Witaj! Anonymous

Porady Eli, temat: Uwaga na wirusy

Porady Eli, temat: Uwaga na wirusy

Postprzez carpe diem » 2 gru 2015, o 22:04

Ponieważ nie można włączyć się do dyskusji w temacie podanym w tytule, to tu napiszę takie moje przemyślenia :oczy:

Pani Elżbieta napisała: "Najlepiej jest jednak zniszczyć i to jak najszybciej zawirusowane rośliny, aby nie zaraziły swoim wirusem sąsiednich roślin."

Smutne, ale to jest jedyna skuteczna metoda zwalczenia wirusów. Olejki herbaciane, czy inne 'czary' mogą tylko 'na moment' dać wrażenie, iż pozbyliśmy się problemu. A w efekcie, jak słusznie zauważyła p. Elżbieta, raz zainfekowana roślina już na zawsze pozostaje nosicielem wirusa. Nawet wtedy, kiedy nie będziemy widzieć żadnych zmian chorobowych.

Dobrze, że powstał ten ważny temat. Choroby wirusowe są groźne, ponieważ, póki co, nie ma na nie lekarstwa. Można tylko zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się.

Nie jest łatwo rozpoznać chorobę wirusową roślin. Często przybiera postać utajoną i dopiero badania laboratoryjne mogą wykazać obecność patogenów.
Z drugiej strony nie każda zmiana na liściach, czy zdeformowane kwiaty świadczą o chorobie wirusowej. Jeżeli storczyk z roku na rok daje nowe, coraz większe przyrosty, to wspomniane zmiany mogą być wynikiem, np. błędów w uprawie. Niemniej jednak, warto uważać i obserwować taka 'podejrzaną' roślinę, czy w ogóle każdą nowo nabytą. Odizolować ją od reszty kolekcji, dokładnie dezynfekować narzędzia i pojemniki, aby uniknąć ryzyka przeniesienia patogenów na resztę kolekcji.
Generalnie wirusy osłabiają rozwój roślin i ostatecznie doprowadzają do ich śmierci. Dlatego jeżeli mamy do czynienia z przebarwieniami na liściach (mozaika, smugi, pierścienie) i dodatkowo towarzyszą temu deformacje kwiatów, czy jakieś nieregularne ich przebarwienia, a wzrost roślin jest zahamowany, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z wirusem.
Avatar użytkownika
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony
 
Posty: 233
Dołączył(a): 22 lis 2015, o 23:08

Powrót do Artykuły, porady, opinie...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość