Witaj! Anonymous

Rodzielić storczyka czy pozwolić mu "paść" ?

Rodzielić storczyka czy pozwolić mu "paść" ?

Postprzez sarah227 » 30 sty 2017, o 21:38

Witam Szanownych Forumowiczów.
W dziedzinie hodowli storczyków jestem zupełnym laikiem, ale na obronę dodam, iż wyznaję zasadę, że dom bez kwiatów to martwy dom. Stąd w łazience, tuż nad oknem dachowym,mieszka sobie storczyk. Mam go 2 lata i ostatnio zauważyłam, że więdną mu liście i nie kwitnie. Poszperałam w necie i miałam wniosek, że jest "przelany". Dyspensa od wody nic nie dała, więc poszukałam instrukcji zmiany podłoża. I tu moje zaskoczenie - w czasie przesadzania żaden (serio!) korzeń nie był zdrowy. A storczyk żyje! Ma chłop siłę walki o swoje istnienie! Pędów u góry ciągle przybywa - stąd mój wniosek, że roślina chce dalej żyć. Ale nie do końca wiem jak jemu pomóc. Apeluję do specjalistów o pomoc!

Parę tygodniu po przesadzeniu storczyk prezentuje się jak na obrazku. Górne listki i pędy są na martwych łodygach. Zastanawiam się, czy nie obciąć ich i wsadzić każdy w oddzielną doniczkę, tak aby mieć 2 nowe storczyki i ten matczyny ( o ile przeżyje). Powiedzcie mi proszę, czy to ma sens? Czy po prostu mam się z nim pożegnać, bo już nic z niego nie będzie?
Załączniki
storczyk.jpg
sarah227

Re: Rodzielić storczyka czy pozwolić mu "paść" ?

Postprzez punto » 5 lut 2017, o 09:08

Witam. Fotka trochę nieostra. Ciężko coś powiedzieć ale takie klapnięte liście mogą być objawem przelania.Jeżeli nie ma zgnilizny lub pleśni to sa duże szanse na uratowanie rośliny. Storczyki gdy mają za mokro to wytwarzają keiki zamiast kwiatów. Ja bym delikatnie spróbował oderwać keiki i wsadzić je do jednej doniczki z korą pomieszaną ze sphagnum zawsze to większa szansa że coś się uratuje a korzenie w keikach sa według mnie wystarczające do samodzielnej egzystencji. Przez tydzień nie podlewać potem del. przelanie . Pędy na ,,matce ,, bym zostawił może z nich coś jeszcze wyrośnie. . Nawadniać po całkowitym przeschnięciu. Może w łazience ma za wilgotno. ? To są tylko moje sugestie nie daje żadnej gwarancji to są żywe rośliny i nigdy nie wiadomo czy reanimacja się powiedzie. Powodzenia i sukcesu w reanimacji.
punto
Początkujący
Początkujący

Re: Rodzielić storczyka czy pozwolić mu "paść" ?

Postprzez Mery » 6 lut 2017, o 19:47

Roślina mateczna jest bardzo obciążona wykarmieniem keiki. Ma ona też uszkodzone korzenie w podłożu. Nie pobierała z podłoża wody z nawozami. Wilgoć pobrana przez korzenie nad doniczką dostarczały jedynie wody, bez składników odżywczych.
Proponuję lekturę viewtopic.php?f=60&t=637
Proponuję oddzielić keiki odcinając od pędu lub odcięcie z częścią pędu. Rany należy zasypać sproszkowanym węglem drzewnym.
Roślina mateczna nasadzona do świeżego podłoża, da sobie radę w wilgotnym powietrzu. Odstawiłaby tego storczyka w jasne ale nienasłonecznione miejsce, by słońce nie wysuszało liści. Można storczyka namoczyć całego w naczyniu z wodą.
Proszę przeglądnąć temat viewtopic.php?f=60&t=637 i coś wybrać.
Ten storczyk ma szanse.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!

Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Mery
Mistrz
Mistrz

Powrót do Przesadzanie i dzielenie storczyków