Witaj! Anonymous

Podłoże do storczyków

Podłoże do storczyków

Postprzez KrisJa » 18 sty 2014, o 07:33

Czy ktoś używał jako podłoża do storczyków kory firmy HELDROS http://allegro.pl/kora-sosny-1l-profesj ... 52461.html ?
Wydawało mi się, że podłoże do storczyków (z wyjątkiem sabotków) powinno mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny, natomiast sprzedawca pisze, że jego kora jest domieszkowana dolomitem. Przecież dolomit zmienia odczyn na bardziej zasadowy. A może kora sosny kalifornijskiej jest zbyt kwaśna i musi być domieszkowana dolomitem?
Dodatkowe wątpliwości pojawiają się po przeczytaniu informacji, że ten sprzedawca handluje również roślinami owadożernymi, które lubują się w podłożach zasadowych.
Co myślicie o tej korze dla storczyków?

Pozdrawiam
KrisJa
KrisJa
Początkujący
Początkujący

Re: Podłoże do storczyków

Postprzez Mery » 18 sty 2014, o 08:44

Podłoża dla storczyków starałam się dokładnie opisać w temacie na stronie: viewtopic.php?f=60&t=532
Zapraszam do poczytania.

Uwaga!
Nie ma podłoża uniwersalnego.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Postprzez KrisJa » 18 sty 2014, o 10:59

Marysiu dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
Twoje opracowanie przeczytałem już wcześniej i m.in. dzięki niemu skusiłem się na samodzielne przygotowanie podłoży dla swoich storczyków.
Tym razem chodzi mi jednak o ten nieszczęsny dolomit. Sprzedawca zachwala, że jest super dla storczyków, jednak poniżej małą czcionką zapisani informację o tej domieszce. Na zdjęciach żadnych kamyczków nie widać, myślę więc, że jest to drobny proszek, lub kora namaczana była w roztworze ze sproszkowanym dolomitem. I o tą właśnie domieszką chciałem się dopytać: czy ten dolomit nie będzie wpływać negatywnie na storczyki epifityczne.

KrisJa
KrisJa
Początkujący
Początkujący

Postprzez Mery » 18 sty 2014, o 13:20

KrisJa napisał(a):Tym razem chodzi mi jednak o ten nieszczęsny dolomit. Sprzedawca zachwala, że jest super dla storczyków, jednak poniżej małą czcionką zapisani informację o tej domieszce. Na zdjęciach żadnych kamyczków nie widać, myślę więc, że jest to drobny proszek, lub kora namaczana była w roztworze ze sproszkowanym dolomitem. I o tą właśnie domieszką chciałem się dopytać: czy ten dolomit nie będzie wpływać negatywnie na storczyki epifityczne.

KrisJa

Dolomit kruszony, dodawany jest do podłoża storczyków wapnolubnych, bo powoli następuje wypłukiwanie się magnezu i wapnia – składników potrzebnych tym storczykom.

Wpisz w wyszukiwarkę Gogle Dolomit w podłożu dla storczyków i znajdziesz wiele informacji.
Dolomit jest skałą i dodaje się go w postaci kawałeczków . Moim zdaniem nie ma zupełnie sensu dodawanie pyłu , gdyż nastąpiłoby szybkie wypłukanie go z podłoża dla wapnolubnych..
A to co pisze sprzedawca..to całkiem inna bajka. W moim tekście pierwsze zdjęcie już obrazuje jakie są tz. podłoża dla storczyków. Piszą co im się podoba i zamieszczają na workach z podłożem zdjęcia zupełnie nieodpowiednie.. .. Szkoda, że nie piszą dla jakiego rodzaju jest to podłoże....
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Postprzez KrisJa » 18 sty 2014, o 18:18

Tak myślałem. Marysiu potwierdziłaś moje wątpliwości. Muszę poszukać gdzie indziej... a taka była ładna,... gruba... :V
Dziękują za Twoją opinię.

KrisJa
KrisJa
Początkujący
Początkujący

Postprzez HELDROS » 3 lut 2014, o 13:59

Zdaję się że naruszyłem regulamin więc zmieniłem poniższą treść na bardziej poglądowa a nie reklamową :załamany: :

Witam serdecznie

Chciałbym nieco rozświetlić sprawę kory sosny kalifornijskiej.

Informacja o domieszkowaniu dolomitem jest prawidłowa i podawana jest tylko dlatego, że producent w trakcie produkcji używa dolomitowania w celu zapewnienia idealnej wartości chemicznej produktu.
Kora ta jest stosowana w większości największych firm uprawowych. Gotowe mieszanki dostępne na Polskim rynku zawierają najczęściej ziemię i słabej jakości korę niewiadomego pochodzenia.
Kora sosny kalifornijskiej, nie zawiera dużej ilości pyłu, jest wolna od ziemi i innych dodatków, oraz ma niską zawartość minerałów. Posiada bardzo długi czas rozkładu.
Korę tą NIE należy płukać, tylko wsadzić / przesadzić storczyka i podlać – można od razu użyć nawozu.
Proszę nie odebrać tego złośliwie ale sprostuję sugestię pojawiające się powyżej, nasza roślinna produkcja bazuje na podłożach kwaśnych a nie zasadowych :ok: .

Mam nadzieję że rozwiałem większość niepewności.
W razie jakichkolwiek innych informacji proszę śmiało pisać, w kwestii roślin owadożernych posiadamy bogatą wiedzę.

Pozdrawiam
Marek Woźny
Ostatnio edytowano 3 lut 2014, o 14:13 przez HELDROS, łącznie edytowano 2 razy
HELDROS

Postprzez katpio » 3 lut 2014, o 14:09

Dziękujemy za obszerne informacje. W takim razie trzeba będzie wypróbować :)
katpio
Moderator
Moderator

Postprzez Elżbieta » 24 lut 2014, o 17:56

Oj,nie jestem pewna.Co do owadożerów ,to one preferują raczej kwaśny,a nie zasadowy odczynnik podłoża.
Podłoże z dolomitem dobre dla sabotków do tego wapnolubnych,a też nie wszystkie są takie.
Zależy jakie kto rośliny hoduje.Powinien wiedzieć,jakiego mu podłoża trzeba.Ja np.dodaję sama potrzebnych składników.Nigdy nie korzystam z tylko kupionego podłoża.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez HELDROS » 5 mar 2014, o 10:22

Pani Elżbieto
Nie bardzo rozumiem czego Pani nie jest pewna ? :niepewny:

Co do roślin owadożernych poprawię cytat :
„Dodatkowe wątpliwości pojawiają się po przeczytaniu informacji, że ten sprzedawca handluje również roślinami owadożernymi, które lubują się w podłożach zasadowych.”

Rośliny owadożerne rosną tylko w podłożu kwaśnym choć są gatunki które dobrze się uprawiają w podłożu z domieszką właśnie takich komponentów jak kora.
Są to np. dzbaneczniki, pływacze epifityczne ...
Są tez rośliny owadożerne, które rosną na wapiennych tufach np. tłustosz Gypsicola.
To że w ofercie jest asortyment inny niż dla danej grupy roślin tak jak Panie uważają nie oznacza wcale, że nie jest dla nich odpowiedni.

Tak jak Panie podkreśliły nie ma idealnego podłoża dla wszystkich roślin, kora stanowi bazę wystarczającą do prostych odmian, bardziej wymagające storczyki potrzebują domieszkowania torfowcem, pumeksem i innymi komponentami, w zależności od potrzeb chemicznych i powietrznych. Poza tym każdy hodowca ma własne ulubione mieszanki i nie ma złotego przepisu na daną mieszankę – dlaczego ? a to dlatego że każdy podlewa inaczej, jego roślina rośnie w zupełnie innych warunkach niż u sąsiadki – inne warunki świetlne, wentylacyjne itd. Można tutaj elaborat napisać.

Ja sam próbowałem w swojej przygodzie z roślinami dziesiątek komponentów i wiedza przychodzi z czasem.
Kora to dobry komponent baza – dla prostych storczyków – te bardziej wymagające wymagają zaawansowanych mieszanek jak i większej wiedzy hodowcy.

Kora o której mowa powyżej ma Ph w zakresie 5.5 - 6.5, który jest odpowiedni dla „większości” storczyków.

Pozdrawiam
Marek Woźny
HELDROS

Postprzez katpio » 22 mar 2014, o 12:00

A ja zamówiłam korę o której rozmawiamy - najmniejszą i największą i jestem bardzo zadowolona :) W zasadzie to tak, że 4l prawie zeszły i muszę zamówić znowu :D Dla mnie jest to super alternatywa dla kory z OS.
Proponuję zamówić i wypróbować a dopiero później wieszać psy ;) w pon zamieszczę zdjęcia.
katpio
Moderator
Moderator

Następna strona

Powrót do podłoża