Witaj! Anonymous

Uwaga na wirusy

Uwaga na wirusy

Postprzez Elżbieta » 3 gru 2012, o 23:36

Uwaga na wirusy!
Naczytałam się o tym i po przejrzeniu moich roślin włosy zaczęły się jeżyć na głowie.Wszędzie widziałam wirusy.
Może trochę przesadzałam.Zaczęłam wszędzie szukać,sprawdzać.
Czy to wirus,czy jednak nie? Dopadł mnie jakiś obłęd,czy co?

Virus z łacińskiego oznacza jad.

Tak nazywano bliżej nie znane substancje wywołujące choroby.
Wirusy jako czynniki chorobotwórcze odkryto w 1892 roku.
Niestety, normalny człowiek tak zwany laik niewiele o nich może wiedzieć,bo wirusy aby się rozmnażać potrzebują do tego celu określonych komórek roślinnych, zwierzęcych,czy drobnoustrojów.
Wirusy dostają się do wnętrza komórki tylko przez zranienia!
Mogą to być bardzo małe uszkodzenia tkanek.
Z zakażonej rośliny do rośliny zdrowej może być przeniesiony np. za pomocą narzędzi do przycinania.
Przenoszą go też owady o kłująco - ssących narządach gębowych jak mszyce,mączliki, wciornastki.
Taka roślina pozostaje już na zawsze nosicielem wirusa :do bani: ,chociaż mogą być zaatakowane tylko niektóre części takiej rośliny.

Szkody wyrządzane przez wirusy mogą być różne.
Czasem nie widać żadnych objawów choroby.Wirus jakby się ukrywał i czekał na stosowną chwilę w formie utajonej.
Ujawnia się np. podczas osłabienia roślin.Może to wyglądać niewinnie .Jednak zahamowanie wzrostu rośliny, którego powodu nie potrafimy sobie wytłumaczyć może oznaczać obecność wirusa .
Zaczynają się pojawiać i inne uszczerbki w stanie zdrowia,co doprowadza w końcu do zniszczenia rośliny,która jest po prostu żywicielem wirusa.

Najczęściej spotykane choroby wirusowe to:
Mozaikowatość
Liście wówczas przypominają mozaikę o jasnych i ciemnych kolorach zieleni.Plamy mogą przybierać kształt pierścieni,a chore liście są lekko sfalowane.

Tu według mnie mozaikowatość na liściu starej Cymbidium.
Obrazek
Obrazek
Można to tłumaczyć brakiem substancji pokarmowych,roślina nie jest należycie nawożona,Cymbidium lubi dużo nawozu itd.
Nie wiem czy to wirus,czy nie,ale jest to pewne prawdopodobieństwo,że jednak tak,bo ta roślina chociaż nie wygląda na chorą,przyrosty wyrośnięte,korzenie zdrowe,to jednak nie kwitnie.

Karłowatość i rozetkowatość
Wygląda to na ogólny silny niedorozwój całej rośliny.Liście są nadmiernie zwężone,łodygi jakby były skurczone.To wszystko przybiera postać rozety.

Kędzierzawość i liściozwój
W tym przypadku liście są nienaturalnie zwinięte,pofalowane,powyginane.
Obrazek
Wysiany przeze mnie klonik.Co spowodowało jego kędzierzawość? Czy to wirus?

Obrazek
Obrazek
Ta Masdevallia coccinea wydaje się być całkiem zdrowa.Wyrośnięte wiosną skręcone 2 listki każą mi się zastanowić,czy to czasem nie jest liściozwój - jedna z chorób wirusowych.I chociaż niektórzy twierdzą,że te Masdevallia nieraz mogą wypuszczać dziwnie zwinięte liście,czy kwiaty,to nie wykluczam obecności wirusa w tym storczyku.

Żółtaczka wirusowa
Objawem mogą być żółtawo wybarwione liście i częściowo zielone kwiaty.Przy tym rosną liczne pędy z wydłużonymi liśćmi.
Miałam obawy,czy jedna z moich Miltassia nie została ofiarą takiego wirusa.Jednak gdy urosły jej dłuższe korzenie,dostała więcej nawozu to liście wróciły do barwy zielonej.

Wirusowe zielenienie płatków kwiatowych
Ten rodzaj wirusa charakteryzuje się zielono zabarwionymi kwiatami,podobnymi do liści.

Zwalczanie wirusów
Generalnie mówi się,że zwalczanie wirusów w porażonych uprawianych przez nas roślinach nie jest możliwe.
Mozaikowatość przy odpowiedniej pielęgnacji można zatuszować.
Można odciąć zawirusowane części roślin jak najszybciej po zauważeniu w nich prawdopodobieństwa zawirusowania.
Przy odrobinie szczęścia choroba mogła się nie przemieścić.
Słyszałam,że z wirusami walczyć można olejkiem herbacianym.

Starać się nie dopuszczać do przemieszczenia wirusów dezynfekując narządy do cięcia roślin.

Najlepiej jest jednak zniszczyć i to jak najszybciej zawirusowane rośliny,aby nie zaraziły swoim wirusem sąsiednich roślin.

Życzę,aby w Waszych kolekcjach nie było ich wcale.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Powrót do Porady Eli