"markowe'' storczyki w ogrodzie

Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Kasiu to jeszcze troszkę o stoplamku jeśli to Twój " faworyt" ;) .
Wśród kilku stoplamków które posiadam mam jeszcze ciekawy okaz różniący się bardzo mocno umaszczeniem liści. Liście są większe, ciemniejsze i posiadają dużo więcej plamek co według mnie czyni je o wiele atrakcyjniejszymi.
Parę fotek porównawczych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzisiaj kolejna moja perełka która niestety ale przez ciągle padające deszcze ma bardzo brzydkie kwiaty . Kwiaty storczyka bardzo zbrązowiały od nadmiaru deszczu , ajeden kłos kwiatowy nawet zagnił :(
Roślina o której piszę to;

Buławnik mieczolistny (Cephalathera longifolia) - występuje na przeważającej części Europy, w północnej Afryce i w umiarkowanych strefach klimatycznych Azji.
W Polsce występuje na niżu i w niższych położeniach górskich. Kwiaty ma nie duże czysto białe o długości 10–15 mm, lekko otwarte.

Obrazek

cdn. ;)
Awatar użytkownika
kasia74
Moderator
Moderator
Posty: 2584
Rejestracja: 17 gru 2011, o 23:12
Status: Aktywny
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: kasia74 »

Marku buławik jest śliczny, szkoda że pogoda taka kapryśna i tyle deszczu spada, bo moglibyśmy podziwiać wiecej kwiatków tej pięknej rośliny.
pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Dzień dzisiejszy to ciągle przewijające się burze , ulewne deszcze ,a nawet grad . Poczułem go troszkę :D jak chowałem storczyki w strugach deszczu i kulkach lodowych...

Kasiu naprawdę szkoda bo ten storczyk ma piękne "mikre" ;) białe kwiatuszki , Jedynym minusem ich jest to że nie do końca pokazują swe buźki bo płatki całkowicie nie pękają ale to też ma swój urok.
No a deszcz niestety czyni spustoszenie w śród nich bo są tak delikatne.

Obrazek

zostało tylko parę kwiatuszków i praktycznie nie mam szansy bzrobić zdjęć na statywie bo brak słoneczka więc takie z "ręki" ( może nie najlepsze , ale można zobaczyć właśnie budowę kwiatu i to o czym wspominałem wyżej ).

Obrazek
Obrazek

a tutaj mój kolejny stoplamek z ładnymi kłosami kwiatowymi
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

Liście tego drugiego Stoplamka pięknie się prezentują, jego kłos też uroczy - już nie mogę się doczekać na kwiaty. Ciekawe, czy będą miały inny odcień :pyt:
Buławik też mi się podoba, taki delikatny, trochę "konwaliowy" , tylko kwiaty odwrócone w drugą stronę :oczy:
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Kasiu(kasia_Ra) dzięki za kolejne odwiedziny ;) :* .
Stoplamek o którym wspomniałem ma rzeczywiście inny odcień kwiatków , ogólnie jest wiele wyższy i ma sporo tych plamek na listkach. Po prostu jest inny :)

Dzisiaj przedstawiam kolejną perełkę z mojej nie wielkiej kolekcji storczyków ogrodowych( rosnących w naturze).
Bardzo mnie cieszą te skromnie kwitnące storczyki. Choć mają tak niepozorne kwiatuszki, i nie raz pewnie nie są nawet zauważane przez to w naturze.
Dla mnie to takie Polskie perełeczki warte zachowania za każdą cenę i w każdy sposób. Nawet taki w ogródkach przydomowych, mimo tego że nie są tanie.
Tanie nie są dlatego że nie są pozyskiwane ze środowiska naturalnego co i tak kończy się zazwyczaj śmiercią roślin tylko rozmnażane są w laboratoriach.

Podkolan biały (Platanthera bifolia) – Storczyk występujący w Europie Środkowej. W Polsce na całym obszarze, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich, ale jest rośliną rzadką.
Posiada dwa duże liście odziomkowe, które oskrzydlonym ogonkiem obejmują dolną część łodygi. Wyrastają na łodydze naprzeciwlegle. Są one odwrotnie jajowate, owalne. Oprócz nich występują małe, siedzące, lancetowate liście łodygowe, ustawione skrętolegle.
Kwiaty pojedyncze, białe tworzą na szczycie łodygi grono.
Kwiaty zapylane są przez motyle nocne – ćmy, które wabione są za pomocą intensywnego zapachu (przyjemnego także dla ludzi).
Ćmy przylatujące po nektar dotykają dzióbka, a wówczas pyłkowiny za pomocą uczepek przyklejają się do ich ciała. Roślina kwitnie od maja do lipca. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i to co mnie najbardziej cieszy że roślinka zaaklimatyzowała się u mnie ma nowy przyrost - to jest najważniejsze!

Obrazek

uprawa tych roślinek to nie tylko radość to także smutki a niestety przekwitły już buławnik i stoplamek z małą ilością kropek na liściach.
Cóż takie są prawa natury przyjdzie poczekać znów rok do następnego kwitnięcia tych mikrusowych kwiatków.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2013, o 22:27 przez marwes63, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Dzisiaj kolejny mój pupilek "ogrodowy", uwielbiam go za zapach ma tak piękny i intensywny jest połączeniem typowych dwóch wiosennych zapachów . Roślinka bardzo rzadka .

Gółka wonna( Gymnadenia odoratissima) - należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae).
Jest rośliną bardzo podobną do gółki długoostrogowej, ale ostrogę ma krótszą lub tej samej długości co zalążnia. Gółka wonna osiąga wysokość 15-50cm. Jej kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach, co jest rzadkością wśród naszych krajowych storczyków.
Dla mnie ten zapach przypomina konwalie i bez w jednym.
Kwitnie od maja do sierpnia, kwiaty ma koloru bladoróżowego. Spotykana głównie w Tatrach, na skałach wapiennych.
miałem przez 2 lata z nią kłopoty nie chciała kwitnąc dopiero wymiana podłoża w zeszłym roku dała w tym roku efekty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i to tyle na dzisiaj ;)
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

Podkolan zielonawy bardzo ładny, choć nie wiem dlaczego zielonawy, skoro kwiaty ma białe ;) , za to Gółka wonna prześliczna :serce: kolor i kwiaty, no i zapach :-)
Awatar użytkownika
Mery
Mistrz
Mistrz
Posty: 794
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:08
Status: Aktywny
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Mery »

Mistrzu , jesteś wielki. Takie cuda!!!!! :super: :klaszcze: :super:
Resztę napiszę na Pw.
Pozdrawiam Marysia.

Dlaczego ja Ciebie lubię?
Za samo Twoje istnienie,
tak bardzo ja lubię Ciebie!


Nie zezwalam na kopiowanie,przetwarzanie i rozpowszechnianie moich zdjęć i tekstów bez mojej zgody.
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: marwes63 »

Kasieńko Twój post zmobilizował mnie do cofnięcia się w moim wątku kiedy przedstawiałem podkolana .
Kasiu nie wiem jak to się stało ale czuję się :rumieni: :rumieni: :rumieni: i wściekły sam na siebie iż popełniłem taka gafę :zły: .
Przyznaje się iż źle opisałem podkolana(zaraz poprawie ,jeśli będzie taka możliwość) bo faktycznie ten którego posiadam jest Podkolanem białym.
Muszę Ci bardzo podziękowac za to iż Twoje pytanie zmobilizowalo mnie do głębszej analizy tego co napisalem.
Dziękuję :* , a wszystkich zaglądających tutaj przepraszam za ten omyłkowy wpis :rumieni:
Ja z tym storczykiem zapoznałem się trochę bliżej i co Ci mogę powiedzieć to na pierwszy rzut oka nie widać różnicy w kwiatkach . Taka główna cecha rozpoznawalną dla podkolana białego jest jego fantastyczny zapach wieczorem i w nocy. Tego zapachu prawdę powiedziawszy nie mogę do niczego przyrównać. Mam go teraz na ławie przy sobie i pachnie niesamowicie szkoda że nie mogę przesłać zapachu.
Jest bardzo silny .
Drugą taką cechą w odróżnianiu jest kolor kwiatów . Podkolan zielonawy ma kwiaty od lekkiego kremu do jasno seledynkowych .
Podam Ci jeszcze kilka cech które odróżnia te storczyki;

Wybrane różnice w budowie kwiatostanu i kwiatu pomiędzy podkolanami: białym a zielonawym.

"Podkolan biały ma kwiatostan luźniejszy. Kwiaty białe, z całobrzegą, dość długą, języczkowatą warżką i równolegle ustawionymi pyłkowinami. Ostroga krótsza niż u podkolana zielonawego, nitkowata, ostra, łukowato wygięta, u nasady biała, ku szczytowi zielona. Kwiaty silnie, przyjemnie pachnące - zwłaszcza wieczorem.
Podkolan zielonawy ma kwiatostan zwykle bardziej gesty niż u poprzedniego gatunku, sprawiający wrażenie szerokiego przez charakterystycznie odstające kwiaty. Kwiaty zielonawe lub żółtawobiałe, z całobrzegą podługowatą warżką (krótszą niż u podkolana białego), łukowato wygiętą. Pyłkowiny oddalone od siebie dołem. Ostroga dłuższa, nieco zgrubiała ku końcowi, zielonawa u nasady, ku szczytowi biała. Kwiaty nie pachną"

Marysiu bardzo dziękuje :* , jesteś bardzo miła ale taki się nie czuję :) . Autorytetem na tym forum to wlaśnie jesteś Ty :ok:
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: "markowe'' storczyki w ogrodzie

Post autor: Kasia_Ra »

To w sumie lepiej, że Twój jest biały :super: - masz dzięki temu niepowtarzalny zapach :D
ODPOWIEDZ