Witaj! Anonymous

Woda do nawadniania storczyków.

Woda do nawadniania storczyków.

Postprzez Mery » 28 lip 2012, o 18:29Nawadnianie

Storczyki są roślinami o różnych wymaganiach odnośnie wilgotności podłoża.
Ogólnie biorąc, storczyki nie lubią mokrego, „nasączonego” wodą podłoża. Długo utrzymująca się w podłożu wilgoć spowodowana zbyt częstym podlewaniem i brak swobodnego przepływu powietrza przez warstwę podłoża spowodowany nieprzepuszczalnym dla powietrza, zbyt drobnym lub rozłożonym podłożem powoduje gnicie korzeni. Rozwojowi organizmów powodujących gnicie korzeni, czyli głównie bakterii, sprzyjają warunki w podłożu podane wyżej. Czynnikiem sprzyjającym gniciu korzeni jest również zbyt niska temperatura mokrego podłoża. W podłożu o dużym stopniu rozłożenia mogą rozwijać się pleśnie, które bardzo szybko mogą zniszczyć korzenie rośliny.

Podłoże przed kolejnym nawadnianiem powinno przeschnąć lub być minimalnie wilgotne w całej objętości. Często w środku doniczki znajduje się zwinięty mech lub gąbka [materiał poprodukcyjny w nowo kupionych storczykach] i tam długo utrzymuje się wilgoć, a tego storczyki na dłuższą metę nie lubią.
W czasie podlewania trzeba zwrócić uwagę, by woda nie pozostała między liśćmi. Ważne jest, by nie pozostała ona na stożku wzrostu [tam gdzie wyrasta nowy listek]. Pozostawienie wody w tym miejscu może wywołać chorobę, która często doprowadza do zniszczenia całej rośliny.
Jeżeli woda zaleje stożek wzrostu, lub zostanie między liśćmi, należy ją usunąć przy pomocy papierowej chusteczki, lub przy pomocy kawałka papieru toaletowego.

Kiedy nawadniać.

Storczyki powinny być nawadniane rano. Pozwoli to liściom na przeschnięcie przed nadejściem zmroku i uchroni je przed atakiem patogenów w czasie, gdy spada temperatura, a roślina jeszcze jest mokra.
W czasie mocnego nasłonecznienia na liściach storczyków nie powinny znajdować się krople wody, bo działałyby one jak soczewka. Nastąpiłoby punktowe poparzenie storczyka.

System nawadniania podłoża powinniśmy określić sami, biorąc pod uwagę warunki, w jakich przebywa roślina oraz jej potrzeby w określonej fazie wzrostu lub spoczynku.
Szybkość przesychania podłoża uzależniona jest od wielkości granulacji, temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Natomiast w okresie wzrostu nowych pseudobulw nie jest wskazane przesychanie podłoża.

Sposobem określającym, w którym momencie należy nawodnić podłoże jest obserwacja korzeni storczyka przez przeźroczystą doniczkę. Storczyk przed kolejnym podlaniem nie powinien mieć korzeni zielonych [ u falenopsisów]. Ale są gatunki wymagające stale wilgotnego podłoża i im trzeba takie warunki zapewnić.
Wilgotność podłoża można sprawdzać trzymając w doniczce blisko środka w podłożu, drewniany patyczek. Przy uprawie falenopsisów, po wyjęciu patyczka powinien on być suchy. Jeżeli patyczek jest mokry, należy jeszcze odczekać z następnym namaczaniem.
Innym sposobem określenia potrzeby podlania jest „waga” doniczki. Podłoże potrzebujące podlania staje się lekkie.
Jeżeli nie mamy pewności, czy należy podlać storczyka, powinniśmy jeszcze się wstrzymać z podlewaniem. Storczyki, ogólnie biorąc, lepiej znoszą okres suszy, niż nadmierne nawodnianie podłoża.

Są takie storczyki, które potrzebują do ponownego zainicjowania kwitnienia przejścia okresu suszy – okresu spoczynku [np. z rodzaju Cattleya, Dendrobium ]. Ograniczamy im podlewanie lub nawet z niego rezygnujemy.Jak często podlewać?

Trudno jest określić, co ile dni powinno się nawadniać storczyki. Okresy między przelewaniem – nawadnianiem nie mogą być sztywno określone. Zależą one od warunków lokalnych, czyli od tego, jaka jest temperatura, jaka wilgotność i z jakim podłożem mamy do czynienia. Podłoże świeże mniej namaka i krócej utrzymuje wilgoć. Takie podłoże powinniśmy dłużej poddawać namakaniu.
W temperaturze wyższej szybciej następuje przesychanie podłoża. Wilgotne powietrze spowalnia przesychanie substratu w doniczce.
Trzeba samemu spraktykować, jak często podlewać w określonych warunkach i w określonej porze roku.
Najlepiej jest nawadniać podłoże przez zanurzenie w wodzie i przetrzymanie w niej doniczki z rośliną przez około 20 minut, starając się, by cały substrat był zanurzony w wodzie, by podłoże dobrze nasiąkło i by korzenie wystające ponad podłoże też naciągnęły wody.
Nie powinno się zostawiać wody na podstawce.
Nie powinniśmy wykorzystywać tej samej wody - w przypadku namaczania - dla kilku kolejnych roślin. Jest to najprostszy sposób przenoszenia szkodników, chorób { infekowania patogenami zdrowych roślin!}

Jaką wodę stosować do namaczania podłoża?

Najlepszą wodą do podlewania jest woda deszczowa [przewodność na poziomie ok. 20-40 μS], lub woda pośniegowa. Jest ona miękka. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową, lub może być nieco cieplejsza.
Woda deszczowa powinna być zbierana po pół godzinie od rozpoczęcia opadów, gdy powietrze zostanie przepłukane z zawartych w nim zanieczyszczeń.
Deszczówka czysta zawiera wolny tlen, który pozytywnie wpływa na mikroorganizmy żyjące w podłożu i na zdrowie storczyka. [Tlen z powietrza rozpuszcza się w wodzie i wtedy między cząsteczkami H2O istnieją cząsteczki O2.]
W zanieczyszczonej wodzie deszczowej, zawierającej rozpuszczone związki organiczne, szybko rozwijają się bakterie, które zużywają ten wolny tlen. Woda wtedy ma nieprzyjemny „stęchły” zapach. Takiej wody nie należy stosować do nawadniania storczyków.

Okazało się, że woda ze śniegu jakościowo jest jeszcze lepsza od deszczówki, ponieważ na podstawie pomiaru przewodnictwa, które wyniosło 25μS, odczynie 4,97 pH, substancjach rozpuszczonych 13,7 mg/l i obecności niewielkich ilości wapnia, nie przekraczające 0,5mg Ca2+/l, nadaje się idealnie do podlewania. (K. Gozdek)

Wiadomo , woda deszczowa w rejonach o zanieczyszczonym powietrzu ma gorszą jakość. Wtedy lepiej jest stosować wodę z kranu oczyszczoną przez filtry.

Bardzo dobra jest woda z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana. Jednak do wody destylowanej dodajemy co kilka „podlewań” trochę wody z kranu (ok. 10%). Storczykom potrzebne są pewne pierwiastki zawarte w wodzie kranowej [wapń i magnez.....]. W naturalnym środowisku rośliny pobierają je z naturalnych siedlisk, w których żyją.

Storczyki uprawiane w sztucznych warunkach, muszą być jednak systematycznie nawożone, bo sama woda nie dostarczy im potrzebnych mikroelementów.
Jeżeli nie możemy swoim storczykom zapewnić dobrej wody, musimy korzystać z wody kranowej [minerałów średnio ok 400 μS.] . Woda taka powinna być przegotowana (ok. pół godziny) i pozostawiona do odstania. Nastąpi wytrącenie ok. 50% rozpuszczonych soli wapniowych oraz osadzenie się wytrąconego w czasie gotowania węglanu wapnia i odparowanie chloru (jeżeli jest chlorowana).
[ Są storczyki , które w naturalnym środowisku korzystają z wody deszczowej w której rozpuszczają się składniki podłoża np. wapiennego. Takim storczykom woda z zawartością wapnia nie szkodzi.]
Dlaczego „twarda” woda, zawierająca dużo rozpuszczonych soli wapniowych jest tak niekorzystna dla większości storczyków?
Ponieważ osady węglanu wapnia i magnezu gromadzą się na korzeniach, powodując ich niszczenie. Osad pozostaje na korzeniach, mimo spłukiwania. Powoduje to powolne niszczenie zewnętrznej części korzeni (welamen), co skutkuje zatkaniem „gąbek” pochłaniających wodę .
Woda z kranu powoduje też osadzanie się złogów na podłożu, co powoduje szybkie zasolenie podłoża. Przy stosowaniu wody wodociągowej storczyki powinny być przesadzane co 1-2 lata, a to nie jest z kolei dla nich dobre, ze względu na możliwość uszkadzania korzeni przy przesadzaniu.
Jeśli woda demineralizowana jest łatwo dostępna, możemy jej używać. Dodajemy wtedy do niej nawóz, podnosząc potrzebną zawartość minerałów.
Stosowanie samej wody destylowanej w dłuższym okresie czasu nie jest wskazane. Storczyki mimo stosowania nawozów wykazują po pewnym czasie objawy niedożywienia.
Wodę do podlewania można zakwaszać, wieszając we wiadrze woreczek z torfem wysokim przez kilka dni lub dodając 1-2 krople soku z cytryny na litr wody. Lekko kwaśna woda jest „lubiana” przez storczyki.

Uwaga. Zebraną wodę deszczową należy przechowywać koniecznie w ciemnym zbiorniku, dla zapobieżenia wzrostu glonów, które po wyczerpaniu szczególnie fosforu obumierają i silnie zanieczyszczają wodę. (K. Gozdek)

Zapas wody powinien być przechowywany w ciemnym, chłodnym miejscu, aby nie namnażały się w niej glony. Woda z glonami staje się zasadowa [nie jest dobra dla storczyków, bo glony wytwarzają szkodliwe substancje dla innych organizmów: bakterii, grzybów, pożytecznych dla storczyków].
Jeżeli w doniczce narośnie niewielka ilość glonów nie jest konieczne przesadzanie storczyka. Należy tylko odciąć dopływ światła do podłoża i glony przestaną się rozwijać.
Woda oligoceńska, moim zdaniem nie nadaje się do nawadniania storczyków. Jest ona z reguły bardziej zmineralizowana niż woda wodociągowa. Szczególnie dotyczy to zwiększonych ilości rozpuszczonych soli żelaza i manganu.

Uwaga: Ważne dla storczyków jest natlenienie wody. Aby to natlenienie zwiększyć, należy wodę przelewać przed zastosowaniem. Zabiera ona wtedy z powietrza dodatkowy tlen, tak ważny dla dobrego rozwoju storczyków.

Czy można stosować tą samą wodę do namaczania kolejnych roślin?

Każda roślina powinna dostawać swoją porcję wody. Nie dopuścimy wtedy do przenoszenia się ewentualnych chorób, lub szkodników, z jednej doniczki do drugiej.
Można zastosować metodę spryskiwania podłoża, ale takie dostarczanie wody musi być obfite i znacznie częstsze.

Czy opryskiwać liście storczyków?
Opryskiwanie, zraszanie liści storczyków nie jest metodą zwiększania wilgotności powietrza wokół storczyka.

Generalnie zraszanie storczyków nie jest najlepsze dla nich. Młode przyrosty mogą zagniwać. Opryskiwanie podnosi wilgotność jedynie na chwilę. Lepsze jest zamgławianie, a najlepiej by rosły one w grupach i miały zwiększone parowanie od spodu, co stwarza dobry mikroklimat. Jedynym wyjątkiem, kiedy zraszanie jest zalecane to gdy panują bardzo wysokie temperatury i wtedy liście szybko przesychają.
Młodych korzonków nie należy też spryskiwać. Spryskujemy podłoże w pobliżu korzonków, które zaczynają wyrastać.

Jak dbać o mikroklimat w pobliżu storczyków?

Trzeba dbać o wilgotność wokół rośliny – mikroklimat. Można zamgławiać storczyki wodą deszczową lub demineralizowaną
[Woda zawierająca minerały pozostawia plamy - złogi. One zatykają aparaty szparkowe, utrudniając oddychanie roślinie, a pozostające na korzeniach utrudniają lub uniemożliwiają pobieranie wody przez korzenie.]
Liście można przecierać kawałkiem mokrej waty lub miękkiej tkaniny, aby zebrać kurz i nawilżyć je.
Ale skuteczniejsze jest zapewnienie storczykom stałej wilgotności.
Storczyki powinny stać NAD dużymi tacami - [kuwetami] z wodą lub z mokrym keramzytem, która ciągle paruje. Rośliny stawiamy w grupach, wtedy zwiększa się wilgotność . Bardzo dobrze na storczyki wpływa towarzystwo paproci.

Jak pielęgnować liście storczyków?

Co jakiś czas można przecierać liście storczyków wodą z piwem 1:1, oczyszczając je z kurzu i stosując tym sposobem nawożenie dolistne. Konieczne jest zmienianie waty, by nie przenosić szkodników i zarodników grzybów.

Czy zawsze dodawać nawóz?

Nie dodajemy nawozu przy każdym namaczaniu. Co czwarte nawadnianie przepłukujemy podłoże namaczając je czystą wodą [bez nawozu]. Nastąpi wtedy wypłukanie nadmiaru nawozów osiadających w podłożu.

Uwaga

Pojawia się często pytanie : Czy woda z akwarium nadaje się do nawadniania storczyków ??

Moim zdaniem używanie wody z akwarium do nawadniania storczyków nie jest najlepszym pomysłem.

Stosowanie wody z akwarium nie ma żadnego uzasadnienia.
Zawiera ona mnóstwo drobnoustrojów, które mogą być niegroźne dla zwierząt w akwarium, ale dla roślin nieprzystosowanych jak najbardziej mogą być groźne.
W takiej wodzie generalnie się zmienia stężenie związków azotu, w tym azotanów i jonu amonowego .
Nie jest też znany stopień zasolenia takiej wody w przypadku stosowania różnego rodzaju preparatów chemicznych w akwarystyce.

Aktualnie można bez problemu kupić różnego rodzaju nawozy do uprawy storczyków i nie ma sensu posiłkować się wodą z akwarium.

A ponadto w akwarium są przeważnie też ślimaki i one z wodą mogą być przeniesione do doniczek, a i to jest niekorzystne dla storczyków.autor : Maria Majchrzak przy współpracy
z Krzysztofem Gozdkiem.


"Zaawansowani" storczykarze wiedzą, że każdy gatunek storczyków ma odmienne wymagania.
Trzeba zawsze sprawdzać w jakich warunkach żyje ten gatunek w naturalnym środowisku. Od tego będzie zależało też nawadnianie, bo do takich warunków należałoby się zbliżyć.
W naturze storczyki korzystają z wody deszczowej, a ich indywidualne potrzeby zapewnia im środowisko w jakim żyją..Dlatego podłoże dla poszczególnych gatunków musi być zróżnicowane..
Następny temat będzie dotyczył podłoża.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Avatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
 
Posty: 794
Dołączył(a): 13 lip 2012, o 18:08
Lokalizacja: Opolszczyzna

Powrót do Porady Mery

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości