Witaj! Anonymous

Cambria Jungle Monarch - rozdzielanie pseudobulw

Cambria Jungle Monarch - rozdzielanie pseudobulw

Postprzez Majka » 19 sie 2015, o 09:40

Mam problem z Cambrią (Oncidium) Jungle Monarch. W tym roku, na wiosnę chciałam ją rozdzielić na 2,3 rośliny (jest złożona z 11 pseudobulw), ale jak na złość przedłużyło się kwitnienie i dopiero 3 tyg temu spadł ostatni kwiat. Wczoraj wyjęłam ja z doniczki i starałam się rozplątać korzenie. Niestety poległam, zadanie to jest ponad moje siły. Czy istnieje jakiś sposób rozdzielenia pseudobulw? Czy użyć noża i ten zlepek rozciąć? Czy ktoś miał podobny problem?
'_'
Majka
Początkujący
Początkujący

Re: Cambria Jungle Monarch - rozdzielanie pseudobulw

Postprzez Elżbieta » 13 gru 2015, o 17:59

To już było dawno,ale powiem tak:
Pseudobulwy rozciąć nożem i powierzchnie ucięte posypać węglem drzewnym,albo wywarem z orzechów piorących. Nóż ma być zdezynfekowany. Korzenie rozplątywać ze stoickim spokojem. Nic nie obcinać!Od tego zależy przyszłość rośliny!
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez carpe diem » 17 gru 2015, o 22:34

zbite bryły korzeniowe rozdzielam w wodzie. Namoczone korzenie stają się bardziej elastyczne, a podłoże wypłukuje się samo :usmiech:
Po takim 'zabiegu' odkażam jeszcze storczyka w roztworze Huwa-San, a następnie odkładam do obeschnięcia na papierowe ręczniczki.
carpe diem
Wdrożony
Wdrożony

Postprzez sibelius » 19 gru 2015, o 10:29

Dodam od siebie, że rozplątywania korzeni nie musisz robić "na raz". Jest to mozolna robota, można sobie ją spokojnie rozłożyć w czasie nawet na kilka dni, byle je przed rozplątywaniem zamoczyć. A podłoże nie zawsze da się łatwo wypłukać.
Jak pisze Elżbieta, rozcięcie bryły nożem "cofnie w rozwoju" roślinę o kilka lat nawet.
sibelius
Początkujący
Początkujący

Postprzez Elżbieta » 30 sty 2016, o 12:08

Nie rozumiem :0 ,dlaczego? Jeżeli chcemy roślinę podzielić po 3 pseudobulwy,to dlaczego ma się cofnąć? Tak się zawsze robiło.Bynajmniej pamiętam to z czasów,gdy zaczynałam ze storczykami.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 http://www.storczykarze.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=409
Elżbieta
Mistrz
Mistrz

Postprzez AgataD » 22 lis 2016, o 18:30

Witam :) dostałam dziś cambrię posadzoną w zwykłej ziemi . Czy tak może zostać??? Jeśli miałabym ją przesadzić to czy mogę to zrobić teraz, jak kwitnie?
Agata :)
AgataD
Początkujący
Początkujący

Powrót do Przesadzanie i dzielenie storczyków