjęcia pomyślałam że nie jest taki mały ale ostatnie zdjęcie z zapałką sprowadziło mnie na ziemię :D będę tu zaglądać w oczekiwaniu na resztę kolekcji
Pozdrawiam Gośka

viewtopic.php?f=10&t=273
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Gosiu , a nie wyobrażasz sobie jak ten storczyk sprowadza mnie na ziemię dosłownie. Ile muszę się nagimnastykować aby wykonać mu fotkę do mojego storczykowego archiwum .
Warto choć to taki niepozorny mikrus .
Miło mi bardzo że mnie odwiedziłaś i masz zamiar nadal to robić . Dziękuję!

Dzisiaj kolejne cudeńko z mojej kolekcji może jeszcze nie dużej i zbyt szybko nazwanej kolekcją ale może kiedyś nią będzie. :)

Cypripedium kentuckiense o wdzięcznej nazwie handlowej "Freila" w naturze występuje w USA i Kanadzie.
Świetnie zimuje w naszych warunkach, gleba o pH 7,2-7,4.

... i kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn. :D
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

Mikrusek podoba mi się o wiele bardziej w postaci pączkowej ;-) , sam kwiat niezbyt efektowny :oczy: . Natomiast pantofelek prześliczny :klaszcze: :klaszcze:
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Kasiu a ja wręcz odwrotnie szaleję za jego mikro kwiatkami , dzisiaj oglądałem bardzo ładnie się rozwinął caly kłos przy najbliższej okazji coś "obfocę " :), zaś co do Cypripedium to moje kolejne wielkie marzenia jest ich sporo ... zobaczymy.
Dzisiaj dalszy ciąg moich szaleństw ogrodowych :D

Stoplamek szerokolistny (Dactylorhiza majalis) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Inne nazwy zwyczajowe: stoplamek szerokolistny, storczyk szerokolistny. Występuje w Europie i Azji na obszarach o klimacie suboceanicznym, od niżu po położenia górskie.
W Polsce roślina pospolita (ostatnio coraz rzadsza).

21.04.2013

Obrazek

06.05.2013

Obrazek

Obrazek

13.05.2013

Obrazek

20.05.2013

Obrazek

cdn. ... ;)
Awatar użytkownika
ajania
Znawca
Znawca
Posty: 458
Rejestracja: 15 sty 2012, o 22:35
Status: Aktywny
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: ajania »

Marku, ja się dziwię, że Ty się w ogóle zastanawiałeś, czy złożyć wątek :0 . Rośliny piękne, interesujące, pewnie wielu z nas, spotkawszy je w naturalnym środowisku nie zdawałoby sobie sprawy, że ma do czynienia ze storczykiem (choć jednocześnie, storczykowa dusza dostrzegłaby ślady przynależności do grupy ;) ).
Stoplamek już skradł moje serce, jest prześliczny. wspaniałe rośliny i bardzo interesujący temat.
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

Stoplamek jest prześliczny :serce:
Ja również cieszę się, że założyłeś ten wątek, tym bardziej, że pamiętam z dzieciństwa takie storczyki. Nie wiem jakie to były i nie wiem skąd wiedziałam, że to storczyk ( może od mamy, która jest po akademii rolniczej i zawsze wszystkie rośliny nazywa :D ), ale na końcu mojej ulicy była podmokła łąka, na której rosło mnóstwo kwiatów i większość czasu z koleżankami tam spędzałyśmy ( dopóki jej nie zmeliorowano :zdegustowany: ). Rosły tam kaczeńce, firletki i trafiał się ...storczyk. Stąd jest mi znajomy kształt rozetki, liści. Może to nie był konkretnie Stoplamek, ale bardzo podobny.
Awatar użytkownika
Cytryna24
VIP
VIP
Posty: 314
Rejestracja: 4 wrz 2012, o 08:29

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Cytryna24 »

Piękne rośliny Marku.
Muszę zaznaczyć tu swoją obecność żeby nie zgubić wątku bo zapowiada się baaardzo interesująco :)
Evelina
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Aniu , Kasiu , Evelinko cieszę się że temat storczyków " ogrodowych " spodobał się Wam.

Aniu przyznam się że ja jak mi pierwsze pokazano storczyki w naturze to moje odczucia były pełne niedosytu
dopiero z czasem zobaczyłem w nich piękno delikatność i wszechobecna skromność w kwitnięciu.
Oczarowało mnie to tak jak widzisz i powoleńku moja kolekcja się powiększa.

Kasiu ja niestety mieszkałem w takim miejscu gdzie storczyki nie rosły na łąkach więc teraz jak mam okazję to dopiero podglądam je tam gdzie rosną w warunkach naturalnych .
Takie łąki ukwiecone storczykami na przykład stoplamkami wyglądają niesamowicie . Wrażenie pozostaje na długi czas.

Dzisiaj nie pokażę może kolejnych ,(zrobię to po niedzieli) ale te które już znacie , czyli w pełnej krasie jeśli tak mogę napisać kwitnąca maleńkimi kwiatuszkami na zielono
Listera jajowata
Obrazek

Obrazek

Jeden z moich bezimiennych stoplamków którego nazwy nie znam .
Bardzo ciekawy bo ma ogromną ilość tych plamek na liściach od których wzięła się jego nazwa.
No i najważniejsze że zaraz pokażą się kwiaty.

Obrazek

Obrazek

przemycę bardzo niepozorna roślinke która pięknie kwitnie też bardzo drobnymi, niepozornymi kwiatuszkami (2-3mm) jeszcze w paczkach
Konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium)

Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

Stoplamek moim faworytem :ok:
ODPOWIEDZ