Witaj! Anonymous

Różne podłoża i dodatki - składniki podłoży

Różne podłoża i dodatki - składniki podłoży

Postprzez Mery » 8 sie 2012, o 11:48Różne podłoża i dodatki stosowane w samodzielnym komponowaniu podłoża.

W zasadzie storczyki mogą rosnąć prawie we wszystkim. Powodzenie uprawy zależy od tego co im zapewnimy, by miały wilgoci tyle ile trzeba, by miały światła , temperatury i powietrza, oraz składników odżywczych w miarę, nie za mało, ale i nie za dużo.

Podłoża kupowane w sklepach są różnych firm. One różnią się od siebie zawartością składników i granulacją.
Nie byłoby to dziwne, że są różne gdyby było określone dla jakiej grupy storczyków jest konkretne podłodze przewidziane do zastosowania. A niestety bardzo często tak nie jest. Samo określenie: Podłoże do storczyków nic nie mówi o zawartości. Obrazki zamieszczone na opakowaniu też nie informują dla jakiego gatunku jest ono przewidziane. Podłoża są bardzo zróżnicowane, a sklepy i nawet centra ogrodnicze nie zawsze mają kilka rodzajów do wyboru. [Znacznie lepiej jest w specjalistycznych sklepach wysyłkowych.]
Obrazek
przykład podłoża w workach.

Każdy sprzedawca ma umowę z jakimś dostawcą i tylko takie podłoże sprzedaje. Klient nieświadomy kupuje i często popełnia kardynalny błąd wsadzając np. falenopsisa do podłoża dla storczyków na bazie torfu. Takie podłoże mimo, że ma „obrazek „ pokazujący falenopsisa , nie nadaje się dla tego gatunku. Te storczyki w naturze rosną na gałęziach drzew , więc nie mogą rosnąć w podłożu torfowym. Takie podłoże z kilkoma dodatkami może być użyte dla Ludisii, dla Cymbidium.,do storczyków naziemnych. .Natomiast storczyki epifityczne np. falenopsisy muszą mieć podłoże przewiewne składające się najczęściej z wielu składników.
W zależności od gatunku stosujemy podłoża grube, średnie i drobne. Grube podłoże powinno składać się ze składników o granulacji powyżej 40 mm, średnia granulacja około 25-40 mm, drobne podłoże to takie którego kawałki mają rozmiar od 10 do 25 mm.
Grubość podłoża dobieramy zwykle wg grubości korzeni. Delikatne korzenie wymagają drobnej granulacji.
Korzenie mocne, grube mogą rosnąć w podłożu o dużej granulacji.
[Niektóre storczyki o drobniejszych korzeniach np.dendrobia, miltoniowate,lepiej rosną jednak w podłożu bardziej przewiewnym. Korzenie ich wtedy napowietrzone nie zagniwają..]

Uwaga: podłoże zakupione dla bezpieczeństwa powinniśmy na wszelki wypadek wyprażać w piekarniku , w 160 C przez 1/2 godziny. Nastąpi wtedy zniszczenie pleśni, grzybów i owadów .
Po wyprażeniu należy je namoczyć w wodzie deszczowej lub innej na 3-4 godziny, potem odsączyć i następnie rozścielić by trochę przeschło na powierzchni. Wilgotne nadaje się do użycia.
Podłoże musi mieć zdolność gromadzenia wilgoci ,by roślina mogła wyrównywać bilans wodny. Oprócz wody roślina musi pobierać z podłoża składniki z rozkładu tego podłoża , jak i składniki dostarczane przez nas a zatrzymujące się w podłożu.
Nie można dokładnie określić składu podłoża , bo warunki uprawy nie są jednakowe u wszystkich. więc można powiedzieć, że nie ma podłoża uniwersalnego. Do stosowanego podłoża trzeba dopasować :nawadnianie, naświetlenie, wietrzenie i odpowiednią temperaturę. A wiemy, że nie mamy wszyscy takich samych warunków w mieszkaniu.

Składniki podłoża:

1.
--Kora sosny i jodły [najwartościowsza jest kora pinii] może być workowana, może być pobrana spod krzewów, może być nawet świeża, ale trzeba ją przygotować.
Ścinamy i odrzucamy tę zewnętrzną , miękką , zwietrzałą część kory . Tniemy ja na kawałki około 3 cm., przelewamy kilka razy wrzątkiem. Pozostawiamy do lekkiego odparowania.można też wyprażyć piekarniku aby zniszczyć zarodniki grzybów i ewentualne szkodniki., a potem trzeba namoczyć i odsączyć.

Obrazek

2.
--Węgiel drzewny.

Zapobiega on procesom gnilnym szczególnie gdy podłoże składa się z drobnych elementów łatwo się rozkładających.
Może być taki z ogniska , taki do grilla, z kominka.[ale nie brykiety.] Najlepszy jest węgiel z drzewa twardego: bukowego, dębowego, grabowego.. większe kawałki można pokruszyć. może być też węgiel leczniczy – z apteki, ale ten się łatwo wypłukuje z podłoża.

Obrazek


3.
--Keramzyt

Jest składnikiem obojętnym chemicznie, bo jest to tylko wypiekana glinka. Jest on odporny na działanie wilgoci, na działanie grzybów i pleśni, chociaż one tam czyhają w jego zakamarkach.
Jeżeli chcemy użyć ponownie keramzyt , to musimy wiedzieć, że mycie powierzchniowe keramzytu nie niszczy grzybów ani pleśni , wskazane jest po wymyciu wyprażenie go w piekarniku w 200stopniach przez pół godziny. Giną wtedy umiejscowione głęboko strzępki grzybni.
Keramzyt świetnie zatrzymuje wilgoć , więc nadaje się do uprawy hydroponicznej , jako drenaż , jako dodatek do podłoża...
Nowy keramzyt należy wypłukać, wybierając granulki a pozostałe na dnie części pyliste wylać z wodą. Takie przepłukiwanie robimy kilka razy, następnie zalewamy gorącą wodą i zagotowujemy. Przepłukujemy gorący zimną wodą dobrej jakości[np. deszczówką].
Nie jest konieczne zakwaszanie keramzytu. Jest to materiał obojętny chemicznie.

Obrazek

4.
--Seramis

są to granulki z przepalonej, porowatej glinki. Pochłaniają one bardzo dużą ilość wody oddając ją potem stopniowo roślinie. Roślina jest dobrze napowietrzona i ma długo dostęp do zawartej w granulkach wody.

Obrazek5.
--Perlit –agroperlit

zatrzymuje wodę bo jest porowaty Jest dodatkiem do podłoża [wygląda jak biały piasek]

Obrazek


6.
--Vermiculit

Wygląda jak złociste kawałeczki . Jest materiałem używanym również w uprawie. .Poprawia on gospodarkę wodno – powietrzną w doniczce, zatrzymując wodę a wraz z nią składniki odżywcze dostarczane roślinie . Zasobny jest w magnez.. Zatrzymuje też powietrze między granulatem. Korzenie mają wilgoć i nie duszą się. Można go też stosować jako materiał drenażowy.

Obrazek


7.
--Pumeks ogrodniczy.

Rośliny dobrze znoszą ten dodatek, bo on jest porowaty co umożliwia zatrzymywanie wody z nawozami i powietrza w głębszych warstwach podłoża

Obrazek


8.
--Dolomit

Dolomit kruszony, dodawany jest do podłoża storczyków wapnolubnych, bo powoli następuje wypłukiwanie się magnezu i wapnia – składników potrzebnych tym storczykom.

9.
--Muszelki wapienne

Rozkruszone muszelki to naturalny dodatek wapna do podłoża podwyższający jego pH

Obrazek


10.
-- Kokos

stosowany jest jako kawałki włóknistej części orzech kokosowego. Spotykamy go jako cienkie włókna i jako kawałki 2cm. Zapewnia on dobre napowietrzenie podłoża i zatrzymuje też trochę wody.
Przed użyciem należy go kilkakrotnie namoczyć w miękkiej wodzie. w celu wypłukania zawartych w nim soli.

Obrazek11.
--Sphagnum- mech [ mech torfowiec]

posiada naturalne właściwości chroniące przed działanie patogenów i grzybów,

Ponieważ nasz rodzimy jest pod ochroną można go kupić w sprzedaży wysyłkowej. Jest on sprzedawany w różnej formie: luźny i cięty , prasowany..
Mech może być stosowany do uprawiania storczyków, do reanimacji. Może też być dodatkiem do podłoża. Zatrzymuje on duże ilości wody w podłożu. Jako zbity nie powinien znajdować się w doniczce namaczanej, bo jest to nie dobre dla korzeni. Jest to szkodliwe w lecie i w zimie. Po dłuższym czasie mogą one gnić.
Dobrze się sprawdza mech w uprawie na podkładkach.
Przed zastosowaniem należy go namoczyć w ciepłej wodzie przez 3 godzin, później bardzo mocno wycisnąć. [ Bierzemy go tylko tyle , ile zużyjemy.]

Obrazek


12.
--Torf wysoki

Charakteryzuje się on wysoką kwasowością 3-4 pH. Jest barwy brązowej. Posiada luźne włókna. Rozluźnia on podłoże, napowietrza i zatrzymuje wodę.
W sprzedaży jest jako nieodkwaszony i jest też odkwaszany wapnem.
Kupując trzeba uważać co wybieramy, i dla jakiego rodzaju storczyka.

Obrazek


13.
--Liście bukowe

Są one zasobne w składniki mineralne[ sole]Rozkładając się wolno w podłożu dostarczają storczykowi próchnicy.
Zbieramy je jesienią dokładnie suszymy by zapobieć butwieniu.
Można je odkazić przed dodaniem do podłoża , zawinięte w szmatkę parować w garnku do gotowania na parze. Dodajemy cięte. Po kilku latach ulegają one rozkładowi.

Obrazek
Liście bukowe są ciemniejsze, mają gładkie, równe brzegi , bez ząbków.
Ten jaśniejszy jest liściem grabowym .


14.
--Wełna mineralna

Kostki z wełny mineralnej to doskonałe podłoże do uprawy storczyków epifitycznych i naskalnych lubiących stałą wilgotność podłoża.

Sadzone są w niej Cymbidia w procesie produkcyjnym.

Obrazek


15.
--Skorupki orzeszków ziemnych

są dobrym dodatkiem do podłoża.
Skorupki trzeba bardzo dokładnie oczyścić. Zalewamy je wrzątkiem. Gdy woda ostygnie trzeba ją odlać i ponownie zalać wrzątkiem. Robimy to przez kilka dni, aż woda będzie jasna. Po wymianie wody usuwamy też oddzielające się łuski wewnętrzne.
Można je stosować do ratowania przelanych kwiatów. Na spód doniczki dajemy keramzyt, potem podłoże z dodatkiem skorupek i na powierzchnię podłoże docelowe w zależności od gatunku storczyka.
Równie dobry jest korek z dębu korkowego.

Obrazek


16.
--Skorupki z orzechów laskowych

są też dobrym składnikiem podłoża. Stosujemy je po przegotowaniu

Obrazek--Skorupki z orzechów włoskich
NIE nadają się jako składnik podłoża. Zawierają one garbniki, które stopniowo się uwalniają i niszczą korzenie.

17.
--Styropian

rozdrobniony styropian stosujemy jako drenaż lub do rozluźnienia podłoża.

Obrazek


18.
--Gąbka

zwiększa ona pojemność wody w podłożu bo nasiąka znacznie
W podłożu czasem znajdujemy kawałki gąbki. Takie podłoże znacznie dłużej zatrzymuje wodę. Gąbka jak każdy inny substrat może się sprawdzać w określonych warunkach uprawy. Nie musi się jednak sprawdzać w innych.
Widziałam kiedyś roślinę prowadzoną w podłożu z gąbki.
I można powiedzieć, że uprawa udaje się we wszystkim, jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki Wszystko uzależnione jest od zapewnienia roślinie odpowiednich warunków : światła, temperatury , ruchu powietrza i jego wilgotności
W warunkach parapetowych raczej gąbka jako podłoże , moim zdaniem nie sprawdzi się. Może stanowić dodatek do podłoża gdy zastosujemy ją w niewielkiej ilości.

Obrazek


19.
--Włókno kokosowe

stosujemy do wyścielania koszyczków i maskowania drutów. może być też cięte jako składnik podłoża.

ObrazekJeżeli nie radzimy sobie z jakimś rodzajem podłoża , należy roślinę posadzić do takiego, jakie się u nas sprawdza.
Każdy ma inne warunki i nie można ulegać modzie, ani sugestii.

W specjalistycznych sklepach internetowych są podłoża specjalne dla wielu gatunków.
Można tam dobrać potrzebne dla swoich podopiecznych, np.:


Podłoże do storczyków - EXTRA
Podłoże do storczyków epifitycznych OrchidSklepik to zrównoważona mieszanka z najlepszych składników.


Podłoże do storczyków - EXTRA drobne
Podłoże do storczyków epifitycznych OrchidSklepik EXTRA Drobne to zrównoważona mieszanka z najlepszych składników.


Podłoże OS do storczyków epifitycznych - drobne
Podłoże do epifitów OrchidSklepik o drobnej granulacji jest idealną mieszanką do storczyków epifitycznych wymagających stałej wilgotności wokół korzeni.


Podłoże OS do storczyków epifitycznych - grube
Podłoże do epifitow OrchidSklepik o dużej granulacji jest idealną mieszanką dla storczyków wrażliwych na gnicie korzeni

Podłoże OS do storczyków naskalnych
Podłoże do storczyków naskalnych OrchidSklepik, jest starannie przegotowane tak aby zaspokoić unikalne wymagania tych roślin


Mech torfowiec (Sphagnum moss)

Mech torfowiec to 100% naturalny i wyselekcjonowany mech Sphagnum.

oraz wiele składników do samodzielnego skomponowania podłoża.

Ze str. http://www.orchidsklepik.pl/sklep/kateg ... dloza.html


Można samodzielnie sobie przygotować podłoże. Polecam takie :


Phalaenopsis

Kora sosnowa 30%, kora jodły 20%,mech torfowiec 10%,.
Pozostałe składniki: liście buka, włókna torfu wysokiego, rozdrobniony styropian,.
Można dodać wiórki rogowe w małej ilości.

Cymbidium.

Torf wysoki +drobna kora sosny i jodły – 70%.
30% - rozłożona ziemia z liści dębowych i bukowych, mech torfowiec, węgiel drzewny, perlit. Do podłoża można dodać wysuszony obornik, zmielony na pył lub wiórki rogowe.

Miltonia.

Kłącza i korzenie paproci, mech torfowiec, kora jodły, kora sosny – 70%.
30% - to perlit, włókna torfu wysokiego węgiel drzewny.
Można dodać niewielką ilość wiórków rogowych.

Paphiopedilum.

Liście buka, kora sosny, węgiel drzewny, perlit, styropian, drobno krojony mech torfowiec,.

Lub: [mielona kora, 20% pokruszonych liści dębu, paproci drzewiastej, węgla drzewnego, perlitu.]

Cattleya.

Kłęby paproci, mech, kora jodły i sosny – 70%,
węgiel drzewny, styropian, liście buka, cegła, wiórki rogowe.-30%

.Podam jeszcze skład polecane przez Krzysztofa Ubysza [ z audycji telewizyjnej „Rok w ogrodzie”] Podłoże do storczyków epifitycznych [to znaczy rosnących na innych roślinach]


W równych proporcjach [odmierzane np. kubkiem]
-skorupki orzechów laskowych,
-skorupki orzeszków ziemnych- fistaszki.
-keramzyt,
-kora sosny i kora daglezji,
-styropian,
-węgiel drzewny,


Różne inne sposoby uprawiania storczyków


Można się zdecydować na uprawianie storczyków epifitycznych mocując je na :
-- kawałku kory sosnowej, topolowej, dębu korkowego, robinii, wiązki gałązek jałowca, wierzby, topoli. [ale te „podkładki -wiązki” szybko się niszczą.]
Układamy je na sphagnum , mocujemy żyłką lub paskiem uciętym z pończochy, drucikami lub szpilkami. i okrywamy korzenie włóknem kokosowym, które ułatwia dostęp powietrza do korzeni i nieco mniej zatrzymuje wody, niż mech torfowiec.

Pomysłowość ludzka nie zna granic.

Widziałam kostki zrobione z siatki plastikowej wypełnione podłożem z dużą zawartością mchu a na tak przygotowanych podkładkach umocowana roślina , której korzenie były lekko okryte włóknami kokosa. Mech był żywy.

Można też uprawiać na powierzchni doniczki glinianej w kształcie rury.
Naczyńka napełnia się wodą ze składnikami odżywczymi. Są one porowate więc wilgoć przenika i roślina może ciągle pobierać wodę w ciągu kolejnych dni, nie tylko kilku godzin.[ dobry sposób do zamieszczenia w gablocie. ]
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Avatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
 
Posty: 794
Dołączył(a): 13 lip 2012, o 18:08
Lokalizacja: Opolszczyzna

Powrót do Porady Mery

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość