Witaj! Anonymous

Podlewanie Orchidei wodą z drożdżami??

Podlewanie Orchidei wodą z drożdżami??

Postprzez Magik_MK » 28 lut 2013, o 21:21

Czy ktoś w forumowiczów słyszał może o sposobie (lub stosował taki) nawożenia storczyków wodą z dodatkiem drożdży?? Słyszałem że należy rozpuścić drożdże w wodzie, następnie odstawić na jakiś tydzień, a otrzymaną mieszaninę dodawać do wody i używać do podlewania.
Czy to może być skuteczne?
Czy nie jest szkodliwe?
Co może być w drożdżach korzystnego dla storczyków?

Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.
Snem jasnym ciemnych korzeni są kwiaty.
Magik_MK
Początkujący
Początkujący

Re: Podlewanie Orchidei wodą z drożdżami??

Postprzez Efka » 16 mar 2013, o 13:22

Też gdzieś o tym czytałam i zastanawiałam się nad użyciem do storczyków, jako że z innych nawozowych eksperymentów bywam zadowolona. Nie próbowałam dotąd i moja opinia, czyli to co mi się WYDAJE, wygląda tak: drożdże są znane z bogactwa niektórych witamin, mają różne mikroelementy itd., jest to też materia organiczna, a storczyki żywią się przecież rozłożoną materią. Czyli teoretycznie powinien być z nich dobry nawóz, jako uzupełnienie do innych - bo czegoś tam mają dużo, czegoś mało lub wcale, żaden nawóz nie jest ideałem na wszystkie okazje i do wszystkich storczyków. Podobnie np. niektórzy, w tym ja, uważają, że sok z cytryny dodawany w niewielkich ilościach od czasu do czasu też sprzyja roślinom.
Natomiast widzę też duże ryzyko tego rodzaju, że drożdże są organizmami, które jak wiadomo, potrafią się bardzo szybko rozmnażać, produkując przy tym to i owo, zależnie od warunków ;) . W doniczkach mamy podłoże, w którym żyją rozmaite bakterie, grzyby, glony, storczyki - ustala się tam jakaś równowaga biologiczna pomiędzy tymi organizmami i jeśli wszystko jest ok, sprzyja to zdrowiu i dobremu odżywieniu rośliny. Jeśli wprowadzimy niechcący żywe drożdże w sporej ilości z nie do końca przefermentowanego nawozu, to być może podziała to, jak mała bomba biologiczna - równowaga zostanie czasowo zniszczona, namnożą się jedne, zginą inne, powstaną jakieś produkty pracy tych żyjątek - zanim sytuacja wróci do normy, może już być po storczyku.
Dlatego byłabym ostrożna, podobnie jak zresztą należy zachować ostrożność w przypadku innych nawozów naturalnych, jak np. obornik - jest to dobry nawóz, ale musi być przefermentowany i odpowiednio stosowany.
Pozdrawiam, Efka
VIP
VIP

Powrót do woda