Witaj! Anonymous

Kilka słów o nawozach i nawożeniu

Re: Kilka słów o nawozach i nawożeniu

Postprzez KrisJa » 3 sie 2013, o 15:58

Panie Tomaszu,
z dużym zainteresowaniem przeczytałem pańskie opracowanie. Myślę, że znalazłem przyczynę zmarnienia moich oncidiów. Nawoziłem je dawkami, które u Pana przewidziane są dla phalaenopsisów.
Bardzo przydatna jest tabela, w której przedstawił Pan tolerowaną przewodność przez poszczególne gatunki. Niestety, nie wszystkie moje storczyki znajdują się w tym zestawieniu. Dlatego składam prośbę o rozszerzenie danych, ewentualnie wskazanie innego źródła, gdzie takie informacje można znaleźć. Przydatne były by też dane jak bardzo zmienia się dopuszczalna konduktywność dla hybryd i w jakim kierunku zmierza. Ogólnie rzecz biorąc, skoro różne hybrydy są bardziej "oswojone" od naturalnych gatunków to można by sądzić, że tutaj też będą istotne różnice.
Jeśli chodzi o nawozy, to przesiadam się właśnie na Peters Professional i poszukuję dane o ich zasoleniu.
W swoim opracowaniu umieścił Pan Plant Starter z konduktywnością na poziomie 644 us (czyli o ok. 150 mniej niż deklaruje producent - 0,8 ms http://www.everris.com/Renderers/ShowMedia.ashx?id=ade4b6ad-da1b-4c2b-b5ad-a5fb713f661d). Natomiast Pan Krzysztof Gozdek zamieścił zestawienie dla Blossom Booster (http://www.forum.storczyki.pl/viewtopic.php?f=17&t=2335 oraz http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2/nawozy/index.php), z których wynika, że ma on konduktywność na poziomie 1090 (czyli o ok. 90 więcej niż deklarowana przez producenta - http://www.everris.com/Renderers/ShowMedia.ashx?id=d620afd4-e0cd-4f74-a51f-6fde23ff977f ). Z porównania wyników pomiarów oraz danych producenta wynikają dość istotne różnice (różnice przekraczają tolerowaną konduktywność dla niektórych delikatnych gatunków) i bez możliwości sprawdzenia kontrolnego każdego roztworu należy zachować ostrożność i nie stosować dawki maksymalnej.
Panie Tomaszu, pozwoliłem sobie wykorzystać dane z tabel zawartych w Pana opracowaniu i Pana Krzysztofa Gozdka i przygotowałem arkusz kalkulacyjny MS Excel, który załączam. Może się komuś przyda. Z braku możliwości przeprowadzenia pomiarów dla nawozów Grow Mix oraz Foliar Feed przejąłem dane producenta czyli UC=08 ms.
Gdyby Pan kontynuował badania i obserwacje bardzo chętnie zapoznam się z kolejnymi poradami.

Ps. Niestety nie można dołączyć arkusza (zablokowane rozszerzenie). Dołączam jedynie obrazek.

Uwaga: arkusz kalkulacyjny można pobrać tutaj: Kalkulatorek.xlsx

Pozdrawiam
KrisJa
Załączniki
Kalkulator..jpg
KrisJa
Początkujący
Początkujący

Postprzez tom_mix » 24 paź 2015, o 20:29

Po kilku latach eksperymentowania z różnymi rodzajami nawozów i sposobami nawożenia doszedłem do kilku wniosków:
- storczyki zdecydowanie nie potrzebują tak dużego nawożenia jak sugerują producenci, nadmiar nawozu wręcz szkodzi roślinom, hamując ich wzrost i zwiększając podatność na choroby. Przez cotygodniowe nawożenie prawie straciłem całą kolekcję Paphiopedilum, dzięki radom Marka Siwika udało się wszystkie uratować (za co jeszcze raz serdecznie dziękuję) teraz podlewam je jedynie wodą RO raz w miesiącu z odrobiną biohumusu
- woda RO suplementowana 2 razy w miesiącu nawozem w zupełności wystarcza
- wapń i magnez nie są wcale takimi złymi pierwiastkami jak powszechnie wiadomo, od dłuższego czasu stosuję jedynie nawóz agroleaf power calcium o składzie NPK 11-5-19+9CaO+2.5MgO+TE, od tego czasu rośliny są bardziej zielone, liście bardziej twarde, a korzenie grubsze, również kwiaty lepiej się wybarwiają i są trwalsze
- mocznik ( forma amidowa azotu) wpływa negatywnie na storczyki, skutki jednak zauważalne są bardzo późno
- biohumus ( firmy ekodarpol) nierozcieńczony lub 50:50 jest doskonałym pomocnikiem przy odbudowie systemu korzeniowego storczyków sympodialnych
- nawożenie dolistne jest doskonałym substytutem nawożenia doglebowego, ale trzeba zapewnić odpowiedni ruch powietrza jeśli stosuje się ten typ nawożenia
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez carpe diem » 15 sty 2016, o 22:26

Tak trochę nie w temacie dyskusji :rumieni: , ale że sprawa dotyczy nawozów, to tu zapytam: czy ktoś z Państwa stosował nawozy Bio-Bizz do zasilania storczyków?

Skusiły mnie recenzje producenta oraz sprzedawców. Same ochy i achy. Nawozy, podobno, są w 100% organiczne, ekologiczne, można stosować je także dolistnie i do każdego podlewania.
Mam właśnie przed sobą pakiet próbny składający się z trzech koncentratów: Bio-Grow, Bio-Bloom i Top-Max w wersji 'indoor' i ... i lekka konsternacja:

- żadnej instrukcji stosowania (pomijając zamieszczony na stronie producenta schemat dawkowania nawozów w przypadku użycia do uprawy ich podłoży :kwaśny: ),

- brak składu 'mikstur', oczywiście nie liczę lakonicznej informacji sprzedawcy, że nawozy te zawierają naturalne cukry, zapewniające idealne oddziaływanie z bakteriami zawartymi w ziemi. Posiadają potrzebne mikroelementy i witaminy , ale jakie i ile? :hgw: Na etykietkach Bio-Grow i Bio-Bloom pokuszono się jedynie o podanie proporcji NPK; w pierwszym przypadku jest to 4-3-6, w drugim - 2-7-4. Stymulator kwitnienia Top-Max jest całkowicie tajemniczy. O_o

Jeżeli ktoś zasilał storczyki tymi nawozami, bardzo proszę o opinię. :oczy:
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Postprzez tom_mix » 8 kwi 2016, o 16:47

Carpe diem, użyłeś już tych nawozów? Jak efekty? Nie uszkodziły roślin, w sensie czy nie ma żadnych plam na liściach czy spalonych korzeni?
tom_mix
VIP
VIP

Status: Aktywny

Postprzez carpe diem » 16 maja 2016, o 12:51

Używam aktualnie nawozów Bio-Bizz, ale o efektach ich działania najwcześniej będzie można coś powiedzieć dopiero na początku następnego sezonu :usmiech:
Póki co, żadnych niepokojących objawów nie widzę. Inna sprawa, że przy każdym użyciu daję 1/4 zalecanej dawki...
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Poprzednia strona

Powrót do nawozy