Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: Elżbieta »

A kupiłeś żywe sphagnum? Bo u mnie nowozelandzkie ożyło na Cephalotusie i musiałam je obciąć.Dobrze jest położyć takie suche na torf i niech tam będzie wilgotno - to ożywa.Podobnie z chilijskim.Trzeba na to 4 - 6 miesięcy.
Teraz znów na helce urosło za wysokie,trzeba przyciąć i na bagienko.No i tak wytwarzam własny mech torfowiec nowozelandzki.Na bagienku się rozrasta.
Pozdrawiam.
Elżbieta
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: tom_mix »

Tak, Elu kupiłem żywy mech na forum owadożernym. Widzę jednak że w niektórych doniczkach suszony mech ożył, ale jest go naprawdę niewiele.
Po ścięciu mchu robisz coś z nim jeszcze czy tylko suszysz i używasz jak potrzeba?
CalkiemCalkiem

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: CalkiemCalkiem »

Po przeczytaniu tego wątku naszła mnie ochota na założenie takiego bagienka :oczy: Dziękuję za instrukcję !


Pozdrawiam,
Bartek.
Awatar użytkownika
Elżbieta
Mistrz
Mistrz
Posty: 1448
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:32
Status: Aktywny
Lokalizacja: Pasieki/Tomaszów Lubelski

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: Elżbieta »

Miło nam Bartku i cieszymy się z Twojej obecności.Witamy,witamy :padam: :padam: .

Tomku- ja go po prostu sadzę na torfie ,na bagienku,niech się rozrasta.Sphagnum na razie kupuję.Kiedyś będzie własne.Chodzą słuchy,że sphagnum mogą wycofać ze sprzedaży,bo pozyskuje się je z torfowca,który jest pod ochroną.
Pozdrawiam
Elżbieta

Aby życie było życiem,musi być bajką.

Część 1 viewtopic.php?f=10&t=409
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: tom_mix »

W końcu i ja się zabrałem za zrobienie bagienka :D Najpierw wykopałem dół 75cmX75cm i głębokości ok 25 cm, wyjąłem wszystkie kamyki i inne rzeczy które mogłyby przebić folię

Obrazek


wyłożyłem starą folią aby zabezpieczyć a następnie już właściwą folią i zasypałem torfem

Obrazek

następnie wysypałem piasek i całość wymieszałem, zalałem wodą i zostawiłem na dzień żeby osiadło. W następny dzień zająłem się wykończeniem i posadzeniem roslin, całosć wygląda tak

Obrazek

Całkeim u góry posadziłem mech torfowiec a pomiędzy kaczeńce, poniżej jest zwykły ogrodowy mech, obok kamienia znów torfowiec, tym razem inny, na dole jest kępka mchu ogrodowego ale też innego niż ten u góry, a z boku jest poletko rosiczkowe

Obrazek

Z lewej strony chcę posadzić żurawinę, tylko najpierw ją muszę znaleźć w sklepie ^_^ Jeśli muchołówka przetrwa zimę to ją też dodam do kompozycji. Muszę jeszcze uzupełnić torfu bo jak widać gdzieniegdzie go brakuje.
Awatar użytkownika
nina1611
VIP
VIP
Posty: 8288
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:48
Status: Aktywny
Lokalizacja: opolskie

Re: Własne bagienko dla owadożernych i nie tylko.

Post autor: nina1611 »

dobra robota! wyglada super :)
pozdrawiam, Małgorzatka :)

storczyki cz. I , II , III, IV

cz. V

cz. VI

cz. VII

cz. VIII

Kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
ODPOWIEDZ